Dünyanın en ünlü 5 "iyi" hacker'ı

CHIP Online
08-11-2013, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Hacker dendiğinde aklınıza hemen "korkutucu" insanlar mı geliyor? Bir de bu 5 hacker ile tanışın!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/dun ... hacker-i_43529.html

Resimlerle: Hack'leyen, ardından işe alınan 7 hacker!

"Hacker" kelimesi her zaman kötü işler yapan, şirketlerin ağlarını, web sitelerini çökerten kişileri temsil etmiyor. Hacker kelimesi aslında bir zamanlar bilgisayar ve ağ bilgisi yüksek kişileri anlatmakta kullanılıyordu; ancak Hollywood filmleri bu durumu biraz değiştirdi. Bu yazımızda "iyi hacker" olarak bilinen ünlü "beyaz şapkalı hacker"lardan 5'ini sizlere tanıtmak istiyoruz. Bu kişilerin hepsini ismen tanımasanız da, yaptıkları önemli işleri önceden duymuş olabilirsiniz.


Steve Wozniak: Steve Jobs ile Apple'ı kuran Steve Wozniak, bilgisayar kariyerine ücretsiz uzun mesafeli telefon aramaları yapmaya izin veren mavi kutu adında bir cihaz ile başlamıştı. Jobs ve Wozniak, bu kutları kendileri yapıyorlar ve okul arkadaşlarına satıyorlardı. İkili, zamanla daha iyi fikirler geliştirmeye başladılar. Wozniak, okulu bırakmasının ardından satılabilen tam teşeküllü bir PC meydana getirdi.


Linus Torvalds: Linux'un mucidi Linux Torvalds, Windows ve Mac için önemli bir alternatif meydana getirmişti. Küçük yaşta cihazlarını hack'lemeyi seven Torvalds, çocukken Minix işletim sisteminden ilham alarak ilk Linux kernel'ini ortaya çıkarmıştı. Kendisine yardım edecek kişiler arayan Torvalds, zaman içinde Linux'u popüler hale getirmeyi başardı.


3 beyaz şapkalı hacker daha... İkinci sayfada...


Tüm Konu: Dünyanın en ünlü 5 "iyi" hacker'ı

Resimlerle: Hack'leyen, ardından işe alınan 7 hacker!

Kaynak: www.chip.com.tr