Dokunmatik Ubuntu'nun tablet sürümü göründü!

CHIP Online
21-02-2013, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Ubuntu'nun tabletler için geliştirilen sürümünü iş başında izlemek isteyenler... Tıklayın!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/dok ... -gorundu_38786.html

Canonical, yaklaşık 1,5 ay önce ceplere özel Linux tabanlı Ubuntu işletim sistemini bizlere göstermişti. Ubuntu'lu ilk ceplerin 2014'ten önce çıkması beklenmiyor, ancak Canonical yaptığı açıklamada aynı dokunmatik arayüzü tabletlere de getirmeyi düşündüğünü açıkladı.


Tabletlere yönelik Ubuntu'yu yayınladığı videoda anlatan şirket, gelecekteki Ubuntu sürümlerinin masaüstü, TV, cep ve tablet olmak üzere 4 farklı arayüzde çalışabileceğini ve bunun için özel bir programlamaya gerek duyulmayacağını söylüyor.


Ubuntu'nun tablet sürümündeki özellikler arasında telefon uygulamalarının tablette çalışmasına izin veren "side stage", çoklu kullanıcı hesabı ve fazlası var.


Ubuntu'nun cep ve tablet arayüzlerinin geliştiricilere özel kaynak kodları, 21 Şubat'ta kullanıma sunulacak. Bu kodun Google'ın Galaxy Nexus, Nexus 4 ceplerinde Nexus 7 ve Nexus 10 tabletlerinde kullanılabileceği söyleniyor. Bununla birlikte ilk Ubuntu'lu cepler gibi, ilk Ubuntu'lu tabletlerin de 2014'ten önce çıkması beklenmiyor. Yine de dokunmatik Ubuntu, Android geliştirici topluluğu için yeni bir uğraş alanı doğuracak gibi görünüyor.


Ubuntu'nun tablet sürümünü Canonical'ın yayınladığı bu videoda çok daha yakından görün!

Tüm Konu: Dokunmatik Ubuntu'nun tablet sürümü göründü!

Kaynak: www.chip.com.tr