dosya taşıma

u-mit
03-11-2009, 12:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
108 mesaj

aslında bu sorun xp'de de vardı ama artık öğreneyim dedim. aslındasorun mu tam olarak onu da bilmiyorum. çözümü varsa söylersenizsevinirim.

internetten masaüstüne bir dosya indirdim.bu dosyayı masaüstünden alıp d sürücüsünde bir dosyaya koymakistiyorum. kes yapıştır dediğim zaman masaüstünde dosya kalmıyor fakat,taşıyacağım dosyanın penceresini açıp sürükle bırak dediğim zamanmasaüstünde de bu dosya kalıyor. masaüstünde aynı dosyanın kalmamasıiçin yapılması gerekli bir ayar var mı?

mümkünse "sen de kes yapıştır de" diye cevap gelmesin, boşuna forum kirliliği olmasın. sadece bunun biryerlerden ayarı olup olmadığını merak ediyorum.

sensible13
03-11-2009, 12:33   |  #2  
sensible13 avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
49 mesaj

sürüklediğin için dosyayı kopyalamış oluyorsun o yüzden kalıyor,mecburen kes yapıştır demen lazım.bi ayarı var mı bilmiyom.ilginç bir yaklaşım ama bilen varsa bende öğrenmek isterim.

xxömür
03-11-2009, 12:50   |  #3  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

bir sürücünün üzerindeki dosyayı aynı sürücü üzerinde bir yere sürükledigin zaman o kes yapıstır olur 
ama farklı bir sürücüye sürükledigin zaman kopyala yapıstır olur bunu değiştirme gibi bir secenekte yok

u-mit
03-11-2009, 13:07   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
108 mesaj
Alıntı: xxömür  
bir sürücünün üzerindeki dosyayı aynı sürücü üzerinde bir yere sürükledigin zaman o kes yapıstır olur 
ama farklı bir sürücüye sürükledigin zaman kopyala yapıstır olur bunu değiştirme gibi bir secenekte
evet ama olmaması içinde bir sebep yok aslında. kim her iki sürücüde de aynı dosyanın olmasını ister ki? belki biryerlerde vardır ama kimse kullanmadığı için bilinmiyordur. bakalım zamanla belki çıkar böyle bir şey.

Süleyman.
03-11-2009, 13:16   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Yok öyle bir özellik. Belki kayıt defterinden değiştirilebilir ama o da tavsiye edilmez. Masaüstünde kalan dosyayı silin gitsin, zor birşey değil ki. Dosyayı tıklayıp "CTRL + X" ile de kesebilirsiniz.

u-mit
03-11-2009, 13:25   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
108 mesaj

tabi ki zor bir şey değil. kes yapıştır demekte zor değil, kalan dosyayı silmekde zor değil. ama bir de şu var, bu tür ufak detaylar ayarlanabilir ve bunun sistem açısından da bir sakınca yok. yani sürükleyerek taşıdığınız dosya kopyalansın mı yoksa kes-yapıştır mı yapılsın diye bir seçeneğin olması zarar vermez heralde. dediğin gibi kayıt defterini kurcalamak lazım ama oradaki bir hatada her şeyi silbaştan götürür.

sinan354
03-11-2009, 13:37   |  #7  
Yıllanmış Üye
533 mesaj

Ben bunun iyi olacağını düşünmüyorum çünkü yalnızca d sürücüsüne taşımıyorsunuz.yeri geldiğinde flash disk,harici disk vs de takıyorsunuz ve sürükle bırak kullanıldığında asıl kaynakta kalması gerekiyor dosyanın.

Trance
03-11-2009, 13:56   |  #8  
Trance avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,058 mesaj

çözümü gayet basit:
SHIFT Basılı iken sürüklediğinde dosya taşınır, yani Kes+ Yapıştır olmuş olur.
ALT Basılı iken sürüklersen Klasöre Kısayol yapmış olursun.
CTRL Basılı iken sürüklediğinde de Klasörün bir kopyasını sürüklediğin yerde oluşturmuş olursun, yani Kopyala+yapıştır olmuş olur.

saygılar..

u-mit
03-11-2009, 14:01   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
108 mesaj
Alıntı: Trance  
çözümü gayet basit:
SHIFT Basılı iken sürüklediğinde dosya taşınır, yani Kes+ Yapıştır olmuş olur.
ALT Basılı iken sürüklersen Klasöre Kısayol yapmış olursun.
CTRL Basılı iken sürüklediğinde de Klasörün bir kopyasını sürüklediğin yerde oluşturmuş olursun, yani Kopyala+yapıştır olmuş olur.

saygılar..

her zaman akıl akıldan üstündür. daha önce hiç denememiştim bunu. teşekkürler.