E-postalarda gizlilik tarihe mi karışıyor?

CHIP Online
21-08-2013, 10:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

İnternetin vazgeçilmezi e-postalar, özel iletişimimiz için fazlasıyla güvensiz hale mi geldi?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/e-p ... arisiyor_42158.html

Resimlerle: Ünlü logoların en komik halleri!

E-posta üzerinden yapılan görüşmelerin sadece gönderici ve alıcı arasında kaldığı zamanlar artık geride kaldı. Güvenli e-posta servisleri sunan Silent Circle firmasının üst düzey yetkililerinden biri tarafından yapılan bu açıklama internet üzerinden güvenli iletişimin günümüzde geldiği, ya da gelemediği noktayı, gayet iyi özetliyor.


Silent Circle, kullanıcılarına yönelik gizlilik taahhütlerini yerine getiremediği için servislerinden bazılarını kapatmak zorunda kalan internet güvenliği şirketlerinden sadece biri. ABD Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) artan yetkilerini gerekçe gösteren güvenlik şirketleri, özellikle e-posta yoluyla görüşme gizliliğinin artık mümkün olmayacağını ifade ederek birbiri ardına kepenk kapatıyorlar.


Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan dinleme skandalı ile çalkanan ABD'de internet gizliliği halen gündemin ön sıralardaki yerini korurken, NSA belgelerini basına sızdırıp ABD'den kaçan ve Rusya'ya sığınan Edward Snowden'ın da kullandığı Lavabit adlı internet güvenliği şirketi, kendilerine ABD Hükümeti tarafından gönderilen uyarılarda "Ya elinizdeki verileri teslim edin ya da Amerikan halkına karşı işlenen suçlara ortak sayılırsınız..." dendiğini belirterek, servislerini sonlandırdıklarını açıkladı.


Silent Circle gibi firmalar ise e-posta gizliliği konusunda servis vermeyi durdurarak, şimdilik anında mesajlaşma, SMS ve telefon görüşmelerinde gizliliğe odaklanma yolunu seçmiş görünüyorlar.

Tüm Konu: E-postalarda gizlilik tarihe mi karışıyor?

Resimlerle: Ünlü logoların en komik halleri!

Kaynak: www.chip.com.tr