Dumansız Hava Sahası ve Nargile Kafeler

kerrjo
28-08-2009, 01:14   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
68 mesaj

Dumansız hava sahası kapsamında nargile kafeler bir bir kapanmaya başladı bildiğiniz gibi. Kapalı alanlarda  eşsiz geleneğimizi artık yaşayamayacağız. Peki sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda. Soğuk bir kış günü sıcak mekanınızda nargile içemeyecek olmanız nasıl bir anlayış. Nargile kafeye giden insanların amacı nargile içmek ise yasada özel bir durum yaratılmalı mıydı yoksa yerinde bir yasa mı ? Düşüncelerimizi paylaşalım lütfen..

setgs
28-08-2009, 01:22   |  #2  
Yeni Üye
48 mesaj

Hiç yasağı delici yönde ayaklandırıcı girişimlerde bulunmayalım lütfen.
Yasak delinirse arkası gelir. Elimizden geldiğince alışmaya çaba gösterelim. Saygılarımla

Süleyman.
28-08-2009, 01:28   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Bu sigara yasağının zaten çok saçma kısımları var. Bu kadar dayatmacı bir kanun da olmamalı bence.

emrah33
28-08-2009, 02:04   |  #4  
emrah33 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
802 mesaj

Sigara veya nargile içenler için ayrı bölüm yapılmalıydı bence. Bu çok saçma bir yasak oldu.Ben sigara içmiyorum ama içenden de rahatsız olmuyorum. Sağlığa zararlı olabilir,onu içen düşünecek.Bırakmıyan adam bırakmaz,bu zorlama da olsa yasak da olsa değişmez.Herkes birbirine saygılı olduğu sürece,yasağın hiçbir anlamı yok.Dayatmacı olunmamalı

Semih Özyurt
28-08-2009, 04:48   |  #5  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,748 mesaj
Alıntı: emrah33  
Sigara veya nargile içenler için ayrı bölüm yapılmalıydı bence. Bu çok saçma bir yasak oldu.Ben sigara içmiyorum ama içenden de rahatsız olmuyorum. Sağlığa zararlı olabilir,onu içen düşünecek.Bırakmıyan adam bırakmaz,bu zorlama da olsa yasak da olsa değişmez.Herkes birbirine saygılı olduğu sürece,yasağın hiçbir anlamı yok.Dayatmacı olunmamalı

Dostuma sonuna kadar katılıyorum içenler için ayrı bölüm yapılmalıydı örneğin yurt dışındaki mekanlarda mekana girmeder önce kapısına yazı asılıyor bu mekanda sigara içilir diye içmeyenler bildigi icin girmiyor tabi içmeyenler içinde mekanlar mevcut o mekanlarada içenler giremiyor, konuyu açan dostum bu yasağa sonuna kadar karşıyım şimdi kimse sesini çıkarmıyor fakat bi kış olsun o zaman görücez başta tophane olmak üzere bütün işletme sahipleri ayaklanıcak bakın kış olsun görürüz zaten şu anda kahveciler odası mahkemelik  şu anda açık mekanda nargile içiyorum bizim burda mekanı kapalı ortam oldugundan 2 3 nargile kafe kapandı bu konuda yazacak çok şeyim var ama neyse deyip konuyu kapıyorum.

iyi sabahlar

ECeLBeY
28-08-2009, 09:02   |  #6  
Yeni Üye
47 mesaj

Üç meydandan birine kapalı yuvarlık bir alan yapsın. Herkes sigarasını içsin çıksın, ben nargile konusunda rahatım evde yapıyorum abimle beraber geceleri takılıyorum ama olmayanın durumu vahim. Emrah arkadasıma %999 katılıyorum. Esnafı bunaltıyorlar, adam evine ekmek götürecek. Nargile kafeye gitmesini bilen orda duman oldugunuda biliyordur zaten ne gerek var. Gitmez olur biter.

_hEro
28-08-2009, 11:25   |  #7  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Birkere sigara içenlermi içmeyenlermi çoğunlukta? içenler tabikide.Ozaman özel bir oda yada bölüm yapılcaksa mekanlara, bu içmeyenler için yapılmalı.Keza yasadan önce çoğu işletme bu konuda birşeyler yapmaya çalışmıştı.Bununsa şöle bir zorluğu oluyor.
Örneğin 4 kişilik bir arkadaş grubu(2 si içiyor olsun) bu tip bölmelerin olduğu bir kafeye giriyor.nereye oturulacağına karar verirken karar yüzde 99 sigara içilen normal masalar oluyor.İçmeyen ciğerlerinden feragat ediyor ama içen keyfinden ya da iradesinden feragat edemiyor.Belki haklı belki haksız.Bu yönden, yani toplu müşteriler geldiği zaman işletmelere ayrı bölüm açılmış olması pek birşeyi ifade etmemiş oluyor.
Nargile ve zararlarını içen herkes, içmeyenlerinde çoğu bilir.Yasağın adı,veya kampanya ismi  "sigarasız hava sahası" değil  zaten."Dumansız hava sahası".Nargile kafelerde dumanaltı zaten direk.Haliyle yasağın kapsamına giriyor.İşletme sahibi, yaz mevsiminde dışarıya (tabi işletmenin yeri varsa) masa koymak ve -tercihe göre- üstünü bir brandayla örtmekle buluyor şimdilik çözümü.Ancak sizlerinde belirttiği gibi kışın ne olacağı merak konusu

Selçuk İslamoğlu
28-08-2009, 11:43   |  #8  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Alıntı: setgs  
Hiç yasağı delici yönde ayaklandırıcı girişimlerde bulunmayalım lütfen.
Yasak delinirse arkası gelir. Elimizden geldiğince alışmaya çaba gösterelim. Saygıları

Youtube'a girme konusunda da aynı görüşte misiniz?

ParanoiD
28-08-2009, 12:26   |  #9  
ParanoiD avatarı
Yıllanmış Üye
1,900 mesaj

Elden birşey gelmiyo bu yasak için şuanda.Her mekan açık alandaki masa sayısını arttırmaya çabalıyor.Uyulcagını hiç zannetmedigim barlarda bile yasak tıkır tıkır işliyor.Bodrumda gecenin 2 sinde  barların önünde 5 dakikalıgına sigara içmek için çıkmış insan toplulukları oluşmaya başladı =).Kapalı mekan olmayan barlara ise ilgi arttı.

Son Düzenleme: ParanoiD ~ 28 Ağustos 2009 12:27
_hEro
28-08-2009, 12:43   |  #10  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Aklıma geldi şimdi.Ankara Sakarya caddesinde akşam saat 9 10 gibi tencereli tavalı eylemler yapılıyor(Gürültü çıkarmak için).İlk gördüğümde baya gülmüştümya:) Yasağada sigarayada karşıyız afişleride ayrı birşey...

uGuR.uK
28-08-2009, 13:59   |  #11  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

bu yasak temelde iyi düşünülmüştü ama cılkı çıkmış şekilde uygulanıyor. hele ki bu konuda, e kardeşim adı üstünde nargile cafeler onlar, normal oturcak adamın orda işi ne? gitsin başka yere. yada o tarz olmazsa olmaz yerlerde işi ne rahatsız olanın? çıksın parkta bahçede gezsin takılsın. ben sigara içmiyorum, nargile içerim ama sıksık. ama yinede hiçbişeyden rahatsız olmam, olursamda zaten uzaklaşırım yada kendimce bişey yaparım. tamamen yasaklanması gereken yerler var doğru, ama bu kadarda değil.

bir dost
28-08-2009, 14:01   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,174 mesaj

sanki sigara yaşamsal bir ihtiyaç,  heran heryerde karşılamak gerekiyormuş gibi içenleri değilde içmeyenleri bir odaya almak gerekmiş peh peh peh...

_hEro
28-08-2009, 14:12   |  #13  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj
Alıntı: bir dost  
sanki sigara yaşamsal bir ihtiyaç,  heran heryerde karşılamak gerekiyormuş gibi içenleri değilde içmeyenleri bir odaya almak gerekmiş peh peh peh...

Evet öyle..Peh pehi yok bence bunun.İşletme sahipleri senin sağlını değil talebi düşünerek hareket etmek zorunda.(Sağlığı devlet düşüncek kafe sahipleri değil)Atıyorum kafadan...120 metre karelik bir dükkanın 80metre karesini sigara içenler için ayırıp kapattığınız zaman 40metre kare gibi bir boyutunu içmeyenlere ayırmak durumunda kalırsınız.Keza dolaylı yoldan yine benim anlatmaya çalıştığıma gelir konu.
Sağlık kısmı bambaşka bir boyut. 
Düzenleme:Bu arada hayatımda hiç sigara kullanmadım.

Son Düzenleme: _hEro ~ 28 Ağustos 2009 14:26
bir dost
28-08-2009, 14:41   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,174 mesaj

otobüslerde göz gözü görmezdi dumandan . o zaman yasak çıkınca da birileri zıplamıştı olmaz böyle şey diye

_hEro
28-08-2009, 15:03   |  #15  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Zaten düşünen insan gidipte otobüste sigara yakmaz.Buda bambaşka bişey tabii.Şimdi otobüslerde asla içilmiyor.Mis gibide oldu.İyiki zamanında gelmiş yasak.

kerrjo
29-08-2009, 19:25   |  #16  
OP Üye
68 mesaj

Bu yasağa daha fazla dayanamadım ve bugün bir nargile satın aldım, yanına da 5 çeşit tütün, kömürü vs. Arkadaşları da eve toplarsam herhalde nargile kafedeki ortamı yakalayabilirim, umarım içimi de aynı şekilde olur. Yasak aslında Türkiye&Ab ilişkilerinde bir müzakere pakedine uyum için geliştirildi ve ardı da gelecektir. Çağdaş yaşama uyum sağlama adı altında Türkiye'yi Türkiye yapan belli başlı geleneklerimiz de zamanla yasaklarla yokedilecektir, buna karşı koyacak tek bir güç vardır o da kamuoyu.. Saygılarımla..