Donanım değiştircem, görüş ve öneri lütfen..

toygarguzey
11-07-2011, 01:02   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Arkadaşlar merhabalar, foruma daha yeni katıldım o yüzden konuyu nereye açıcağımı bilememiş olabilirim. Lütfen kusura bakmayın..

Ben reklam işleri ile uğraşıyorum ve genel olarak photoshop, avid liquid, 3ds max after effects, autocad gibi ağır programlar ile çalışıyorum. Şuan kullanmakta olduğum masaüstü bilgisayarım (örneğin) 3ds max'te ağır bir projede çalışırken kasılıyor, yavaş render alıyor, çok fazla fan çalıştırıyor. Ben şuan kullandığım teknolojiyi değiştirerek bir laptop almak istiyorum. Kullandığım bilgisayarın özellikleri ;

HP Workstation xw4200
Microsoft Windows XP Professional - Service Pack 3
X86 Family 15 Model 4 stepping 1 GenuineIntel 3.60 GHz - Hyperthreating
1 GB RAM - 256 MB ATI X700
80 GB SATA + 250 GB SATA + 500 GB SATA + 120 GB IDE HDD
Lacie electron22blue4 21" Monitor & Samsung SyncMaster 957MB 19" Monitor

Almak istediğim laptop HP PAVILION DV8T. Onun özellikleri ise şöyle ;

Operating system    Genuine Windows 7 Home Premium 64-bit
Processor   Intel(R) Core(TM) i7-720QM Quad Core processor (1.6GHz, 6MB L3 Cache) with Turbo Boost up to 2.8 GHz
Memory    8GB DDR3 RAM System Memory
Hard drive   1000GB 7200RPM SATA Hard Drive
Graphics card    1GB Nvidia GeForce GT 230M
Display    18.4" diagonal High Definition HP Ultra BrightView Infinity Display (1920x1080p)
Primary optical drive Lightscribe Blu-Ray ROM with SuperMulti DVD+/-R/RW with Double Layer Support
Personalization    Webcam + Fingerprint Reader with HP Imprint Finish (Espresso Black)
Networking    Intel Wireless-N Card (a/b/G compatible)
Keyboard    HP Color Matching Keyboard
Primary battery   8 Cell Lithium Ion Battery

Sizce konfigrasyon değiştirmemin bana bir yararı olur mu? Render sürelerimde, kasılmalarda, PC hızında değişiklik olur mu? Birkaç kişiye danıştığımda, "Senin makinenin konfigrasyonundan daha kötü o laptop, senin Ram'in 1GB dolarken onun Ram'i 4GB dolcak" gibi şeyler söylediler. Çok düşündüm ancak bi sonuca varamadım burdaki üstadlarımıza danışma kararı aldım..

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum,

Saygılarımla

Jubei76
11-07-2011, 01:19   |  #2  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

Render işi demek ram demek,render işi demek ekran kartı demek ve bunların ikisinin birleşimi 8Gb ve üstü Ram ve profesyonel ekran kartı demek,render işi öyle laptop ekran kartının GT230m ekran kartı ile olacak iş değil.
Yani sözün özü render işi,grafik işi laptop ile yapılacak iş değil sana profesyonel bir sistem gerekli.
Bütçe belirtirsen sana bir sistem toplarız.

Kapalı Hesap (203105)
11-07-2011, 01:28   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj

aynen arkadaşa katılıyorum o yapacağın işler çok ağır işler işlemciye ekran kartına ram e çok yük binecek senin masa üstü pc alman lazım eğer dersenki hayır ben laptop alıcam o işlerde kasmayan bir laptop bence 4-5 bin tl bayılman lazım halbuki masa üstü bir pc alırsan hem çok daha ucuz vede çok daha performanslı olur sen eğer masa üstü almayı düşünüyorsan bütçe belirt sana bir pc yoplayalım (monitör de olacakmı )

toygarguzey
11-07-2011, 02:39   |  #4  
OP Taze Üye
11 mesaj

@Jubei76 ;

Haklısınız ancak ben taşınabilir olmaktan yanayım aslında o yüzden performansa yönelik bir laptop düşünüyorum. Peki sizce bahsettiğim laptopu alsam, şuan kullandığım masaüstümü performans açısından geçebilirmiyim?

@glscgn;

Ben şuanki konfigrasyonumu satarak böyle bir işe girişmeyi düşünüyorum, ancak araştırmalarımda alcağım sonuçlar masaüstü pc de kalmamı gerektirirse, sadece bulunan pc mi upgrade yapabilirim ve durum öyle olursa da extra olarak 24" veya 30" wide bir monitor düşünüyorum almayı. Dediğim gibi ben taşınabilir olmaktan yanayım bu yüzden bir laptop istiyorum. Şuan bir yakınımda Dell XPS M2010 var ve çok memnun. Açıkcası renderlarda bana fark atabiliyor o makina..

İlginize teşekkür ederim,

Saygılar..

Jubei76
11-07-2011, 02:50   |  #5  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
3,579 mesaj
Alıntı: toygarguzey  
@Jubei76 ;

Haklısınız ancak ben taşınabilir olmaktan yanayım aslında o yüzden performansa yönelik bir laptop düşünüyorum. Peki sizce bahsettiğim laptopu alsam, şuan kullandığım masaüstümü performans açısından geçebilirmiyim?

@glscgn;

Ben şuanki konfigrasyonumu satarak böyle bir işe girişmeyi düşünüyorum, ancak araştırmalarımda alcağım sonuçlar masaüstü pc de kalmamı gerektirirse, sadece bulunan pc mi upgrade yapabilirim ve durum öyle olursa da extra olarak 24" veya 30" wide bir monitor düşünüyorum almayı. Dediğim gibi ben taşınabilir olmaktan yanayım bu yüzden bir laptop istiyorum. Şuan bir yakınımda Dell XPS M2010 var ve çok memnun. Açıkcası renderlarda bana fark atabiliyor o makina..

İlginize teşekkür ederim,

Saygılar..

Tamam Laptop önerelim ama ödeyebileceğin en fazla tutar nedir bir laptop için ?

toygarguzey
11-07-2011, 09:06   |  #6  
OP Taze Üye
11 mesaj

Şuan elimde olan konfigrasyonu belirmiş olduğum çift monitor ile birlikte satınca elime ne geçerse, bütçem odur. Satılmak istenirse siz ne fiyat biçersiniz acaba ben pek anlamam bu konulardan kusura bakmayın..

Saygılar..

Kapalı Hesap (203105)
11-07-2011, 09:45   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj

sen tahmini bir rakam söyle bütçene göre bizde ona göre tavsiyede bulunalım

Jubei76
11-07-2011, 10:58   |  #8  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
3,579 mesaj

Alacağın Laptop,un mutlaka 
Workstation olması gerektiğini söylememe gerek yok sanırım ?

toygarguzey
11-07-2011, 13:20   |  #9  
OP Taze Üye
11 mesaj

@glscgn;

Şuanda elimdeki pc'nin değeri ilk aldığım zaman 15.000 TL civarındaydı ancak bu pc ile birlikte 2 adet 19" monitor + Avid Liquid Professional - Breakout Box ile geldi. Programı çıkarırsak 4500-5000 TL gibi bir rakama satabilceğimi düşünüyorum ancak piyasadan pek haberim olmadığı için belki komik birşey söyledim o yüzden sizin fikrinizi almak istedim..

@Jubei76

Workstation laptoplarda bir araştırma yapmıştım zamanında, sanırım Dell Precision serisi workstation laptop klasmanında. Yanlışım var ise düzeltiniz lütfen..

Saygılarımla

mburak12345
11-07-2011, 16:54   |  #10  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
1,242 mesaj

çift çekirdek işlemci(2.4ghz ve üstü) + 2 veya 4gb ddr3 yüksek frekans ram + 1gb ddr5 ekran kartı işinizi fazlasıyla görecektir.

Jubei76
11-07-2011, 18:50   |  #11  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
3,579 mesaj
Alıntı: toygarguzey  
@glscgn;

Şuanda elimdeki pc'nin değeri ilk aldığım zaman 15.000 TL civarındaydı ancak bu pc ile birlikte 2 adet 19" monitor + Avid Liquid Professional - Breakout Box ile geldi. Programı çıkarırsak 4500-5000 TL gibi bir rakama satabilceğimi düşünüyorum ancak piyasadan pek haberim olmadığı için belki komik birşey söyledim o yüzden sizin fikrinizi almak istedim..

@Jubei76

Workstation laptoplarda bir araştırma yapmıştım zamanında, sanırım Dell Precision serisi workstation laptop klasmanında. Yanlışım var ise düzeltiniz lütfen..

Saygıları

evet doğru tesbit yapmışsın workstation laptop klasmanında.

http://www.dell.com/us/business/p/precision-m6500/pd

toygarguzey
11-07-2011, 21:23   |  #12  
OP Taze Üye
11 mesaj

Peki gerçekten Dell Precision M6500 Covet modelini şuanki masaüstü biligisayarım yerine önerirmisiniz? Sizin bu model hakkında görüşleriniz nedir?

Saygılar

black_flood
11-07-2011, 21:55   |  #13  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

arkadaşım bir tecrübe sahibi olarak diyorum hp' den uzak dur artık orta malı ürün üretiyor resmen parçaları dökülüyor nasıl bir ayarlama ise garantibitiyor bitmesinin ardından sistemde susuyor ve boyna masraf yaptırıyor.

sana önereceğim ürün

ASUS N53SN-SZ129V i7-2630QM 6GB 640GB 15.6 LED

bu üreünlen sorunsuzca işlem yapabilir 16 gb ram desteğide varmış nasıl takılacaksa o kadar ram. alet mükemmel bir ürün özelliklen tavsiye ederim 2gb gharici grafik kartı var.

İNTEL üründe bulabiliyormuşum demekki zamanı gelince amd önermedim ne ilginç bir durum ama apu dururken intel öneriyorum.

toygarguzey
12-07-2011, 01:25   |  #14  
OP Taze Üye
11 mesaj

Öneriniz için çok teşekkür ederim, ancak ekran boyutu çok ufak, ben en az 17" bir ekran istiyorum ve sanki bütün firmalar anlaşmış gibi ekran boyutu büyüdükçe performans düşüyor..

Benim için marka önemli değil (Vestel, casper veya beko dışında) tek isteğim performans bakımından güçlü ve büyük ekranlı olması..

black_flood
12-07-2011, 10:16   |  #15  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

büyük ekran zor ve ekranın büyümesini geçtim arçelik beko vs. gibi birçok firma 5$ dolar yada 25$ dolara maal ettiği anakartları kullanıyor bu sebeplende performansa elveda demek oluyor.

illada büyük ekran istiyorsan ya masa üstü alacaksın yada kablosuz klavye mouse set + 21" lcd led monitör bağlayacaksın laptop' a 17" dahi olsa ekranın biraz zor sığa görüntü çözünürlüğün yüksek olması lazım.

17" özellikli gerçek anlamda benim önerdiğim cihazdaki bileşenleri ve asus firması gibi kaliteli kendi üretimi anakart kullanan firma yok desem yeridir şuan için sadece İBM  firması kaldı bu konuda.