DNS Değişim Sorunu

FurkanKISA
24-07-2008, 18:30   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
104 mesaj

Tüm chip online üyelerine selamlar.
Arkadaşlar bildiğimiz üzere şu "Siteye Erişim Engelleme" geyiğinden hepimizin öyle yada böyle canı yanıyor.Çözüm olarak DNS değişimi gibi işe yarayan bir yöntem sunuldu bizlere.Ancak bir kaç gündür DNS değişiminden kaynaklı sorun yaşadığımdan şüpheleniyorum.Sorun şöyle gelişiyor:Bir anda internet bağlantım kopuyor,uzun süre bağlanmıyor,bağlandığında da açılış sayfası olarak türk telekom açılıyor ve "Bağlantı ayarlarınızı kontrol ediniz" cinsinden uyarıyor,sayfayı kapatıp tekrar gezginimi çalıştırdığımda sayfa görüntülenemiyor uyarısı çıkıyor,DNS mi otomatik hale getirip bilgisayarı yeniden başlattığımdada internete bağlanıyorum.Durumun DNS değişiminden kaynaklandığı büyük bir olasılık.Ancak sizlerede danışmak,ve kalıcı bir yöntemi olup olmadığını öğrenmek istedim.Yorumlar için şimdiden teşekkürler.

BlackStar32
24-07-2008, 18:41   |  #2  
Yeni Üye
49 mesaj

DNS değiştirmek zaten kaçak girmektir, sağlıklı olmaz her zaman, sen farklı dns adresleri bul onları da dene, olmazsa gireceğin sitelere vtunnelden gir.
Zaten artık normal şekilde google bile açılmıyo, yaz bitse de kurtulsam demeye başladım şu ttnetten..

Tuğsan
24-07-2008, 18:46   |  #3  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj

Dns değiştirmek ile kaçak girmenin ne alası varki :) . Ben kendi dns serverımdan çıkıyorum nete ..Kaçakçılık mı yapıyorum şimdi..

Dns değiştirdiğiniz için ttnet bilgilendirme sayfası gelmez. Adsl bilgileri  yanlış yazılıp 172 li bloktan  ip alındığında gelir.

BU ara sıra olan bir olaysa anlık sorunlar yaşanıyor demektir ( ya sizin hattınızla yada santralinizle alakalı olarak)

O sayfa geldiğinden modem arayüzünden aldığınız dış ip ye bakın. 172 li ise ve siz ayarlada değişklik yapmadan(adsl kullanıcı adı ve şifre) bu düzeliyorsa . Arıza kaydı bırakın.

İstediğin dns'i kullanabilirsiniz. Yeterki sağlam sunucular olsun.

Son Düzenleme: Tuğsan ~ 24 Temmuz 2008 18:50
BlackStar32
24-07-2008, 18:59   |  #4  
Yeni Üye
49 mesaj

Ben suç olduğunu söylemedim ki, telekomun interneti dns değiştirmeye açık ama dns değiştirmek kaçak girmektir, yoldan sapmaktır.Bi üniversitenin internetine bağlıyken dnsni değiştir bakalım internet çalışıyo mu :)

Telekom da bazı siteleri yasakladıktan sonra arkasında duracaktır tabiki, belki tamamen dns değiştirmeyi kapatmaz ama sorun çıkarır yine, biz biliyoruz da ordaki mühendisler bilmiyo mu dns değiştirip yasak sitelere girildiğini

Son Düzenleme: BlackStar32 ~ 24 Temmuz 2008 19:06
FurkanKISA
24-07-2008, 19:00   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
104 mesaj
Tuğsan
Dns değiştirmek ile kaçak girmenin ne alası varki :) . Ben kendi dns serverımdan çıkıyorum nete ..Kaçakçılık mı yapıyorum şimdi..

Dns değiştirdiğiniz için ttnet bilgilendirme sayfası gelmez. Adsl bilgileri  yanlış yazılıp 172 li bloktan  ip alındığında gelir.

BU ara sıra olan bir olaysa anlık sorunlar yaşanıyor demektir ( ya sizin hattınızla yada santralinizle alakalı olarak)

O sayfa geldiğinden modem arayüzünden aldığınız dış ip ye bakın. 172 li ise ve siz ayarlada değişklik yapmadan(adsl kullanıcı adı ve şifre) bu düzeliyorsa . Arıza kaydı bırakın.

İstediğin dns'i kullanabilirsiniz. Yeterki sağlam sunucular olsun.

Hımm teşekkür ederim..Peki DNS değişimi güvenli bir işmidir?...gerçi 4-5 aydır bu şekilde kullanıyorum.daha yeni sorun yaşadım.Bu arada evet Vtunnel faydalı bir olay.Ama çok fazla reklam penceresi açıyor.Huzursuz oluyorum kullanırkenDil çıkarıyorKahkaha

Tuğsan
24-07-2008, 19:04   |  #6  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj

Yoldan sapmak mı? :))

Arkadaşım o üni.nin policyden kaynaklanıyordur ki büyük ihtimalle proxy ve cache ozelliginde kullanıyorsundur.  

Ben uzundur tt nin dns'ini kullanmıyorum 4.4.2.2 yada 4.2.2.4 kullanabilirsiniz. yada büyük isp lerin dns leride olabilir.

Bunu yapan programcıklarda var..Hangisi daha çok işinizi gorurse onu kullanın bence.

FurkanKISA
24-07-2008, 19:07   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
104 mesaj

Anladım bro çok teşekkür ederim;) verdiğin dnsleri bi deniyim.

BlackStar32
24-07-2008, 19:08   |  #8  
Yeni Üye
49 mesaj

Neyse geç dalganı bakalım, ttnet milleti ne hallere sokuyo :)

FurkanKISA
24-07-2008, 19:12   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
104 mesaj

hahaha! TTnet'ten başka adam gibi alternatif yok ki.Ama şu site engelleme olayının zorlaştırılması gerekiyor.Yani olay artık interneti güvenli kılmaya çalışmaktan çıktı.divx planet falan bile engellenmiş yahu ne alakaysaKahkaha

BlackStar32
24-07-2008, 19:20   |  #10  
Yeni Üye
49 mesaj

O falan bişey mi ya, arkadaş söyledi diye bakmıştım dün, bildiğim tüm +18 siteler engellenmiş :D, google.com u bile açmıyo yuh artık yani internet konusunda iranı falan geçtik, yakında resimli magazin sitelerini bile kapatırlar :)

FurkanKISA
24-07-2008, 19:23   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
104 mesaj

allah sonumuzu hayır etsin.yani dvix planet son nokta daha bşi sölenemez ya.sitede ne abuk subuk şeyler var ne başka bişey adamların işi alt yazı ya:D nie kapatiosun onu manyakmısın ya:D