dosyalar ile programların eşleştirilmesi

HPQ-User
07-04-2009, 14:49   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

mkakca sormuş:
internetten indirdiğim filmin .srt uzantılı altyazı dosyasını açmak istedim. bilgisayarımda bana bu dosyayı açacak program yok. internetten araştırma yapmak ister misin yoksa bilgisayarında kurulu bir program ile açmak ister misin diye soran bir bilgi ekranı geldi. bende wordpad programı ile açılmasını işaretledim. ancak bilgisayardaki bütün .srt uzuntılı dosyalar wordpad ile açılmaya başladı. şimdi bu işlemi geri almak istiyorum. yani bilgisayar srt uzantılı dosyaları hiç bir programla eşleştirmesin ve açmak istediğim zaman yine hangi programı kullanmak istediğimi sorsun. umarım sorunumu tam olarak açıklamışımdır. yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
benim vista home edition tr 32 bit işletim sistemi ile çalışan hp marka bir laptop um var. office programı olarak xp service pack 3 kullanıyorum.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

cbilgen13
07-04-2009, 15:04   |  #2  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,441 mesaj

klasör seçenekleri altında dosya türlerine ulaşabilirsin *.srt uzantılı dosyanı listeden bulmalısın gelişmiş seçenekleri altında o uzantılı dosyaları hangi programın açacağını ayarlayabilirsin yada o anda varsayılan olarak ayarlanmış programı kaldırabilirsin... umarım açıklayıcı olmuştur...

eğer srt uzantılı dosyalarda düzenleme yapmak istiyorsan Ksubtile diye bir program vardı bu programla yazının rengini videodaki konumunu ne kadar süre ekranda kalacağı gibi özellikleri ayarlıyabiliyorsun diye hatırlıyorum.. kolay gelsin...

Son Düzenleme: cbilgen13 ~ 07 Nisan 2009 15:10
- - - MERT - - -
07-04-2009, 16:31   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
537 mesaj

KMPlayer adlı programı indirip .srt uzantılı alt yazılı filmleri rahatlıkla izleyebilirsin. KMPLayer ile filmi başlattıktan sonra .srt uzantılı dosyayı filmi izlediğin pencerenin içine sürükle-bırak, alt yazı çalışmaya başlayacaktır.