DVD üzerindeki (+) veya (-) işaretleri

Bu forum kilitli bir forumdur. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
onens
07-07-2009, 09:46   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2009

Ne anlama geldiği konusunda bilgi verebilecek kimse var mı acaba ?

emre__
07-07-2009, 09:58   |  #2  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2008

google amcama sor ama benim hatırladığım + olan sonradan eklene bilir - olan sonunu kapatır olması lazım besela boş yer var + olursa sonradan ekleye biliyorsun ama - de sonunu kapatıyor sonradan bişiy ekleyemiyorsun.

onens
07-07-2009, 10:03   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2009

teşekkürler

emre__
07-07-2009, 10:15   |  #4  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2008

afiyet olsun :D

man on the moon
07-07-2009, 20:54   |  #5  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2006

DVD-R VE DVD+R ARASINDAKİ FARK NEDİR?


Öncelikle herkesin merak ettiği bu konuya açıklık getirelim. '+' ve '-' formatlarını destekleyen iki cephe var. DVD Forum ve DVD+RW Alliance. İki tarafın da kendi standartları var. '-' formatını DVD Forum öne sürüyor. Forum üyeleri ise şöyle: Hitachi, Matsu****a, Mitsubishi, Pioneer, Philips, Sony,Thomson, Time Warner Inc. Toshiba ve Victor. Sitelerine buradan ulaşabilirsiniz.

DVD+RW Alliance ise '+' formatını destekliyor. Bu grubu oluşturanlar ise şöyle; Dell, HP, Mitsubishi, Philips, Ricoh, Sony, Thomson ve Yamaha. Siteleri burada.

'-' ve '+' formatlarını karşılaştırdığımızda DVD-R ve DVD+R arasında çok fark olmadığını görüyoruz. '-' formatı ilk format olması sebebiyle daha yaygın ve DVD okuyucular ile daha uyumlu, o nedenle biraz daha avantajlı.

RW tarafında ise durum biraz daha farklı. DVD+RW formatı DVD-RW'dan daha üstün. DVD yazıcılar +RW DVD'lere biraz daha hızlı yazabiliyor. Bunun yanında video kaydetmek için de 'lossless link' yani kayıpsız bağlantı teknolojisine sahip. Bu teknoloji sayesinde arka arkaya farklı kayıtlar yaptığınızda iki kayıt arasında hiç kayıp olmuyor. Yani birinin bittiği yerden hemen diğeri başlıyor. Bir önemli detay da '-' formatında RW yazarken finalize etme zorunluluğu varken '+' RW formatında böyle bir zorunluluk yok. Yani '-' formatında yazma işlemi bitince başka bir şey yazmak mümkün değil. Ama'+' da mümkün. Bu da kuşkusuz önemli bir fark.

Gelelim işin sizi ilgilendiren kısmına. Hangi formatı seçeceksiniz?

Cevabı çok basit. İki formatı da destekleyen bir yazıcı alıp rahatınıza bakacaksınız. Zaten tek format DVD yazıcılar çok fazla değil ve fiyatları da dual olanlara göre çok ucuz sayılmaz. Bunun yanında DVD-R ile DVD+R o kadar benzer ki, basit bir firmware güncellemesiyle örneğin sadece '+' destekleyen bir sürücüyü '-' de destekler hale getirebiliyorsunuz.


Özetlersek dual format destekli bir yazıcı aldığınızda format seçmeye, hangisi daha iyi diye düşünmeye gerek kalmıyor. Bir kere yazılabilir DVD medya olarak DVD-R, yeniden yazılabilir medya olarak ise DVD+RW aldığınızda problem çözülmüş oluyor. DVD-R ''+' formatına göre çok net bir şekilde yaygınlık avantajına sahip. Ancak piyasadaki nerdeyse her DVD oynatıcı da '- ve +' formatlarını destekliyor.

onens
08-07-2009, 18:30   |  #6  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2009

Süper açıklama, teşekkürer.