e2180'i 2.4gh e cıkardım ama ram sorun olurmu?

monster_ksk
12-10-2009, 17:00   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
82 mesaj

intel e 2180 dual core işlemciyi 2.0 dan 2.4 e çıkardım ve test etmek için 1 saat grid,cod4,cod5 gibi oyunları oynadım ve hiçbi sorun çıkmadı sıcaklıklar yükte 45 dereceyi geçmiyor boşta ise 30 derece

ilk defa o.c yapıyorum internetten izlediğim bi videoyu örnek alarak ve biosu kurcalayarak başardım

benim sorum frekansı 240 seçerek 2.4gh yakaladım ama rami 600mgh seçtim çünkü benim ramlarim 667mgh kingston

1.acaba biosta rami 800 veya daha yüksek bir firekansa çıkarmam sorun yaratırmı?
2.ramleri 600mgh seçmek zorunda kaldıgım için performans düşermi?
3.bu işe hiç girmiyim yaapsamda gözle görülür bi artış olmazmı dersiniz?
not: 2.0gh den 2.4gh  e çıkınca bilgisayarda oyun sırasında bi rahatlama oldu azda olsa
4.frekansı daha yükseltirsem extradan voltaj vermem gerektiğinin farkındayım ama anakrtımda voltajla
ilgili bi bölüm yok malesef, şu an hiç voltaj vermedim bi sorun olurmu?

ANAKART:ASUS P5GC-MX/1333
İNTEL E2180 DUAL CORE 2.0GH
KİNGSTON 667 2GB KİT(TEK SLOTTA)
ATİ RADEON X1550 128BİT 512MB 1GB HYPER MEMORY
HİGHPOWER COOLMAX 350WATT GERÇEK GÜÇ
HARDDİSK ,DVD VS.

uzun bi konu oldu ama benim gibi yeni başlayıp öğrenmek isteyenler için gayet güzel sorular sordum
başkalarıda burdan yararlı bilgiler alabilir.

SAYGILAR

Qromodynmc
12-10-2009, 17:03   |  #2  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

ramın frekansını artırmanı tavsiye etmem çünkü büyük ihtimalle anaakrtın ocye karşı otomatik olarak yükseltiyodur,yükseltmiyosa bile çıkartma pc açılmayabilir.

Daisuke
12-10-2009, 17:04   |  #3  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
386 mesaj

Bence overclock işine pek girme. Donanımların kaliteli bile olsa ömrünü kısaltıyor. Ama yapmak istiyorsan değerleri fazla yükseltme, sonra bilgisayarın elinde kalabilir. Kolay gelsin.

Süleyman.
12-10-2009, 17:05   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Bu şekliyle kalabilir, sorun olmaz. Zaten stabil çalışıyormuş. Rem hız aşırtması daha riskli bir iştir zaten. Remlerinizin değeri neyse ona yakın değerlerde kalsın frekansı. Çok fark olmaz.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 12 Ekim 2009 17:06
marosarap
12-10-2009, 17:43   |  #5  
marosarap avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj
Alıntı: punisher123  
ramın frekansını artırmanı tavsiye etmem çünkü büyük ihtimalle anaakrtın ocye karşı otomatik olarak yükseltiyodur,yükseltmiyosa bile çıkartma pc açılmayabilir.
bu oc neden donanım ömrünü kısaltıyo onu anlamadım işlemci serinse ve gerektigi gibi çalişiyosa bence sorun yoktur.

Daisuke
12-10-2009, 19:05   |  #6  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
386 mesaj

Ömür kısalması işi elektronik ile ilgili olduğu için yazdım. Her insanın bir ömrü olduğu gibi her donanımında bir ömrü vardır. Örnek vermek gerekirse; En fazla 50 kilo kaldırabilen bir insana 70 kilo yük taşıttırırsan ne olur? Ya olduğu yerde çakılır kalır ya da gideceği yere daha geç gider. Bu da performans kaybına neden olur. Biraz saçma bir örnek oldu gibi ama idare et artık.

monster_ksk
12-10-2009, 20:02   |  #7  
OP Üye
82 mesaj

peki sınırları birazdaha zorlayıp işlemciyi 2.8 veya 3.0 gibi değerlerde stabil hale getirebilirsem
uzun kullanım sonucunda ne olabilir?
yani ben masaüstündeykende pc o.c li olarak çalışçak
uzun vadede fiziksel hasar oluşabilirmi? hangi parça zarar görebilir
bu işlemciyi 3,0 da stabil kullananlar var

Daisuke
12-10-2009, 20:10   |  #8  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
386 mesaj

İyi bir overclock için çok iyi bir soğutma sisteminin olması şart. Soğutma sistemine vereceğin parayla yükseltmek istediğin donanımı alman daha mantıklı olur. Çünkü elindeki bilgisayarın özelliklerine bakılırsa soğutma işiyle uğraşman hiç mantıklı görünmüyor. Bence kendini fazla zorlama elindekiyle idare et. Kolay gelsin.

marosarap
12-10-2009, 21:00   |  #9  
marosarap avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj
Alıntı: shadowmaster2007  
Ömür kısalması işi elektronik ile ilgili olduğu için yazdım. Her insanın bir ömrü olduğu gibi her donanımında bir ömrü vardır. Örnek vermek gerekirse; En fazla 50 kilo kaldırabilen bir insana 70 kilo yük taşıttırırsan ne olur? Ya olduğu yerde çakılır kalır ya da gideceği yere daha geç gider. Bu da performans kaybına neden olur. Biraz saçma bir örnek oldu gibi ama idare et artık.
kusura bakmayın ama sanırım oc nin mantıgını iyi kavrayamamışsınız bugunun işlemcilerinin çogu(aynı seri olanlar) standart öretim le üretiliyor mesela adam e 2100 e 2180 veya e 2200 öreteyim diye ayrı ayrı öretim yapmıyor bu kodlar ve saat hızlarının çeşitliligi genelikle pazarlama stratejilerinin bir sonucu olarak ortaya cıkıyor.ben zamanında o işlemciyi extra herhangibir harcama yapmadan tamamen stok örünleriyle birlikte stabil 2.6ghz  çaliştiriyodum.extra masraf konusu ise daha ziyade oc yi işlerine yarasın diye degil hobi olsun diye yapanların konusu.neden oc ye karşı degilim çünkü insanların çemberin dışına kalıpların dışına çıkması beni mutlu ediyor.elindekini en verimli bir şekilde kulanabilmeli insan.

monster_ksk
12-10-2009, 23:45   |  #10  
OP Üye
82 mesaj

marosarap SEN HANGİ DINANIMLARLA CIKARDIN 2.6 YA VE HERHANGİ Bİ SORUN YASADINMI?

marosarap
13-10-2009, 12:32   |  #11  
marosarap avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

stok donanımlardı ama 1-2 yıl önceydi sanırım tam hatırlamıyorum.işin açıkçası voltaj verdigimde 3 ghz oluyodu stabildide ama ısınıyodu çok ondan 2.6 da bırakmıştım.ama aşagı yukarı hepsi aynı mantıktır çarpan kilidi olan serilerde mecburen fsb degerleri yükseltilir.fsb artınca ram ve nb köprüsü yani kuzey küprüsü frekansı da artar stabil tutmak için ram ve nb frekansını düşüreceksin iş bu kadar basit ayrıca senin anakart sanırım eski ve voltaj veremiyosun.oc de anakart önemlidir oc ye ne kadar verimli senin anakart bilemiyorum

_V_
20-10-2009, 18:20   |  #12  
_V_ avatarı
Yıllanmış Üye
145 mesaj

ben imzamdaki sistemle aynı işlemciyi 3ghz kullanıyorum hatta ekran kartı da aynı ama oyunlarda pek çok getirisi yok az bir fark çünkü ekran kartı çok eski kartı değişirsem 3.5 yapmayı düşünüyorum extra bir soğutma sistemim yok ama kış geliyor biraz 3.5ghz takılmanın zevkine varayım

Son Düzenleme: _V_ ~ 20 Ekim 2009 18:21