DNS performansınızı ölçün, optimize edin!

CHIP Online
15-02-2013, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

DNS sunucunuzun hızını test edin, sizin için en uygun olanını bulun ve internetinizi hızlandırın!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/dns ... ize-edin_38659.html

Resimlerle: İnternet tarayıcıları 20 yaşında!

Bir veri paketinin internet üzerinden size ulaşması, onun belirli bir rotayı takip etmesini gerektirir. İnternet bağlantınızın performansını, bu rotaların optimizasyonu ile artırmanız mümkün olabilir. Bunun yanında, sadece DNS ayarlarınızda değişiklik yaparak bile internette gezinti hızınızı bir miktar artırmanız mümkün. 


DNS optimizasyonu nedir, ne işe yarar?


DNS sunucuları, internete bağlı olan bilgisayarların "alan adlarını" kayıt altında tutan bilgisayarlardır. Bazı DNS sunucuları kayıtlarını yenilememiş olabileceği gibi, bazıları geç tepki süresi nedeniyle web sayfalarının açılmasını geciktirebilir. DNS sunucunuzla ilgili herhangi bir sorun, tüm internet deneyiminizi olumsuz etkileyebilir.


DNS hızınızı ölçün


"DNS hız testi" kategorisi altına giren çeşitli yazılımlarla DNS performansınızı ölçeblirsiniz. Bu araçlar, son zamanlarda kullandığınız DNS sunucularının tepki süresini, herkese açık DNS sunucularıyla karşılaştırıyor.


DNS sunucularının tepki sürelerini karşılaştırıarak ve bu listeyi optimize ederek tarama hızınızı geliştirebilirsiniz. Sadece 160KB'lık Domain Name Speed Benchmark, bu işi kolayca yapmanıza izin veriyor. Tarama işlemini gerçekleştirdikten sonra "Conclusions" sekmesine geçerek DNS bağlantılarınızın durumunu özet şeklinde görebiliyorsunuz.


Tüm Konu: DNS performansınızı ölçün, optimize edin!

Resimlerle: İnternet tarayıcıları 20 yaşında!

Kaynak: www.chip.com.tr