Doğal Backlink Alma Yöntemleri Nelerdir?

Stratejik1SEO
29-11-2016, 12:07   |  #1  
Stratejik1SEO avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 5
69 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2016

Doğal Backlink Nasıl Alınır?

Arama motorları açısından, bir web sitesinin link kalitesi önemli bir faktördür. Link kalitesi, siteye alınan Backlinler ile belirlenmektedir. Backlinkler, sitenin değerini belirleyen faktörlerin içerisinde yer almaktadır. Backlink; bir web sitesinin başka bir web sitesine, ana sayfasından ya da web sitesinin herhangi bir sayfasından metin veya görsel üzerinden link ile yönlendirme yapmasıdır.

SEO çalışmaları kapsamında, sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmek için Backlink alımları önemli bir çalışma alanıdır. Sitenize alacağınız Backlink’lerin doğal olması ise ayrıca önem taşımaktadır. Peki, doğal Backlinkler nasıl alınır?

Sitelerin “Müşteri Yorumları” Kısmından Backlink Almak

Müşteri yorumları kısmı, web sitelerinin ve site sahiplerinin önemli alanlarından biridir. Çünkü ziyaretçiler tarafından firma hakkında, ürün hakkında ya da hizmet hakkındaki düşünceler bu kısma yazılmaktadır. Müşterilerin düşüncelerini yazdıkları bu alanlar ile site sahipleri, müşterilerden aldıkları geri dönüşleri potansiyel müşterilerine sunma imkanı elde ederler. Aynı hizmeti almayı düşünen bir kişinin, bu alanda yer alan başka bir müşteri yorumunu okuması onu etkileyecek bir unsurdur. Sizde bu alanı kullanarak, doğal Backlink elde edebilirsiniz. Kendinizle alakalı olarak almış olduğunuz bir ürün ya da hizmet hakkında, ilgili firmanın sitesinde memnuniyetinizi belirten bir yorum yapabilir ve yorumun içerisine sitenizin linkini ya da sitenizdeki ilgili sayfanın linkini vererek Backlink elde etmiş olursunuz. Ancak yorum yapacağınız ve yorum içerisinde linkinize yer vereceğiniz sitenin gerçekten konuyla ilgili olması önemli bir durumdur. Yani satın almış olduğunuz ürün ya da hizmetin ilgili linke etkisinin olmuş olması gerekmektedir. Aksi takdirde paylaşacağınız linkin yayınlanma ihtimali çok düşüktür.

Blog Sitelerinden Link Almak

İnternette yer alan çeşitli blog sitelerinden, içeriklerinizin konusuna bağlı olarak link alabilirsiniz. Blog sitelerinden doğal yollarla alınan Backlinkler arama motorlarındaki sıralamanıza katkı sağlamaktadır. Blog sitlerinden Backlink almanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Blog sitelerinde oluşturacağınız kullanıcı hesapları üzerinden, içeriklerinizi paylaşıp, yazı içerisinde ilgili anahtar kelimelere link vermeniz sitenize trafik sağlayacak bir uygulamadır. Bununla beraber blog siteleri içerisinde, yer alan diğer blog sahiplerinin kendi içeriklerinde, sizin linkinizi vermesini sağlayabilirsiniz. Bloglar üzerinden çeşitli konuları, siteleri, ürünleri, hizmetleri ve benzeri durumları kapsayan “en iyiler” listeleri yayınlanmaktadır. Sizde sektörünüz ile alakalı olan bloglar üzerinden yayınlanacak bu en iyiler listesinde kendi sitenizin linkini olmasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda blog sahipleri ile iletişime geçmeniz ve onlara kendinizden bahsetmeniz elbette önemlidir. Eğer sektörünüz içerisinde yaptığınız işler konusunda iyi bir konumdaysanız, blog sahipleri yayınlayacakları içeriklerde size ait linklere de yer vereceklerdir.

Forum Siteleri Üzerinden Backlink Alma

Forum sitelerinden Backlink alınması uzun yıllardır var olan ve hala geçerliliğini sürdüren bir çalışmadır. Forum sitelerinde oluşturacağınız kullanıcı hesabı ile sitenize ve sitenizdeki ilgili sayfalara Backlink alabilirsiniz. Forum sitelerinde yapacağınız içerik paylaşımları üzerinden kendi sitenize link verebilirsiniz. Burada önemli olan nokta; doğru forum sitesinden ve forum sitesinin doğru alanından link almaktır. Yani bulunmuş olduğunuz sektör ile ilgili bir alan barındıran forum sitelerinde yapacağınız içerik paylaşımları üzerinden, kendi sitenize yönlendirme yapmanız gerekmektedir. Sonuçta her forum sitesinde sizin sektörünüze ait bir forum alanı olmayabilir. Bu gibi yerlerden Backlink almaya çalışmanız size pek fayda sağlamayacaktır. Çünkü arama motorları kullanıcılara, yaptıkları aramalarla ilgili sayfaların sonuçlarını listelemeye özen göstermektedir. Forum sitelerinden Backlink almanın bir diğer yolu ise farklı kullanıcıların oluşturduğu konu başlıklarına yorum yapmaktır. Bu konu başlıklarına yapacağınız yorum içerisinde kendi linkinizi paylaşabilirsiniz. Forumların sizle ilgili sayfaları, arama motorları tarafından indexlendikten sonra, kullanıcıların arama motorları aracılığıyla size ait sayfalara ulaşma olanakları olacaktır. Yani arama sonuçlarında çıkan forum sitesine tıklayan kullanıcının, girmiş olduğu ilgili forum sayfası üzerinden, konuyla ilgili yazmış olduğunuz yorumdaki linke ya da yazı içerisindeki linke tıklayarak sitenize gelmesi muhtemeldir.

Rakip Sitelerde Yer Alan Yazılardan Backlink Almak

Bu sanırım alınabilecek en zor Backlink yöntemidir. Sektör içerisinde yer alan rakiplerinizin, sizinle aynı konuda veya benzer içerikte yayınlamış oldukları yazı içerisinde, sizin yazınızın linkini vermesi çok önemli olmakla beraber, çokta zordur. Ancak bunu başarmanız sizin için gerçekten önemlidir. Arama sonuçlarında, rakip sayfanın önüne geçmek için yapılması gereken en etkili yöntemlerden birisi elbette ki rakip siteden veya sayfadan, kendi yazınıza Backlink almaktır. Eğer bunu başarırsanız arama motorları tarafından size ait sayfa gerektiği şekilde değerinin karşılığını alacaktır. Arama sonuçlarında, sizden daha üst sıralarda çıkan bir sayfa içerisinden Backlink almanız, arama motorlarında “bu içerik gerçekten kaliteli ve iyi ki, kendinden daha değerli olan bir site tarafından tavsiye edilmiş” algısının oluşmasını sağlayacaktır. Tabi bunu yapabilmeniz zordur. Sonuçta rakip bir yazı diğer yazıya neden Backlink sağlasın ki? Bunu gerçekleştirebilmenin iki yolu vardır. Ancak bu iki yönteminde garantisi elbette yoktur. Öncelikle konu ile ilgili olarak, rakip yazı sahibi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ona durumu izah ederek açıklamalısınız. Neden o yazı içerisinden kendinize ait yazıya Backlink almak istediğinizi anlatmalısınız. Ardından öncelikle sizin yazınıza Backlink vermesi için ricada bulunmalısınız. Bununla beraber gerekirse bu durum için talep edilirse istenen miktarda ücretinde ödenebileceğini söyleyebilirsiniz. Rakibiniz bu teklifinizi kabul eder veya etmez. Bu tabi ki denenmeden bilinemez.

İnternet Günlüklerinden Backlink Almak

İnternet günlükleri, Türkiye’de henüz gelişim gösteren bir alan değildir. Ancak web sitelerin doğal Backlink alabilmesi için güzel bir uygulamadır. Peki, internet günlüklerinden Backlink nasıl alınıyor? Kendi sitesi ya da blogu olan bir yazar düşünün. Bu yazar, internet üzerinde beğendiği ve aynı içeriğe sahip olan konulardaki yazıları tek bir yazı içerisinde toplayarak ve bu yazılara Backlink vererek kendi takipçileriyle paylaşıyor. Yani temelde başkalarının yazmış olduğu ve kendince faydalı gördüğü yazıları kendi okuyucuları ile paylaşıyor. Bazen yazarlar, aynı içeriğe sahip olmayan ama faydalı olduğunu düşündüğü değişik içerikteki yazıları da internet günlükleri üzerinden paylaşabilmektedir. Uygulanış olarak ise; yazarlar derledikleri yazılarla ilgili ya kısa özetlemeler yapıp link veriyorlar ya da konuya ait başlığı yazıp link verebiliyorlar. Sizde bu yöntemden faydalanarak doğal Backlink elde edebilirsiniz. Sizin haberiniz olmadan yazınıza bu şekilde Backlink verilebileceği gibi, sizde bu tarz bir faaliyet gerçekleştiren yazar ile iletişime geçerek Backlink alabilirsiniz. Yazarın hazırlamış olduğu internet günlüğü listesine ait bir içeriğiniz varsa, yazara sizin yazınızı da bu günlüğün içerisine eklemesini talep edebilirsiniz.

Linksiz Kullanılan Kelimelere Backlink Almak

Farklı sitelerde yer alan yazılar içerisinde markanızın, firmanızın ya da yazı başlığınızın ismi geçiyor olabilir. Bu sıkça yapılan bir durumdur. Yazı içerisinde sizden ya da yazınızdan örnek vermek amaçlı bahsedilmiş olunabilir. Bu kelimelerin linksiz olarak kullanılması da size fayda sağlayan bir durumdur. Ancak sizi ifade eden bu kelimelere, size ait linklerin verilmesi elbette ki çok daha faydalı olacaktır. Arama motorları Backlink verilmeyen, ancak sizin markanıza ait kelimeleri de tespit etmektedir. Ancak bu kelimelere link eklenmesi elbette arama motorları nezdinde sitenizi daha değerli bir konuma getirecektir. Bu kelimeleri Backlink’e dönüştürmenin yolu, elbette yazının sahibi olan kişiyle irtibata geçmektir. Yazı içerisinde sizden bahseden yazarlara, sizinle ilgili kullandıkları kelimelere, size ait linkleri vermelerini rica etmeniz yeterli olacaktır. Sonuçta yazısında sizden bahseden kişi size ait linki vermekten de çekinmeyecektir.

Makalelerden Link Almak

Sektörünüz ile alakalı ya da içerikleriniz ile alakalı kaliteli web siteleri bulup, bu sitelerde tanıtım yazıları yazarak Backlink elde edebilirsiniz. Oluşturduğunuz yazılarının içine bağlantı vererek sitenize Backlink elde edebilirsiniz.

Kendi Zengin İçeriğinizi Oluşturup Backlink Alma

Burada bahsedeceğimiz durum, diğer yöntemlere göre biraz değişik bir uygulanışa sahiptir. Burada amaçlanan ise; Backlink almak istediğiniz içeriğe benzer içeriklerin; hangi popüler siteler üzerinden Backlink aldığını bulmak, eksiklerini tespit etmek ve daha zengin bir içerik oluşturup buralarda kendi içeriğinize Backlink verilmesini sağlamaktır.

Öncelikli olarak arama motorlarında sıralaması yüksek, çok sayıda paylaşım ve yorum almış, trafiği fazla olan içerikleri tespit etmelisiniz. Bu içerikleri tespit ettikten sonra, hepsini detaylı olarak inceleyip, bu içeriklerin eksik yönlerini açığa çıkartmalısınız. Bu verilerden yola çıkarak daha kapsamlı ve kaliteli bir içerik oluşturmalısınız. Daha sonra arama motorlarında üst sıralarda yer alan bu içeriklerin, hangi sitelerden Backlink aldığını tespit etmelisiniz. -Bunun için faydalanabileceğiniz birçok sorgulama aracı bulunmaktadır.- İlk sıralarda çıkan tüm rakip yazılar için bu işlemi tek tek yapmalısınız. Ardından bu içeriklere Backlink sağlayan, içerik yazarlarına ulaşmalısınız. Onlara, kendi oluşturmuş olduğunuz içeriğin, Backlink verdikleri içeriklerden daha kapsamlı ve faydalı olduğunu güzel bir dille anlatmalısınız. Onlardan yayına almış olduğunuz içeriğinize Backlink vermelerini rica etmelisiniz. Tabi burada karşı taraftaki yazar ile kurduğunuz iletişim ve kendinizi ifade ediş şekliniz başarılı bir sonuç alıp, almayacağınızı gösterecektir.

Sitelerden Konuk Yazar Olarak Backlink Alma

Ziyaretçi sayısı ve site trafiği yüksek olan web sitelerden ve bloglardan konuk yazar olarak Backlink almak en etkili yöntemlerden biridir. Kullanıcıların konuk yazar olarak içerik oluşturup, paylaşabilmesine imkan veren web siteler ve bloglar, doğal Backlink alınması adına güzel bir uygulamadır. Bu sitelerde paylaşacağınız içerikler hem birçok kişi tarafından okunacak hem de bu kişiler yazınızın içerisinde yer alan linklere tıklayarak sizin sitenizi ziyaret edeceklerdir. Böylelikle hem Backlink almış olacak hem de sitenize trafik akışı sağlamış olacaksınız. Ayrıca yönlendirme ile sitenize gelen ziyaretçiler gerçekten içeriklerinizden memnun kalırsa, sadık takipçilerde elde etmiş olacaksınız. Misafir yazar olarak yazı gönderebileceğiniz yüzlerce site bulunmaktadır. Burada belki şöyle bir düşünceye kapılabilirsiniz; “kendi sitemde kaliteli bir içerik yayınlama imkanım varken, neden bir başkasının sitesinde bu içeriği yayınlayayım ki?” Kesinlikle böyle düşünmeyin. Günlük ziyaretçi sayısı binlere ulaşan bir sitede konuk yazar olarak içeriğinizin yayınlanması, aynı içeriğin sitenizde yayınlanmasından daha fazla katkı sağlayacaktır. Konuk yazar olarak içerik paylaşacağınız bir sitede uygulamalı olarak bunu deneyip, size kattıklarını görebilirsiniz.

Yazılara Yorum Yaparak Backlink Alma

İnternet üzerinde sektörünüzle alakalı yüzlerce hatta binlerce web sitesi veya blog sitesi yer almaktadır. Bu sitelerde günlük, haftalık ya da aylık olarak içerik paylaşımları yapılmaktadır. Öncelikli olarak bu siteleri keşfedip, takip etmeye başlayın. Daha sonra ise bu sitelerde yayınlanan içeriklerin altına, yazıyla ilgili düşüncelerinizi yazıp, yorumlayın. Yorumlarınız yazıyı destekleyici fikirler olabileceği gibi teşekkür içeren cümlelerden de oluşabilir. Yorumlarınızın içerisine kendi linkinizi vererek, Backlink kazanımı sağlayabilirsiniz. Tabi ki her yoruma koyulan link, yayınlanacaktır diye bir geçerlilik yoktur. Bu durum yazı sahibinin inisiyatifine kalmış bir durumdur.

Sosyal Medya Paylaşımlarından Backlink Alma

Web siteniz üzerinden ya da blogunuz üzerinden değişik konularda içerikler oluşturup, bunları yayınlıyorsunuz. Buraya kadar her şey tamam. Ancak bu içerikleri insanlara ulaştırma konusunda yetersiz kalıyorsanız, bu içeriklerden beklentinizin altında bir geri dönüş alırsınız. İnternet dünyasında altın kurallar arasında yer alan bir durum vardır. “Ziyaretçinin sizi bulmasını beklemeden, siz ziyaretçilere ulaşın.” Yani içeriklerinizi kullanıcılar ile buluşturun. Bu konuda günümüzdeki en büyük yardımcılardan biri şüphesiz sosyal medya platformlarıdır. Günümüzde milyonlarca hatta milyarlarca insanın kullanmakta olduğu bir sürü sosyal medya ağı vardır. Sizde kendinize ait ya da firmanıza ait sosyal medya ağları üzerinden, içeriklerinizi paylaşmalısınız. Böylelikle hem Backlink alabilir hem de içeriğinizin çok fazla sayıda kişiye ulaşmasını sağlayarak, insanların sitenizi ziyaret etmesini de sağlayabilirsiniz.

Bu konuda yapabileceğiniz bir başka uygulama ise; bazı sosyal medya platformlarında sayfalar ve gruplar bulunmaktadır. Sektörünüz ile alakalı olan bu sayfa ve gruplarda da içeriklerinizi paylaşmayı unutmayın. İçeriklerinizi sosyal medya platformlarında paylaşırken #hashtaglerden de faydalanmayı unutmayın. Çünkü kullanıcılar ihtiyaçları dahilinde sosyal medya platformlarında #hashtagler ile arama yapmaktadırlar. İçerik paylaşımlarında kullanacağınız #etiketler ile içeriklerinizi kullanıcılara ulaştırabilirsiniz. Sosyal medya platformları üzerinden ücretsiz olarak paylaşım yapabileceğiniz gibi belirleyeceğiniz bütçeler ile sponsorlu paylaşımlarda da bulunabilirsiniz. Bu yöntemi tercih ederseniz elbette ki içerikleriniz normalinden daha fazla kişiye ulaşacaktır. İçeriklerin sosyal medya ağları üzerinden paylaşılması konusunda ekstra olarak söylenmesi gereken bir durum var. Sitenize ait Google Plus sayfasından içeriklerinizi paylaşmanız, SEO açısından yüksek oranda katkı sağlamaktadır. Çünkü Google Plus hesapları dofollow Backlinklere imkan tanımaktadır. Yani Google+ üzerinden paylaşılan bir link dofollow olarak arama motorlarında indexlenmektedir.

Kaynak: http://www.stratejikseo.com/dogal-backlink-alma-yontemleri/