Donma Sorunu

Dnz777
03-08-2010, 21:09   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Öncelikle konu yanlış yerde olabili kusura bakmayın.

Win Vista işletim sistemim var.Son 2-3 gündür bilgisayar kendi kendine donmaya başladı ve çözülmüyor.Mecburen res atmak zorunda kalıyorum ama bu donma yüzünden bilgisayarı kullanamaz haldeyim.Sorun neden olabilir ? Tek aklıma gelen virüs girmiş olabileceği çünkü msnden gelen bir link içinde +18 bir video çıktı ve kapatılmıyordu res atarak kurtuldum ondan olablir diye düşünüyorum.Bu sorunu nasıl halledebilirim.Tatilde olduğum için bilgisayarcıya götürme gibi bir şansım da yok yardımlarınızı bekliyorum

LooneLyTunes
03-08-2010, 23:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
343 mesaj

Bilgisayardaki Sorunun Virüs Olma Olasıluığı Yüksek  Tarama disk birleştirme falan yap olmassa format at :(

mustafa2116
04-08-2010, 01:03   |  #3  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

bu dediklerimi sırasıyla yapınız ve ekstra bir işlem yaptırmayınız..
öncelikle bilgisayrınızın açılışını güvenli modun komut sisteminde başlatın.
siyah ekrana msconfig  yazıp sistemdeki başlancı programlarını azaltınız.
aynı ekrandaki hizmetler bölümünden windows dizini dışındkileride engelleyin.( windows dizni= windows hizmetleri)
Yine aynı ekranda genel alandaki tanımlama başlangıcını seçip uygulaya tıklayınız.
bilgisayrınızın kapatmak  için shotdown.exe /s  veya shotdown /s yazınız. 1dk içinde bilgisayrınız kapanacaktır
bilgisayrınızı bu kez güvenli modun normal halinde açınız.
ctrl +alt+ del den işletim ssiteminin işleyişi dışında işleme dahil olan program yoksa bilgisayrınızı normal açılışını yapmak için yeninden başlatınız. ( hatalı bir durum varsa devamı okuyunuz.)
hatalı bir işlem yürümekteyse bilgisayarınız açıldığında sistem geri  yükleme yapınız.
geri yükleme tarihini olabildiğince en eski duruma çeviriniz.
geri yükleme hatalı sonuçlanıyorsa bilgisayrınızı güvenli modda başlatınız.
 çalıştıra (win[pencere-start tuşu]+r tuşu)%temp%  yazınız ve içindeki tüm dosyaları siliniz.
disk birleştirmesi yapnız.
sanal bellek artırması için diskten pagefile.sys ye sistem kontrolü atayınız.
eklenti programlarınız kontrol edniz. eksik yada hatalı  bir program sorun oluşturabilir.
günceleme durumunu kontrol ediniz.
disk alan-disk birim alan- dosya NTFS alan bilgilerini öğrenebilrseniz fark varmı bakınız( profesyoneller için)
disk hata kontrolü için disk hata düzenleyiciyi açılışa ayarlayınız.
 Geri yükleme hatalı tamalandamıysa ve kasma devam ediyorsa da aynı işlemleri yapabilirsiniz.

Görev yöneticisinde hatalı bir işleyişe raslamadığınızda hala durum da bir değişiklik yoksa.
 bilgisayrınız güvenli modda çalıştırınız ve
 çalıştıra (win[pencere-start tuşu]+r tuşu)%temp%  yazınız ve içindeki tüm dosyaları siliniz.
disk birleştirmesi yapnız.
sanal bellek artırması için diskten pagefile.sys ye sistem kontrolü atayınız.
eklenti programlarınız kontrol edniz. eksik yada hatalı  bir program sorun oluşturabilir.
günceleme durumunu kontrol ediniz.
disk alan-disk birim alan- dosya NTFS alan bilgilerini öğrenebilrseniz fark varmı bakınız( profesyoneller için)
disk hata kontrolü için disk hata düzenleyiciyi açılışa ayarlayınız.
Bunları yapı bilgisaayrınızın açılışı için bekleyiniz.
Açılıştan sonra explore i görev yöneticisinden sonladırınız ve yeniden başlatınız.
kasma durmadıysa güncelemeyi yenilemeyi deneyiniz.
windows güncelemelerini kaldırmakta sonunu çözebilir.

bunca sorunun cevabına karşın gözle görülür bir hızlanma olacaktır anacak hızlanma istenilen dercede olamyabilir.
 bu gibi durumlarda donanımı gözden geçirin ve pislik dolup dolmadığını fanların doğru çalışıp çalışmadığını öğreniniz.
bilgisayrınızn ısınma özellikleri hakkında bilgi edinerek ısınmaların olup olmadığını öğreneniz.

hiç bir hata yoksa yinede kasma devam ediyorsa.

windows dosyalarında bir dll yada exe bozulmuş olabilir.
SONUNCU CEVAP FORMAT..:(

farukdgn
04-08-2010, 13:33   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,219 mesaj

msnden bi link geliyorsa o linki atana virüs girmiştir... ayrıca o linki açmamalıydınız çünkü o virüs sizede girdi...