Dvd Rw Dvd Okumuyor Ama Cd Okuyor

ardacan100
23-07-2009, 16:16   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
20 mesaj

SAMSUNG Optiarc DVD RW AD-5170A bi dvd rw var önceden cd ye çikolata yapışmış ve ben takınca lensleri kapanmıştı sora açtım ve temizledim cd okuyodu bu gün dvd aldım ve okumadı farklı marka 4-5 dvd taktım olmadı dvd leri başka pc de denedim hepsi açıldı sorun benim dvd de ne yapmam lazım daha detaylımı temizlemeliyim ?

Mustafa@PC
23-07-2009, 16:30   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Evet ama piyasada satılan CD-DVD şeklindeki temizleyiciler ile deneyin bunu. Daha etkili olacaktır.

AbdulkadirKY
28-08-2011, 15:46   |  #3  
AbdulkadirKY avatarı
Taze Üye
16 mesaj

Kasayı açtığınızda DVD-ROM u sökünüz ve arka kısmındaki jumper ayarlarını kontrol ediniz.Bilgisayarın donanım düzeninde göre doğru yere taktığınız taktirde DVD-ROM 'unuz sağlıklı şekilde çalışacaktır.

NOT : Bizzat başıma gelen bu sorunu tüm donanımı kontrol ederek ve jumper ayarlarını değiştirerek çözmüş bulunmaktayım.Hiç bir şekilde diğer makalelerde anlatıldığı gibi DVD-ROM'unuzun içini açıp merceğini temizlemeye kalkmayın.Hassas olduğundan çizebilir ve okuma hassaslığını bozabilirsiniz.

dark3n
09-03-2012, 15:43   |  #4  
Yeni Üye
40 mesaj

Jumper ayarı ile de ilk kez dvd okutulduğunu görüyorum. Bence bir bağlantısı yoktur. Gözle alakalı bir sorundan bahsediyor arkadaşımız işletim sisteminin görmemesinden değil.