DVD Sürücüm CD okuyor; DVD Okumuyor

HPQ-User
15-10-2010, 13:05   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

murdercan sormuş:
Sistemi bundan 5 ay önce (Mayıs'ta) satın aldım. Kurulumu kendim yaptım. Sisteme işletim sistemi kurarken herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Tam olarak ne yaptığımı hatırlamıyorum ancak satın almamdan 3 ay sonra bir DVD'yi okutmayı denediğimde hiç disk takmamışım gibi davrandı; DVD-RAM sürücüsü iken CD Sürücüsü olarak görünüyor, daha da kötüsü diskin üzerine sağ tıkladığımda da sistemin gücüne rağmen bilgisayar kasmaya başlıyor; 2 dakika (neredeyse) hiçbir şey olmuyor ve ardından şu hatayı alıyorum: "Litfen D: disk sürücüsüne bir disk yerleştirin.". Ancak bir CD takınca sorunsuz açılıyor .

Tüm sorun gidericileri, firmware güncellemelerini ve sürücüleri kullanmama rağmen başarılı olamadım.Diski diğer bilgisayarımda (notebookumda) okutmayı deneyince okutmayı başardım. Windows 7'nin kurulum DVD'sini okumayı denediğimde de hüsrana uğradım.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 7
Sistem Özellikleri:
İşlemci : Intel Core i7 930
Anakart: Gigabyte X58A-UD5
Ram: 4GB DDR3
Ekran Kartı: Asus Radeon HD5850 (1GB DDR5)
DVD Yazıcı: LG GH22NS50
İşletim Sistemi: Windows 7 Pro x64/Windows XP Professional x86

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.1; tr; rv:1.9.2.10) Gecko/20100914 Firefox/3.6.10

AbdulkadirKY
28-08-2011, 15:46   |  #2  
AbdulkadirKY avatarı
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

Kasayı açtığınızda DVD-ROM u sökünüz ve arka kısmındaki jumper ayarlarını kontrol ediniz.Bilgisayarın donanım düzeninde göre doğru yere taktığınız taktirde DVD-ROM 'unuz sağlıklı şekilde çalışacaktır.

NOT : Bizzat başıma gelen bu sorunu tüm donanımı kontrol ederek ve jumper ayarlarını değiştirerek çözmüş bulunmaktayım.Hiç bir şekilde diğer makalelerde anlatıldığı gibi DVD-ROM'unuzun içini açıp merceğini temizlemeye kalkmayın.Hassas olduğundan çizebilir ve okuma hassaslığını bozabilirsiniz.