Duvarla Konusmak

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
ufuks
18-02-2008, 14:46   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Arkadaşlar bu hikaye bana mail yoluyla geldi.Su coklu msejlardan.Hosuma gittigi icin sizinle paylasmak istedim.Umarım onceden yazılmamıstır.

Kudus'te gorevlendirilen bir gazeteci, Aglama Duvari'nin onunden her gecisinde, yasli bir musevînin orada oyle durup dua ettigini fark etmis. Bir hafta, iki hafta... sonunda adamla bir roportaj yapmaya karar vermis. Izin alip teybini acmis, sormus adama:
- Adiniz ?
- David, Polonya Yahudisiyim. Yasim 65.  Smalla'da bir manav dukkânim var. Evliyim. Iki cocugum Tel Aviv'de bir cicek serasinda calisiyor...
- Sizi her gun burada, Aglama Duvari'nin onunde, dua ederken goruyorum.
- Evet, her sabah dukkâni acmadan buraya gelirim. Dunya barisi ve insanlarin kardesligi icin dua ederim. Ogle tatilinde bu sefer insanlarin mutlulugu, acilarin sona ermesi icin Yaradan'a yalvaririm.
Aksam da, eve donerken, bu kez durust ve iyi insanlarin esenligi icin dua ederim. Cumartesi gunumu de burada, yine dua ederek geciririm.
- Ne guzel! Kac senedir bunu surduruyorsunuz ?
- Israil'e goctugumden beri, yani 40 yili gecti.
Gazeteci cok etkilenmis, heyecanla sormus:
- 40 yildir her gun dua ediyorsunuz. 40 yildir yilmadiniz. Bugun nasil bir duygu icindesiniz, neler hissediyorsunuz ?
Uzun uzun ic gecirmis yasli Musevî; sonra bezgin bir sesle cevap vermis:
- Vallahi artik bilemiyorum, demis.

Icimde, sanki gerçekten duvara konusuyormusum gibi bir his var..

Banned
18-02-2008, 15:24   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
1,148 mesaj

Size verdiği Söze İhanet eden birisi Gelse ve Bir şeyler istese ne yapardınız, Ki Kime Gittiğide Belli değil, İnanıyorum dediği Allah'a İftira Atarak Bir şeyler istenir mi,( yahudiler Hz. Üzeyr A.s a Allah'ın Oğlu Diyorlar HAŞA)
Bir yandan Barış İstiyoruz deyip, Bir yandan da Mazlum Müslümanların üzerine bomba yağdırırarak Barış mı istenir, Mamunlar bile Güler buna...
Hoşuna Gitmiş Paylaşmışsın Eyvallah,
Ama Benim hiç Hoşuma Gitmedi..

ufuks
18-02-2008, 16:55   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
3,430 mesaj

Kardesim Byzihh yine hassas oldugun konularda kendini tutamamıssın.Benm hosuma giden tarafı konudaki mizah.Ayrıca ben Yahudi de olsa niyete bakarım.Benim icin Yahudi'nin ettigi dua onemli yani Dunya barisi,insanlarin kardesligi,mutluluk,acilarin sona ermesi.Gordugum kadarıyla burda hosa gitmeyecek birsey yok.

Banned
18-02-2008, 18:06   |  #4  
Banlandı
1,148 mesaj
ufuks
Kardesim Byzihh yine hassas oldugun konularda kendini tutamamıssın.Benm hosuma giden tarafı konudaki mizah.Ayrıca ben Yahudi de olsa niyete bakarım.Benim icin Yahudi'nin ettigi dua onemli yani Dunya barisi,insanlarin kardesligi,mutluluk,acilarin sona ermesi.Gordugum kadarıyla burda hosa gitmeyecek birsey yok.
Ufuks Kardeşim,
Benimde Hoşuma Gitmeyen tarafı zaten ettiği dua ile yaptıkları eylemin birbiri ile çelişmesi,
Madem barış istiyordun ne diye kaldıp filistin'in işgal edilmiş topraklarına, hatta evlerine yerleşip bu Zulme ortak oldun...
Ne demek istediğimi "Filistin'e veda" filmini izlerseniz daha iyi anlayabilirsiniz..

ufuks
18-02-2008, 18:30   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
3,430 mesaj
byzihh
ufuks
Ufuks Kardeşim,
Benimde Hoşuma Gitmeyen tarafı zaten ettiği dua ile yaptıkları eylemin birbiri ile çelişmesi,
Madem barış istiyordun ne diye kaldıp filistin'in işgal edilmiş topraklarına, hatta evlerine yerleşip bu Zulme ortak oldun...
Ne demek istediğimi "Filistin'e veda" filmini izlerseniz daha iyi anlayabilirsiniz..
Kardeşim.Bir ulke icinde yasayan herkes o ulkenin politikasını benimsemiyor.Amerkka'nın icinde savasi destekleyenler var desteklemeyenler var, Turkiye'de laik olanlar var seriati savunanlar var.Bir ulkenin sacma sapan politikası icin her insanı suclamak dogru degil.

Banned
18-02-2008, 18:58   |  #6  
Banlandı
1,148 mesaj
ufuks
byzihh
ufuks
Ufuks Kardeşim,
Kardeşim.Bir ulke icinde yasayan herkes o ulkenin politikasını benimsemiyor.Amerkka'nın icinde savasi destekleyenler var desteklemeyenler var, Turkiye'de laik olanlar var seriati savunanlar var.Bir ulkenin sacma sapan politikası icin her insanı suclamak dogru degil.
Eğer Oraya Bilinçli Bir şekilde Gitmediyse, Senin dediğin Doğru, Ama İsrail'e bundan 40 Yıl Önce Göç edenler Bunu Bile bile gittiler...