Dokunmatik ekrandan önemlisi de var!

CHIP Online
14-12-2013, 18:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Hepimiz dokunmatik cep - tabletlerin ekranlarına takılıp kaldık ama daha önemli bir konuyu atlıyoruz

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/dok ... i-de-var_44238.html

Resimlerle: Gelecekten 10 fantastik dokunmatik cep telefonu

Dokunmatik ekranları her geçen gün daha da gelişen telefon ve tabletler 2010'ların büyük devrimi olabilir ama giderek ihtiyaçlara daha az cevap veriyorlar. Giyilebilir bilgisayarlar için dokunmatik ekranlardan çok daha pratik bir arayüze ihtiyaç var ki, o arayüzün ismi de, ses.


Google Glass veya Galaxy Gear ya da gelecekteki benzeri ürünlerin, hızlı ve pratik çalışabilmesi için insan sesini tanıması, komutları anlaması, konuşmaları hatasız şekilde metine dönüştürebilmesi gerekiyor. Aksi taktirde mobil olarak e-mail yazmak için çantamızda kocaman ekranlı tablet ve telefonlar taşımaya devam etmek zorundayız ve Google Glass ya da Galaxy Gear, pahallı birer oyuncaktan ileri gidemeyecek.


Bu durumun farkında olan Google da, ses tanıma teknolojilerine büyük yatırım yapıyor. Google'ın kıdemli mühendislerinden Scott Huffman, "artık cebimizde bir süper bilgisayar taşıyoruz ama yakında gözümüzde, kolumuzda da süper bilgisayarlar olacak. Bunları yönetmek için sese ihityacımız var" diyor.


Analistlerin yaptığı testlerde, Google'ın sesli asistan sistemi Google Now, 800 sorudan oluşan teste büyük oranda doğru cevap verebiliyor. Anak henüz %75 oranında olan doğruluk payının %90'ların üzerine çıkması gerekiyor. Google da bu amacı gerçekleştirebilmek için büyük yatırım yapıyor.

Tüm Konu: Dokunmatik ekrandan önemlisi de var!

Resimlerle: Gelecekten 10 fantastik dokunmatik cep telefonu

Kaynak: www.chip.com.tr