Dizüstünüzün pilini çıkarmalı mısınız?

CHIP Online
08-11-2011, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Laptop'u fişe takılıyken pili takılı mı çalıştıralım, yoksa pili çıkartalım mı? Cevap içeride...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/dizu ... -misiniz_30134.html

Resimlerle: Birbirinden ilginç 10 sıra dışı pil konsepti!

Dizüstü bilgisayarımızı şebeke elektriğiyle kullanırken pilini çıkarmalı mıyız? Pili çıkarmak muhtemelen yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır. Bununla birlikte çoğumuz, tam olarak şarjlı bir pille tüm gün AC gücünde çalışıyoruz.

Peki pilin PC'nizin içinde durmasının ne gibi zararları olabilir? Bilgisayarınızın sıcaklığı, pilinizin ömrünü olumsuz etkileyecektir. Pilin sıcaklığı da bilgisayarınızı etkileyebilir. Dizüstünüzün güç yönetimi özelliklerine göre pili tüketip tekrar şarj ediyor olması da mümkün ve bu da pil ömründen yiyecektir.

Bu nedenle AC gücündeyken pili çıkarmanız, çoğu zaman iyidir. Ancak PC'nizi pille çalıştıracağınız zaman onu öncelikle kapatmanız, fişini çekmeniz, pili yerleştirmeniz, AC gücünü bağlamanız ve şarj işlemini birkaç saat beklemeniz gerekecektir. Ancak bu kadar zahmete katlanmak istemeyebilirsiniz.

Bu durumda size şunları önerebiliriz: Dizüstünüzün önümüzdeki bir hafta veya daha uzun bir süre boyunca AC gücüne bağlı kalacağını düşünüyorsanız onu kapatın, pili çıkarın ve AC gücüne takın. Dizüstünüz açıkken, uyku modunda olsa dahi hiçbir zaman pilini çıkarmayın.

Tüm konu: Dizüstünüzün pilini çıkarmalı mısınız?

İzleyin: HTC cep hayat kurtardı!

Resimlerle: Birbirinden ilginç 10 sıra dışı pil konsepti!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Şebeke elektriğini kullanırken dizüstünüzün pilini çıkarıyor musunuz?

Kapalı Hesap (154666)
08-11-2011, 14:21   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Li-İon pillerin dezavantajlarını ve hassas olduğu noktaları bilirsek nasıl hareket etmemiz gerektiğini biliriz.

ahmetkürkçü
08-11-2011, 14:58   |  #3  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
809 mesaj

Hiç kusura bakmayın ben çıkarılmaması gerektiği görüşündeyim. Diyelim ki siz pili çıkardınız laptobu pilsiz kullanıyorsunuz ve aniden elektrik kesildi ne olacak? 100 liralık pili kullanmayım eskimesin, yıpranmasın, kâr edeyim derken bir de bakmışsınız 1000-2000 lira zarar etmişsiniz laptop bozulmuş. Bu durumda pili çıkarmak size zarardan başka hiçbir şey kazandırmaz. Zaten bildiğim kadarıyla li-ion piller sık sık şarj olmayı severler ve siz kullanmasanız dahi yıpranırlar. Bu pilleri kullansanız da kullanmasanız da ömürleri 2 yıldır bundan sonra pilden gerektiği gibi performans alamazsınız zaten. İsterseniz şuraya gözatın http://non-pasaran.blogspot.com/ ... asl-kullanlmal.html

Niycel
08-11-2011, 15:35   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

Kesinlikle çıkarmayın
Ben devanlı fiş ile kullandığımdan pili çıkarıp buzdolabımda saklıyordum. Daha sonra pilli kullanmak gerekti ama pil ömrünün çok azaldığını gördüm vede bir daha aynı perpormansı hiçbirzaman göremedim.Böyle saçmalıklara inanıp pili çıkarmak bana bir pile mal oldu. Hiç çıkarmadığımız Toshiba başka bilgisayarda 2001 den beri halen yarım saatlik pil ömrü ile devam ediyor. Sakın işgüzarlık yapıp pil ile oynamayın....

ahmetkürkçü
08-11-2011, 15:47   |  #5  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
809 mesaj

Niycel çok doğru söylüyorsun insanlarda hala eski nikel-kadmiyum pil alışkanlıkları var ve li-ion pilleri kullanmayarak rafa kaldırarak pili koruyabileceklerini sanıyorlar ama çok yanlış yapıyorlar böylece pili neredeyse kullanılamayacak hale getiriyorlar. Senin de başından böyle bir olay geçmiş artık biliyorsun. Benim 2.5 sene önce aldığım laptobun pilini çıkararak kullanmadım hep takılıydı (gerçi birkaç sefer bu söylentilere kulak asıp pilsiz kullanmıştım ama neyse) şuan hala kullanılıyor. Yani demem o ki sakın hata yapıp da pilsiz kullanmayın laptobu. Böylece pili koruyacağım derken hem pili kullanılmayacak hale getirisiniz hem de laptoba elektrik kesintisi halinde kullanılmayacak hale getirirsiniz. Benden söylemesi.

O_uzHaN
09-11-2011, 00:02   |  #6  
O_uzHaN avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,061 mesaj

bencede çıkarmak saçma oluyor arkadaşların dediği gibi elektrik kesintisinde veya voltaj bozuk gelirse busefer bilgisayardan oluyorsun

oguyes95
09-11-2011, 12:48   |  #7  
Üye
67 mesaj

Ben Samsung Battery Life Extender ile %80'e kadar şarj ediyorum.Hem pil eskimiyor hem de kesinti halinde verilerim gitmiyor.

Kapalı Hesap (154666)
09-11-2011, 14:48   |  #8  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Yorumlara göre hala bilgilerimiz çok eksik.
1 Batarya taşıma amaçlıdır.
2 Evde kullanımda dizüstü de olsa masaüstü de olsa elektrik kesintilerinden etkilenir. Özellikle veri yazarken elektrik giderse HDD tamamen bozulabilir. UPS ile kullanılması önerilir.
3 Ni-Mh bataryalarda şarj ömrü 1000 defa iken Li-İon pillerde 300-500 civarıdır.
4 Bataryayı bitmeden yeniden şarj etmek Ni-Cd pillerde deformasyona, Ni-Mh pillerde performans düşüklüğü ve devamlılıkta deformasyona, Li-İon pillerde ise cycle ömründen harcanmasına ve artı performans düşüklüğüne (Düşük şarj seviyesindeki akım seviyesi düşüklüğüne ) sebebiyet vermektedir.
5 Her dizüstü bilgisayarı batarya koruma devresi ve programı ihtiva etmeyebilir. Özellikle ucuz dizüstü bilgisayarlarda batarya koruma mevcut değildir.
6 bataryaların normal kullanımda bir ömrü vardır. Li-İon piller 3-4 yıl, Ni-Mh piller 5-8 yıl civarıdır. Çoğu bilinçsiz kullanıcı arkadaşların bataryalarının 6 ay içerisinde yarıyarıya 1 yıl içerisinde ise tamamen  kullanılamaz hale geldiğini okuyup duymaktayız.
Bu bilgiler doğrultusunda keyfiyet yine kullanıcılara kalmış olup herkes dilediği gibi kullanabilir. Ancak onca para verip almış olduğu cihazını uzun süre kullanmak isteyenler teknolojinin gereklerini bilmelidir.

Kapalı Hesap (154666)
09-11-2011, 14:53   |  #9  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: oguyes95  
Ben Samsung Battery Life Extender ile %80'e kadar şarj ediyorum.Hem pil eskimiyor hem de kesinti halinde verilerim gitmiyor.
Eğer bilgisayarımızda böyle bir batarya koruma programımız var ise oguyes arkadaşımızın yapmış olduğu bu uygulama doğrudur. Li-İon pillerde aşırı şarj pil ömrünü daha fazla harcamaktadır. Ancak cycle şarj ömründen harcamamak için şarj yüzdesi iyi hesaplanmalıdır.