Doğru ayarlar, kusursuz fotoğraflar - 2

CHIP Online
17-08-2009, 00:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Dijital fotoğraf kursumuzun son bölümünde, fotoğrafçılar için ipuçlarımıza devam ediyoruz...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/dogr ... raflar-2_14235.html

Resimlerle: Etkileyici 100 fotoğraf karesi!

15 bölümlük dijital fotoğraf kursumuzun tamamına ulaşmak için tıklayın...

31. Röportaj fotoğrafları
Röportaj fotoğrafçılığının günlük hayattan olayları değiştirmeden, olduğu gibi aktarma amacı yıllardır değişmedi. Eğer tatil fotoğraflarınızın yanında röportaj karakteri taşıyan bir seri çekim yapmak istiyorsanız normal donanımınızdan fazlasına pek ihtiyacınız olmaz: Hızlı çekim yapabilen bir fotoğraf makinesi, hafif tele odak uzaklığına sahip bir objektif ve bir de flaşla gereken bütün donanıma sahip olursunuz. Röportaj fotoğrafçılığında önemli olan fotoğraf çekmeye her an hazırlıklı olmaktır. Bu yüzden makinenizi çantanızda gezdirmek yerine sürekli elinizde tutmalı veya boynunuza asmalısınız. Normal tatil fotoğraflarınızı çektikten sonra çekim yerinde biraz daha vakit geçirin ve önceki çekimlerde dikkat etmediğiniz motifler arayın. İnsanları günlük hayatları içinde çekebilir veya ilk bakışta dikkati çekmeyen detaylara inebilirsiniz. Fotoğraf makinenizi da siyah-beyaz moda getirip ISO değerini yükselterek fotoğrafınızda biraz gren oluşumunu sağlarsanız, Henri Cartier-Bresson veya Robert Capa'nın fotoğraflarına yakın çekimler elde edebilirsiniz.

32. Çocuk fotoğrafları
Eğer çocukları hareket ederken çekmek istiyorsanız hızlı olmalısınız.
Güzel fotoğraflar için onlarla birlikte zaman geçirmeniz, peşlerinden koşmanız veya karnınızın üstünde yerde sürünmeniz bile gerekebilir. Kısacası sadece yanlarında olmak yeterli değil, hayatlarını da bir bakıma paylaşmak zorunda kalabilirsiniz. Benzer gereksinimler dijital fotoğraf makineniz için de geçerli: Hızlı bir otomatik fokus ve olabildiğince az gecikmeli bir çekim. Bunların dışında makinenizin en az 28mm'lik (FF) bir geniş açıya sahip olması da gerekir. 28mm çoğu makineyi listeden elese de hemen umutsuzluğa kapılmayın: En fazla 35mm'lik bir geniş açı sunabilen Sony H2, TZ1 gibi Lumix modelleri, Fujifilm F30 veya Canon Ixus 60 gibi hızlı kompakt makinelerle de kusursuz çekimler yapma şansına sahipsiniz. Makineniz ne olursa olsun, hep en geniş açıda ve ortalama bir diyafram açıklığında çekim yapın. Bu şekilde yeterli net alan derinliğine sahip olmayı garanti altına alabilirsiniz. Ayrıca flaş kullanmamaya çalışın, çünkü flaş oynayan çocukları rahatsız edip ilgilerini dağıttığı gibi fotoğrafınızın renk uyumunu da bozar. Bunun yerine pozlama süresini kısaltıp çekimi hızlandırmak için ISO değerini yükseltebilirsiniz.

33. Ürün çekimleri
Ürün fotoğrafçılığı klasik stüdyo fotoğrafçılığına oldukça benzer. Gün ışığı ile aydınlatılmış bir odada ürün çekimleri yapılabilse de, bu durumda stüdyo ışıklarının kullanımında olduğu kadar geniş çekim seçeneği bulamazsınız. Eğer ürün fotoğrafçılığına olabildiğince ekonomik bir giriş yapmak istiyorsanız bir beyaz karton, yapı marketlerinden edinebileceğiniz iki ya da üç spot ışık ve fotoğraf mağazalarından alabileceğiniz bir dağıtıcı folyo da başlangıç olarak işinizi görecektir. Spotları biri ana, bir diğeri aydınlatma ve üçüncüsü ise arka plan aydınlatması işlevi görecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Lambaların obje üzerindeki etkisini kontrol edebilmeniz için hareket alanınızın olmasında veya lambalarınızın bir ayarlanabilir düğme ile kontrol edilebilir olmasında yarar var. Yerleşimde ana ışığın objenize doğrudan önden gelmesini engelleyin. Doğru konum önden eğimli geldiği yer olacaktır. Küçük objelerde sadece bir lamba da işinizi görebilir. Gölgelerin aydınlatılması için ise küçük beyaz kartonlar, bir ayna veya alüminyum folyo kullanabilirsiniz. Fotoğraf makinesi ayarlarında ise net alan derinliğini artırmak için uygun bir diyafram açıklığı seçmeye çalışmalısınız. Eğer flaşınız varsa farklı aydınlatma seçeneklerine de kullanabilirsiniz. Çoğu üreticinin giriş seviyesindeki kullanıcılar için iki lamba, bunların üçayaklarından ve şemsiye reflektörden oluşan setleri vardır. Aydınlatma alternatifleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri geçen sayımızda bulabilirsiniz.

Tüm konu: Doğru ayarlar, kusursuz fotoğraflar - 2

Resimlerle: Etkileyici 100 fotoğraf karesi!


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Eklemek istedikleriniz...