dosya erişim ve silme sorunu

maxiell
23-10-2010, 21:18   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Arkadaslar benim sorunum soyle. internetten bi video dosyası indirdim, dizi. klasörden cıkardım. ama ustune tıklayınca windows gezgini çalışmayı durduruyor diyip masaüstüne dönüyor. silemiyorum da, cunku erisemiyorum. izlemekten vazgectim zaten silmenin bi yolu yok mu bunu acaba? yalnız format at demeden diger secenekeri sıralarsanız once iyi olur Ağzı kulaklarına varıyor

bosluk
23-10-2010, 22:38   |  #2  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Bu şundan kaynaklanıyor, Windows özelliklerinden önizlemeyi kapatmamışsınız ve çektiğiniz dizinin çevrim kodlayıcıları tutarlı değil/bilgisayarınızdaki codecler eksik/ya da hatalı. Dosyayı fare ile seçtiğinizde Windows önizleme yapmak için dosyayı okumaya başlıyor, ama dosya kodlamasını tespit edemediği için çuvallayıp Explorer penceresini kapatıyor. Ek hiçbir uygulamaya gerek kalmadan dosyayı DOS Komut penceresinden silebilirsiniz (tabi fareyle tıklamamak ya da klasörünü açık tutmamak kaydıyla)...

maxiell
24-10-2010, 00:15   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

tesekkurler, sorunu cozdum. baya bi urastıktan sonra sinirim bozuldu ve karsıdan yuklenenler klasorunu kokten sildim. sonra yeniden olusturdum. yine de tesekkurler. Windows özelliklerinden önizlemeyi nasıl kapatıyoruz. ayrıca kapatmak mı iyi kapatmamak mı? boyle bisey ilk kez duyuyorum da...

bosluk
24-10-2010, 01:00   |  #4  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Rica ederim çözdüğünüze sevindim ;)

Aslında bu önizleme problemi Vista'dan önceki Windows'ların kıyıda köşede kalmış ama sık hata/yavaşlama yaptırtan bir sorunuydu. Özellikle video ve resim dosyalarının yoğunca bulunduğu klasörler bir süre sonra sistemi oldukça yavaşlatıyordu. Çoğu durumda da kullanıcıların ortak derdi hem sizinkisi gibi Windows Gezgini hatası oluyor, hem de Bilgisayarım aşırı yavaşladı şeklinde öne çıkıyor.

Boşuna uğraşmamak için kapatmak en iyisi. Bunu Klasör Seçenekleri'nden halledebilirsiniz. Ayrıca TweakUI yüklü ise hatırlanacak klasör sayısı ve önizleme (thumbnail) kısmını da en aza indirebilirsiniz. Her halükarda problemler giderilecektir efendim. Esenlikle kalın...