Dosya uzantılarını tanımanın 8 yolu!

CHIP Online
10-05-2013, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

İlk defa gördüğünüz, bir türlü açamadığınız bir dosya mı var? İşte onu açmanın 8 yolu!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/dos ... n-8-yolu_40262.html

Resimlerle: Dosyaları kaybetmeye son...

Tanımadığınız dosya uzantılarına sahip dosyalar, genellikle zararsız olsalar da onları çift tıklayıp çalıştırmadan önce dikkatli olmalısınız. Özellikle bu dosyayı internet gibi dış bir kaynaktan elde ettiyseniz.

Dosya türlerini tanımak, bozuk dosya ilişkilendirmelerini de onarmanıza izin verir. İşte tanıyamadığınız dosya türlerini tanımanızı sağlayacak 8 yöntem.

Google'da aratın: Her şeyi bilen Google, dosya uzantıları konusunda da oldukça bilgili. Dosya uzantısını aratırken başına nokta koymayı unutmayın.

Wolfram Alpha: Tanımadığınız uzantıyı girin ve "Compute" düğmesine tıklayın. Wolfram Alpha kısa bir analizden sonra dosya türüyle ilgili bilgileri ve onu açabilecek uyumlu uygulamaları gösterecektir.

FILExt: Bir dosya uzantısı kitaplığı olan FILExt'te çok sayıda dosya türü hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. Uzantıların alfabetik bir listesine sahip olan sitede 1526 dosya uzantısı mevcut. Toplam veritabanında ise daha fazla, 26.024 kayıt bulunuyor. Bu nedenle sitenin üst tarafındaki arama kutucuğunu kullanmak daha iyi bir fikir.

Filesuffix: Bir başka çevrimiçi dosya uzantısı veritabanı sitesi olan Firesuffix.com, site geliştiricileri ve kullanıcılar tarafından yönetiliyor. Yeni eklenen uzantıları sayfayı kaydırarak görmeniz, uzantıları kategoriler halinde listelemeniz mümkün.


Tüm Konu: Dosya uzantılarını tanımanın 8 yolu!

Resimlerle: Dosyaları kaybetmeye son...

Kaynak: www.chip.com.tr