Dsl kablosu hangisi?

amors_07
10-11-2020, 23:33   |  #1  
amors_07 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Kutuya bağlı 1 adet mavi beyaz kablo var. Fakat daireye gelen telefon yuvasında aynı kablodan 3 tane var. Üç mavi ve üç beyaz birleştirilip öyle bağlanmış. Birisi kutudan gelen kablo, diğerleri ney? İnternetimde günde 250-500 arası kesilme oluyor. Kabloyu değiştirmeniz lazım dediler. Acaba o kablolardan biri mi hasarlı, hepsi mi hasarlı, 2 si ne işe yarıyor cidden allak bullak oldum. Kabloları birbirinden ayırıp tek tek denesem sorun çözülebilir mi? Yoksa bağlantıyı tamamen mi kaybederim?

Son Düzenleme: amors_07 ~ 10 Kasım 2020 23:39 Neden:
excel_mustafa
11-11-2020, 00:45   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

galiba adsl internet kullanıyorsun. eğer prize bağlı olan kablo sağlamsa kesilme altyapıyla alakalıdır priz ve kablo değiştirmek işe yaramaz. wifi da kesintiler varsa modem arızalıdır.

klyglsn
11-11-2020, 00:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

öyle birşey olamaz kapı zili santral veya ankasör le karıştırmış olmalısınız , postane sitenize kadar hattınızı çeker oradan kutudan bir kablo ile evinize taşınır bu kabloda bir kaçtane farklı renklerde tel olur hani biri arızalanırsa diğerini kullanmak için bunlar birbirine bağlanmaz yedek olur zaten ucuna jack nasıl takılsın bunun ucuna 2pinli jack takılır oradanda ya direk modeme bağlıdır yada çok layıcıyla (splitter)hem telefona  hem modeme ayrılır evinizdeki tesisat üçlü kabloysa eskiden telefonun duvarda üçlü bir prizi olurdu biri toprakmıydı veya başka birşey için ne idiyse   o kullanılmayanı iptal edin veya aynı iki kabloyu bulup birine baplayın onun ucuna hariçten birde intrnet kablosu takacaksınız böyle sağlıklı olmuyor yada benim gibi elektrikciye tertemiz sıfır çok kaliteli bir hat çektriceksiniz

Son Düzenleme: klyglsn ~ 11 Kasım 2020 01:08
amors_07
11-11-2020, 02:43   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

Üçün birleştirip jaka bağlamışlar zaten. Ben de ona anlam veremedim. Diğer renk kablolar da var, onlar boşta. Sadece mavi beyaz olanlardan bahsettim(içinde çok renkli kablolar bulunan toplam 3 kablo geliyor).  Modem değişikliği yaptık sonuç değişmedi. Ben o jaka bağlı olan mavi beyaz üçlülerini ayırıp, tek tek bağlamayı düşündüm. Kutuya bağlı olan yeterli olmalı çünkü. Neyse elektrikçi çağırdım zaten. Daha önce biri gelip bakıp sağlam diyip gitmişti, başkasına baktıracağım

Son Düzenleme: amors_07 ~ 11 Kasım 2020 02:50
excel_mustafa
11-11-2020, 18:41   |  #5  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

normalde prize iki kablo bağlı olur. ancak dediğine göre prizin içinde ethernet kabloları geliyor olmalı içinde 10 11 tane renkli kablo olan kablo varsa binanın dahili internet ağı vardır.

amors_07
11-11-2020, 21:07   |  #6  
OP Taze Üye
3 mesaj

Sorun çözüldü.

Baktım jaka bağlanan kablo tellerinden biri pırıl pırıl, diğeri biraz kararmış. Kararmış tarafı kesip, kabloyu sıyırıp yeniden bağladım. Mis gibi oldu. İşi bilenlerin, işi o olanların bakıp bişey yok dediği sorunu kendim bulup hallettim. 

Konu kapanmıştır tşk