Dosya İndirme Yüzünden 380 Tl Ceza

ertugrul_121
08-04-2012, 23:13   |  #1  
ertugrul_121 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
164 mesaj

Arkadaşlar şimdi bir başka sitede gördüm orda bu konudan mağdur insanlar var Emüleden indirdiği bir müzik parçası(Armin van Buuren'ın "A State Of Trance") yüzünden 380 tl istenmiş.

Arkadaşlar, 3 gün önce Marif Uğurlu Hukuk Bürosu avukatlarından Gözde Bişak'tan bir yazı ulaştı elime. Yazının içeriğinde Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa muhalefet ederek, izinsiz olarak, Armin van Buuren'ın "A State Of Trance" albümünü indirdiğim belirtiliyordu.

Yazı, eğer 380 TL'yi ilgili kişinin hesabına yatırmaz isem hakkımda dava açılacağı ve çok daha ağır müeyyideler ile karşı karşıya kalacağım tehditi ile son buluyordu.

Bu olayı araştırdığımda Avrupa ve Amerika'da 'Digiprotect' adlı şirket tarafından insanlardan para koparmak için yapılan bir tezgah olduğuna dair izler buldum.

Sistem şöyle işliyor:
-Öncelikle firma gidip birkaç oyunun, filmin, müziğin haklarını satın alıyor,
-Sonra bunları Emule, Torrent gibi bir ağdan elemanları vasıtasıyla yayıyor,
-Dosyayı kendilerinden çekenleri IP'lerini tespit ediyorlar,
-Bu IP bilgilerinden bir şekilde(ISP'den isteyerek, Mahkeme vasıtasıyla) kullanıcıyı tespit ediyorlar,
-Bu şekilde para isteyen tehditkar mektuplar yolluyorlar.

avukatlar adamların haklı olduğunu söylüyor para ödemnmez ise sizi mahkemeye verirlermi orası şans işi yüzlerce binlerce kişiye böyle ihtar geliyor hepsini mahkemeye verirlerse astarı yüzünden palıya gelir o yüzden bir kaç kişiyi seçip ibret olsun diye mahkemeye vereiyorlarmış.

neyse ben uyarım dedim iyi geceler   

2010-
2011- ceza yiyen varmış
Söyleyeyim.Uyarı için o mektubu gönderiyorlar.

Aslına bakarsanız teorik olarak arkadaş yasa dışı indirme işlemini yaptığı için cezayı yemiş olması gerekiyordu.Fakat MÜ-YAP bir uyarı mektubu gönderip,doğabilecek cezaları belirtmiş.

Yoksa adam polis eşliğinde evinize gelip bilgisayarınıza el koysa,ardından da yasa dışı mp3 var deyip cezayı yazsa kimse bir şey yapamaz.

Dediğim gibi bu bir uyarı.

Kapalı Hesap (153334)
08-04-2012, 23:45   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

dikkat edin bunlar hep avrupaya girecez bklari ulkenin icine etti bu avrupalilar, herseye burunlari sokuyor serefsizler amerika 1 avrupa 2.
Artik windows 7 ve korsan icerik hakkinda dikkat edin.

ekran kartı
09-04-2012, 00:33   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,414 mesaj

Korsanı engellemek çok zor ama arkadaşın anlattığı gibi belirli içerikleri indirenleri takip etmek mümkün olabilir.

İlginç bir durum. İlk defa duyuyorum.

Kapalı Hesap (203561)
09-04-2012, 00:36   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 136
4,310 mesaj

Tırstım şimdi yavv :/

ertugrul_121
09-04-2012, 00:41   |  #5  
ertugrul_121 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
164 mesaj

Öncelikle firma gidip birkaç oyunun, filmin, müziğin haklarını satın alıyor,
-Sonra bunları Emule, Torrent gibi bir ağdan elemanları vasıtasıyla yayıyor,
-Dosyayı kendilerinden çekenleri IP'lerini tespit ediyorlar,
-Bu IP bilgilerinden bir şekilde(ISP'den isteyerek, Mahkeme vasıtasıyla) kullanıcıyı tespit ediyorlar,
-Bu şekilde para isteyen tehditkar mektuplar yolluyorlar.

ve türkiyedeki kaç tane ıp varsa kullanıcı toplu olarak avukatlara veriyorlarmış

Son Düzenleme: ertugrul_121 ~ 09 Nisan 2012 00:48
Kapalı Hesap (200174)
09-04-2012, 02:24   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

İstedikleri kadar izlesinler...
Windows dışında oyun,film,müzik,belgesel gibi dosyaları torrent ve JDownloaderle indiriyorum 7/24 çalışıyor torrent..
DETROID_35 dostum bu arada görüşüne katılıyorum...
Ülkenin iyice suyunu çıkardılar
13 gün önce doğduğum köyde oturan akrabalarımdan bi tanesi kalp krizine benzer bir rahatsızlık yüüznden ambulans istediler bekleki ambulans gelecek gelmdei bende arabaya attım gibi hastanenin yolunu tuttum yolda çevirme vardı sağa çek dedi ben 5'e takıp gaza bastım öle ya acil hasta var araçta durmadım peşimden 436 tl ceza geldi ödediler hasta yakınları kurtuldum 4'lüleri yaktık acil hasta uyarısı koydum cama adam halen el sallıyor sağa çek nasıl bir zihniyet..
SAdece bu ceza olsa neyse bir defasında abimin kamyonetle çimento çekiyoruz köye ev yaparken aksilik ya araba arıza yaptı kamyonet yolda mobeseden görmüşler herhal yanlış park yüzünden 340 tlde ordan geldi gülermisin ağlarmısın sanki bilerek bozduk yolun ortasında aracı:D
Bu ülkenin iyice suyu çıkmaya başladı artık nefret etmeye başladım...
İnsanları iyice sindirmeye başladılar milleti...
AB'nin canı cehenneme

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (47771) ~ 09 Nisan 2012 02:36
Kapalı Hesap (154666)
09-04-2012, 15:13   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Arkadaşlar, 3 gün önce Marif Uğurlu Hukuk Bürosu avukatlarından Gözde Bişak'tan bir yazı ulaştı elime. Yazının içeriğinde Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa muhalefet ederek, izinsiz olarak, Armin van Buuren'ın "A State Of Trance" albümünü indirdiğim belirtiliyordu.

Yazı, eğer 380 TL'yi ilgili kişinin hesabına yatırmaz isem hakkımda dava açılacağı ve çok daha ağır müeyyideler ile karşı karşıya kalacağım tehditi ile son buluyordu.

Bu olayı araştırdığımda Avrupa ve Amerika'da 'Digiprotect' adlı şirket tarafından insanlardan para koparmak için yapılan bir tezgah olduğuna dair izler buldum.

Öncelikle şunu söyleyeyim.
Yetkili mahkemeler yargılayıp suç unsurunu tespit etmeden kafalarına göre ceza yazamazlar.
Yani öncelikle mahkemede yargılanmalı ve deliller doğrultusunda suçlu bulunursa mahkemenin verdiği karar doğrultusunda ceza ödenir. Avukat olduğunu bildiren bir kişi şu kadar ceza ödeyeceksiniz diyemez.
İkinci unsur ise.
Gerçekten böyle bir suç sadece 300-500 TL lik bir ceza ile halledilemez. Mahkeme suçlu bulursa çok ciddi meblağlar (100.000-500.000) gibi söz konusu olabileceği gibi hapis cezasına da hükmedebilir.

Kapalı Hesap (154666)
09-04-2012, 15:28   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: kesko  
İstedikleri kadar izlesinler...
Windows dışında oyun,film,müzik,belgesel gibi dosyaları torrent ve JDownloaderle indiriyorum 7/24 çalışıyor torrent..
DETROID_35 dostum bu arada görüşüne katılıyorum...
Ülkenin iyice suyunu çıkardılar
13 gün önce doğduğum köyde oturan akrabalarımdan bi tanesi kalp krizine benzer bir rahatsızlık yüüznden ambulans istediler bekleki ambulans gelecek gelmdei bende arabaya attım gibi hastanenin yolunu tuttum yolda çevirme vardı sağa çek dedi ben 5'e takıp gaza bastım öle ya acil hasta var araçta durmadım peşimden 436 tl ceza geldi ödediler hasta yakınları kurtuldum 4'lüleri yaktık acil hasta uyarısı koydum cama adam halen el sallıyor sağa çek nasıl bir zihniyet..
SAdece bu ceza olsa neyse bir defasında abimin kamyonetle çimento çekiyoruz köye ev yaparken aksilik ya araba arıza yaptı kamyonet yolda mobeseden görmüşler herhal yanlış park yüzünden 340 tlde ordan geldi gülermisin ağlarmısın sanki bilerek bozduk yolun ortasında aracı:D
Bu ülkenin iyice suyu çıkmaya başladı artık nefret etmeye başladım...
İnsanları iyice sindirmeye başladılar milleti...
AB'nin canı
Yasaları bilmemek bence senin kabahatin adamım.
1) Çevirme anında durmalı ve durumu anlatmalıydın. Dur ihtarına uymamak suçtur. Görevli komisere hastanın olduğunu izah edip gösterdiğinde komiser senin aracına eskort yapacak bir araç nezaretinde seni hastaneye ulaştırmalıydı. Eğer bunu yapmazsa ve seni oyalamaya devam ederse durumu 155 acile bildirmeli ve komiserin yaka numarasını almalıydın. Bu olaylar yüzünden hastanın zarar görmesi halinde açılacak kişisel ve kamu davası sonucunda görevliye, görevsizlik ve görevi kötüye kullanmaktan hüküm giyerdi.
2) Olur olmadık yerlerde kural dışı durmanın belli bir kuralı vardır. Araç arızalandığında 4 lüleri yakmalı ve aracın arkasına ve önüne trafik acil işareti (kırmızı üçgen) koymalısın. Bu durumda mobese kamerasından acil bir durum olduğu gözlemlenecek ve herhangi bir ceza almayacaktın.