Dnt Lazeryum

hakanbircan
18-09-2012, 17:39   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2012

Konu : Lazer Epilasyon
Site : http://www.dntlazeryum.com.tr/
Açıklama: Yeni Yöntem Fractional Lazer

Fractional laser / Fraksiyonel lazer

1995 li yıllarda önce pulsed (atım) CO2 ve hemen sonrasında pulsed Er:YAG lazerler cilt yenileme ve gençleştirmede popüler oldu.

Cildin üst tabakasının lazerle soyulması pürüzsüz ve parlak bir görünüm sağlayıp, ince kırışıkları ortadan kaldırıyordu ve lazerin derin tabakaya yaptığı ısı hasarı kollajen liflerde kısalma, büzülmeye neden olarak cildin gerilmesini sağlıyordu. İşlemin tek seans olması diğer bir avantajı idi.

Ancak bu sonuçlar için lazer uygulamasından sonra birkaç hafta süren ve pansumanla tedavi edilmesi gereken bir açık yara bulunuyor ve yara iyileşmesi dönemi gerekiyordu, ayrıca enfeksiyon riski de bulunmaktaydı. Yara iyileşmesinin tamamlanmasından sonra aylar sürebilen cildin kızarık (eritem) olduğu bir dönem oluyordu. Bu nedenle bir süre sonra bu lazerler cilt yenileme ve gençleştirme için eskisi kadar sık kullanılmamaya başlandı. Çünkü hiçbir hastanın bu kadar uzun iyileşme dönemine tahammülü yoktu.

Alternatif yöntemler arasında önce cildi soymadan dermal tabakadaki kollajeni ısıtarak cilt germe etkisini sağlayan ve iyileşme süresi gerekmeyen, neredeyse öğle arasında yapılabilecek teknikler popülerize oldu. Non-invaziv lazerler ve günümüzde Radyofrekans hatta ultrasonik cihazlar. RF cihazları derine ulaşarak kollajeni ısıtmakta ve kısalmasını sağlamakta, ayrıca fibroblastlarıda uyararak kollajen miktarını artırmaktadır. Halen efektif olarak kullanımdadır. Ultrason cihazlarıda günümüzde odaklanmış teknikleri ile bu amaçla kullanılmaktadır. Cilt üzerinde herhangi bir soruna neden olmadan odaklandığı derinlikte doku hasarı oluşturmakta ve cilt gerilmesi ve gençleştirlmesi amacına hizmet etmektedir.

Cildin üstünün soyulması ise AHA peeling, mikrodermaabrazyon gibi fazla iyileşme zamanı gerektirmeyen yüzeyel tekniklerle birkaç seansta yapılmaktadır.

Fraksiyonel lazer aslında CO2 ve Er:YAG lazerlerin günümüze uyarlanmış daha az hasar daha çabuk iyileşmesini sağlayan bir modifikasyonudur. Eskiden farklı olarak lazerle bir çok küçük abrazyon alanı oluştururken aralarında bir çok küçük sağlam cilt adası bırakılarak yapılıyor. Arada sağlam cilt adaları olduğu için yaralar daha çabuk iyileşiyor, kızarıklık daha kısa sürüyüor. Ancak fraksiyonel teknikte bütün alanlar ablate olmayacağı için diğer lazer işlemi kadar pürüzsüz cilt beklenmemelidir. Ayrıca seanslar gerektirmektedir.

kaynak: http://www.dntlazeryum.com.tr/