dvdrw uzmanlarına bir soru?

vurkan
23-07-2008, 13:38   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

ben yeni bi laptop aldım üzerinde dvd yazıcı var tabi.. pc de bir linüx live cd sürümü kopyaladım cd ye.. laptopa cd yi takıyorum ekran gelene kadar gayet başarılı okuyor hiç duraksama tekleme filan olmuyor ekran geldikten sonra en kücük bisey çalıştırmaya çalışsam okuyamıyor... cd yavaşça dönüyor duraksıyor gibi oluyor bir türlü okuyamıyor shell konsol bile 30 sn sonra açılıyor.. bunun nedeni ne olabilir sizce? bende cd leri okuyamayan 7 yıllık eski bir cd rom var ona takıyorum ekran gelene kadar 50 defa duraksıyor okuyamıyor fakat ekran geldikten sonra kücük uygulamaları çalıştırmakta sorun çıkarmıyor.. laptopa cd takarken zorlanıyorum biraz alışkın değilim.. tırnakları filan var.. lensi çizmiş olsam diyorum asıl live cd yi yüklerken sorun çıkarması lazım.. aslında cd yi ilk kez taktığımda sorun yoktu daha sonra bu durum ortaya çıktı bir türlü anlamadım neden yaptığını fikir verebilecek olan varmı? saygılar arkadaşlar

panda34
23-07-2008, 13:54   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Live CD'ler yavaş olur , ben en sorunsuz linuxlardan biri olan Ubuntu linux'u denedim .
Kurulum Live CD üzerinden oluyor , O sırada bilgisayar çok yavaş en basit şey 1dk da açılıyo .
Çünkü CD'den okuması açması gerek programı , buda zaman alıyor .
Ama Linux kurulumundan sonra son hız çalışır , XP'den bile hızlı çalışır .

vurkan
23-07-2008, 13:58   |  #3  
OP Taze Üye
8 mesaj

dostum anlatamadım galiba masaüstü gelinceye kadar süper okuyor.. sorun yok.. masaüstü geldikten sonra daha az veri okuması gerekir.. shell konsol açıyorum o bile 30 sn de açılıyo  onuda geçtim benim eski cdrom masaüstü gelinceye kadar yoğun veri okuduğunda 50 sefer takılıyor bozuk çünkü alet.. ama masaüstü geldikten sonra küçük uygulamalarda sorun çıkartmıyor...  yani ilginç bir durum var dvdrw de..

panda34
23-07-2008, 14:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Benim kullandığım makinede çok süper değildi , Pentium3 1000mhz 256mb ram .. 16X DVD yazıcı .

Başka bir DVD yazıcı deneyin , başka bir linux sürümü indirin ..
Aklıma başka bişeyler gelmiyo valla , başka yardım edenler olacaktır .