e 6300 işlemci hızım 1.86 görünüyor

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
HPQ-User
08-08-2007, 22:39   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

mj_pelit sormuş:
2 hafta önce bilgisayarıma yüklediğim bir oyunda sistem gereksinimlerini yazıyor ve işlemci HIZIMI  kırmızı yazıyla 1.4 ghz olarak gösteriyordu.sonra bilgisayarımın üzerine sağ tıkladığımda sistem özelliklerindede aynı yazdığını ffark ettim.bi takım programlarla incelediğimde boştayken 1.2ghz  bişeylerle uğraşıncada max 1.4 ghz e yükselebildiğini gördüm.bilgisayarı aldığım henüz 3 ay oldu.bu durumu pc yi aldığımız yere söyledim ve bana bios güncellemeyi önerdiler.forumlarda ki insanlar bios güncellemeyle sorunu düzeltemiyeceğimizi söylüyorlar.aldığım yer ise tam tersi işin aslı gerçek bir uzmana sormak istedim lütfen bu konuyu gerçek bir uzman cevaplasın diğer yerlerde her kafadan bir ses çıktı ve şu an kafam çok karışık ne yapacağımı bilemiyorum.lütfen bana yardımcı olun.ACABA BİOS GÜNCELLEMEYLE İŞLEMCİ HIZIM GERÇEK DEĞERİNE ÇIKARMI?ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intel core 2 duo e 6300 1.86ghz   gigabayte GA-945PL-S3    2*512 ram  sanırım sorunum için bunlar yeterli  LÜTFEN SADECE UZMANLAR CEVAP VERSİN

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.6) Gecko/20070725 Firefox/2.0.0.6

uGuR.uK
08-08-2007, 22:52   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

bios güncellemeni bende oneririm cunku bios'unun yeni sürümünde ynei işlemci modelleri icin ve cpu id yenilemesi ile ilgili geliştirmeler var:

bu siteye gir ve F6 numaralı bios'u indirip bilgisayarına yükle.

Son Düzenleme: uGuR.uK ~ 08 Ağustos 2007 22:54
ceryan67
08-08-2007, 23:11   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
527 mesaj

E6300 işlemci kullanan biri olarak bu duruma hiç yabancı değilim. Gigabyte DS3 üm var anakart olarak. S3 te de Fan speed control  ayarları mevcuttur büyük ihtimalle. Biostan Fan Speed Control Method menusu altında 4 seçenek mevcut. Auto, İntel(R)QST, Legacy ve Disable. Legacy seçeneği aktif durumdaysa CPU frekansı azalıp artabiliyor yapılan işlemlere göre. Aynı zamanda CPU fanı da bu şekilde çalışıyor. Eğer Auto seçeneğini aktif ederseniz CPU normal frekansında çalışacaktır.

mj_pelit
09-08-2007, 00:12   |  #4  
Yeni Üye
35 mesaj

arkadaşlar bu dedikleriniz benim sorumun cevabı değil anakartım işlemcimi tam olarak desteklemiyor.size olayı şöyle açıklayayım.Core 2 Duo E6300'ün çarpanı 7, normal FSB hızı 1066/4=266 MHz'dir ve 7x266=1866 MHz eder ki 1866 MHz işlemcinin normal saat hızıdır. anakartımın 1066 MHz FSB desteği olmaması sonucu işlemcinin FSB hızı anakart tarafından 800/4=200 MHz'e düşürülürse işlemcinin saat hızı 7x200=1400 MHz olur ki benim işlemciminde saat hızı 1400 MHz gözüküyor.buraya kadar tamammı.benim sorum şu bios güncellemeyle bu sorun hallolurmu?yada bu sorunu çözmek için ne yapabilirim.tekrar ediyorum LÜTFEN UZMAN EDİTÖR ARKADAŞLAR CEVAP VERSİN diğer arkadaşlar yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim fakat durumum çok ciddi ve herkesin çözebileceği bir durum değil gibi görünüyo.herkese iyi geceler.

blackhawkmilan31
09-08-2007, 00:25   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,472 mesaj

BİOS'a gir,işlemcine bak eğer 1.86 olarak görüyorsa o zaman bios güncellemesine gerek yok demektir.Ama eğer bios'tada yanlış gösteriyorsa bios güncellemesi yapman kaçınılmaz.

Gelelim biosta gösteriyor seçeneğine,eğer biosta gösteriyorsa büyük oranda yazılımsal bir sorun vardır.Bence bu durumlar için en ideal yöntem format.

Eğer sistem toplama ise ve işlemciyi yeni almışsan kesin format şart.Çünkü ben dahili bileşenler konusunda bir değişiklik yapıldığında format atma taraftarıyım.

Son Düzenleme: blackhawkmilan31 ~ 09 Ağustos 2007 00:31
ceryan67
09-08-2007, 00:42   |  #6  
Yıllanmış Üye
527 mesaj

Rev.1 ise anakartın sadece 800 Mhz fsp de çalışacağını görebilirsin burdan, E6300 karşılığında F1 biosla 800 Mhz fsp ile çalışacağı yazılmış.

Intel  E6300(1.86GHz,2MB)1066 fsp >>>> F1 Bios (Run at FSB 800 MHz)

Rev.2 ise yine aynı şekilde 800 Mhz fsp ile çalışıyormuş.

Uzman değilim ama sorunun cevabı bu diye düşünüyorum... Malesef anakartın 800 Mhz fsp hızı ile çalıştırıyor işlemcini.

Son Düzenleme: ceryan67 ~ 09 Ağustos 2007 00:47
blackhawkmilan31
09-08-2007, 01:14   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,472 mesaj

Bazen chipset üreticileri desteklemediği miktarı bir sonraki BİOS güncellemeleri ile düzeltiyorlar.Arkadaş önce yukarıda dediklerimi denesin ondan sonra tek çare BİOS update kalıyor.

Bir de şu dikkatimi çekti;

FSB işlemci ile anakart arasında iletişim hızıdır.O zaman veri hızları da doğru hızda gidecektir.

Yani burada matematiksel bir doğru orantı problemi çıkıyor;

Kural: İçler dışlar çarpımı birbirine eşittir.

1066              1.86
800                          1.4

İçler dışlar çarpımına göre;

1.4 x 1066 = 1492,4
800 x 1.86 = 1488

1488 ortalama olarak eşittir (Yanılma paylarını da hesaba katarsak) 1492,4 olur.

Şimdi bu işin matematiksel yönüydü.Beğendim

Sen önce beni dinle bir bak bakalım BİOS'ta durum ne.Eğer biosta da 1.4 gösteriyorsa o zaman BİOS update yolu gözüküyor sana.Al bak sana ispatıKahkaha

Bazen 1.2 gösteriyor demişsin.Ona verebilecek pek bir cevap yok ama aklıma gelen tek şey Enhanced Intel SpeedStep Technology.Başka birşey yok aklıma gelenOnay

Son Düzenleme: blackhawkmilan31 ~ 09 Ağustos 2007 01:17
ExCeLLiuM
09-08-2007, 01:55   |  #8  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

blackhawkmilan yaptığın hesaplamayı pek anlayamadım. Yani anladım da bundan ne sonuç çıkaracağız. İçler dışlar çarpımı birbirine eşitse ya da yakınsa bu ne anlama geliyor.

FSB yi düşürdüğünde saat hızı düşmezki, ya da saat hızını düşürdüğünde FSB düşmezki, bunlar ayrı şeyler.Yani her zaman içler dışlar eşit olmaz ki. Bu hesaplamadan ne sonuç çıkar?

Son Düzenleme: ExCeLLiuM ~ 09 Ağustos 2007 01:57
blackhawkmilan31
09-08-2007, 07:20   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,472 mesaj

Evet KorsanNetTeam haklısın çekirdek hızı FSB'den bağımsızdır ama bu sadece bir ön tahmin.Yani olabilir diye yaptım.Tabii onun dışında bu hesaplamanın doğru olduğunu savunmuyorum zaten.Ama şöyle birşey olabilir diye bir öntahmin yaptım.

Eğer FSB anakart üstündeki diğer birleşenler ile işlemci arasında veri alışverişi sağlıyor ise ve bir veriyi de işlenmiş veri yapan çekirdek hızı olduğunu göre, anakarttada FSB'de darboğaz yaptığına göre çekirdek hızı da kendini düşürüyor.

Belirttim ama yine belirtmek istiyorum.Bu hesaplamanın doğru olduğunu savunmuyorum zaten hsaplamanın başında da ilgimi çekti ondan yaptım dedim.

Ama arkadaş öncelikle bir biosa baksın.Eğer orada da 1.4 yazıyorsa o zaman bios güncellemesi şart.

KorsanNetTeam
FSB yi düşürdüğünde saat hızı düşmezki, ya da saat hızını düşürdüğünde FSB düşmezki, bunlar ayrı şeyler.Yani her zaman içler dışlar eşit olmaz ki.
Seninde dediğin gibi bunlar birbirini etkilemez ama eğer doğru orantı varsa içler dışlar çarpımı her zaman eşit çıkar.Beğendim

Son Düzenleme: blackhawkmilan31 ~ 09 Ağustos 2007 07:21
bjk_semih
09-08-2007, 07:49   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,452 mesaj

C2D işlemcilerin en büyük özelliklerinden biride çarpanlarını kendi ayarlar ve ona göre güç tasarrufu üretir, işlemciye yük binerse o çarpan tavan yapar merak etme.
BIOS ayarlarında ADVANCED sekmesine gir CPU configration bölümünden ENCHADED INTEL SPEEDSTEP TECHNOLOGY (EIST) ayarını disable yap ve CE1 ayarını disable yap çarpan max. da sabit kalacaktır.

mj_pelit
09-08-2007, 08:58   |  #11  
Yeni Üye
35 mesaj

arkadaşlar lütfen her kafadan bir ses çıkmasın demiştim.bi defa şu ana kadar cevap verenlerin sorumu tam olarak okumadığı kesin.Enhanced Intel SpeedStep Technology hakkındaki herşeyi biliyorum semih kardeşim olayın onla bi alakası yok ne kadar güç tasarrufu yapsada sistem özeelliklerinde tasarruf yaparkenki düştüğü hızı yazmaz onu sadece bazı programlarda an ve an görebiliriz.sistem özelliklerinde her zaman max değerini gösterir.bu arada blackhawkmilan31 kardeşim format demişsin son 1 ayda en az 5 defa format attım ama değişen bir şey yok.BU DERGİNİN EDİTÖRLERİ SORU CEVAPLAMAZMI!

Borga-x
09-08-2007, 09:08   |  #12  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Bios update yap... Hiç kasma olmuyosa at çöpe git yenisini al.

mj_pelit
09-08-2007, 09:56   |  #13  
Yeni Üye
35 mesaj

hocam o kadar kolay mı ya?daha 1 2 ay oldu alalı.ben sadece editörlerden cevap bekliyorum.aldığım yere sordum ama adama güvenemem.965 chipsetli bi anakart lazım bana ve fiyatıda 180 den başlıyo.

Borga-x
09-08-2007, 10:04   |  #14  
İlk Maestro
11,767 mesaj

burda editorler cevap vermez ne yazıkki modlar cevap verırse verır.Yoksa bızımlı ıdare edeceksın. Bız bunca zamandır bu kadar ınsana çözüm bulmaya çalışmışız. Bir senin sorununa mı çözüm bulamıcaz beyenemzsen o senın sorunun.

ceryan67
09-08-2007, 11:08   |  #15  
Yıllanmış Üye
527 mesaj
Borga-x
burda editorler cevap vermez ne yazıkki modlar cevap verırse verır.Yoksa bızımlı ıdare edeceksın. Bız bunca zamandır bu kadar ınsana çözüm bulmaya çalışmışız. Bir senin sorununa mı çözüm bulamıcaz beyenemzsen o senın sorunun.
Borga-x hocam doğru söylemiş. Burda yani,Chip Online Forumda yardımlaşma ile kurulmuş bir kitle var. Bunun yanında uzman arkadaşlarımızda var yetenekli ve bilgili. Ben kendi açımdan söyleyeyim. PC toplarken danışabileceğim ve güvenebileceğim en iyi kaynak olarak Chip i gördüm ve sistemimden hiç pişman değilim. Diyeceğim o ki, verilen bilgiler hiçte azımsanmayacak bilgilerdir. Sorunun umarım en kısa zamanda çözülür. Kolay gelsin

blackhawkmilan31
09-08-2007, 11:13   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,472 mesaj

Kafasına göre çekirdek hızı değişiyorsa işlemci çarpanı hakkında bir sorun olabilir ya da yukarı da verdiğim teknoloji bunu yapıyor olabilir.İşlemciyi daha az yoğunlukta kullandığınızda işlemci çarpanı düşüyor.Teknolojinin ana açılımı bu diyebiliriz.

Var ya bende sendeki sistem olacak heryeri mıncıklardım ama sen ise basit yol istiyorsun.Bu tarz konularda uzaktan yardım biraz zor oluyor ama biraz mıncıkla bakalım işlemci frekanslarını,çarpanlarını falan.O da olmazsa git BİOS Update yap.

Yalnız bu işlemi yaparken UPS olsa iyi olur.Yoksa en ufak bir voltaj dalgalanmasında senin anakart uçar.

ceryan67
09-08-2007, 11:14   |  #17  
Yıllanmış Üye
527 mesaj
mj_pelit
hocam o kadar kolay mı ya?daha 1 2 ay oldu alalı.ben sadece editörlerden cevap bekliyorum.aldığım yere sordum ama adama güvenemem.965 chipsetli bi anakart lazım bana ve fiyatıda 180 den başlıyo.

benim anakartım DS3 ve OC potansiyeli de bir hayli, fazla. Fiyatıda gayet uygun. Düşünürsen tabiGülümseme

blackhawkmilan31
09-08-2007, 11:19   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,472 mesaj

Üstelik bir de 800MHz FSB destekliyor.İşlemcin tam çekirdek hızını gösterse bile tam verim alamazsın.

mj_pelit
09-08-2007, 11:48   |  #19  
Yeni Üye
35 mesaj

arkadaşlar o zaman size şöyle söylüyeyim.şlemci çarpanı hakkında bir sorun yada başka bir şeyde sorun yok.tek sorun almış olduğum gigabayte GA-945PL-S3 modelinin c2d e6300 ü tam olarak desteklememesi.yani başka yerlerde sorun aramayın.sistemde hiç bir arıza yok.tek sorun uyumsuzluk.bios güncellemeyle anakartım e6300 ü gerçek değerinde çalıştırırmı diye soruyorum.birde editör lerden yardım istememin sebebi kimsenin kararlı bir cevap verememesi.gerçek bir uzman tak diye sorunu çözebilir diye düşünüyorum ve yardım için hiç bir sayısını kaçırmadığım dergimin forumundan yararlanmak istedim.birde benim kendi başıma bios güncellemeyişimin sebebi de blackhawkmilan31 kardeşiminde söylediği gibi voltaj dalgalanmalarından korkmam.kesin çözüm bios güncelleme ise bi çare o zaman bulurum.

mj_pelit
09-08-2007, 11:56   |  #20  
Yeni Üye
35 mesaj
Borga-x
o zaman bul hocam.

Borga-x
09-08-2007, 11:58   |  #21  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Bios Update başka yolu yok bunun. Bios sürümü güncellenmişse senin işlemcine de destek verilmiştir.Ya teknik servise götüreceksin parayı bayılacaksın ufacık bır sey ıcın yada UPs alacaksın bağlayacaksın bilgisayarına bakacaksın keyfe madem bu kadar anlıyorsun bilgisayarlardan...

blackhawkmilan31
09-08-2007, 12:04   |  #22  
Yıllanmış Üye
1,472 mesaj

Sevgili mj_pelit anladık boşu boşuna bios update yapmak istemiyorsun.Bak biz sana şıkları söyleyelim kararı sana kalmış;

a)Bios Update

(+)ları: İşlemci çekirdek hızının tamamını görebilir.Çünkü chipset üreticileri bios update ile eksiklerini kapatırlar.Ama kesinlikle görür diyemiyoruz.

(-)leri: Anakartından olabilirsin en küçük voltaj dalgalanmasında.

b)Yeni Anakart

(+)ları: Adam akıllı bir anakart alırsın ve işine bakarsın.İşlemcinden de tam performans alırsın,sisteminden de.

(-)leri: Cebinden para çıkacaktır.

c)Bırak Öyle Kalsın

(+)ları: Kafanı hiç bir şeyle yormazsın.

(-)leri: İşlemcini boşu boşuna almış olursun.Tam verim alamazsın.

Seçim senin.

ceryan67
09-08-2007, 12:09   |  #23  
Yıllanmış Üye
527 mesaj

Peki S3 ü almadan gelseydin ya foruma bu işlemci uyuyormu uymuyormu diye. Hiç bu kadar sorun olmazdı. Burdaki arkadaşlar sana en uygun neyse onu söylerlerdi bütçene göre. Ama ben biosla olacağını sanmıyorum resmi sitesinde apaçık yazıyor. 800 fsp diye.  blackhawkmilan31 dediği gibi b şıkkı yeni anakart.

Borga-x
09-08-2007, 12:09   |  #24  
İlk Maestro
11,767 mesaj

En güzeli git kendine bir UPS al 50-60 dolara keyfıne bak. Hiç kasma hem kendini hemde bizi. Görünen köy klavuz istemez..
Sana kolay gelsin

mj_pelit
09-08-2007, 12:30   |  #25  
Yeni Üye
35 mesaj

dediğim gibi kesin bir kanıya varamıyoruz.eğer uzman bi arkadaş varsa lütfen bir cevap versin.bu arada arkadaşlar sorularıma cevap bulabileceğim bildiğiniz bir site var mı?yani editörlerin bizimle direk ilgilendiği...