Efsane: Ejderhalar Mirası/Türkçe

kumluk
30-07-2010, 13:46   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2009

Arkadaşlar öncelikle Merhaba! 
  
Aşağıda özelliklerinden bahsedeceğim oyun 10 yıldan beri toplam 7 farklı dilde sunduğu oyunlarıyla dünyanın her köşesinden 30 milyonu aşkın oyuncuya hizmet veren Astrum Online Entertainment GmbH şirketinin en kapsamlı oyunlarından birisi olan Dwar - Efsane: Ejderhalar Mirası oyunu. 
 
Başta Rusya, Almanya, İngiltere gibi ülkelerde açtığı serverlarla MMORPG online oyunlar piyasasına bomba gibi bir giriş yapan ve 4 yılı aşkın süredir kendi klasmanında farkını ortaya koyarak ilgileri üzerine çekmiş bir oyun. 
  
Dwar'ın Türkiye'deki serverı olan Efsane: Ejderhalar Mirası oyunundan kısaca bahsetmeyeceğim. Elimden geldiğince açıklayıcı ve detaylı bir şekilde oyunu sizlere sunmaya çalışacağım arkadaşlar. 1 yıldan uzun süredir bu oyunun sürekli online oyuncularından birisiyim. Başta her oyunda olduğu gibi klasik bir MMORPG gözüyle başladığım Efsane: Ejderhalar Mirası oyununun, aslında klasikliğin dışına taşmış, günümüz MMORPG'lerinin monotonluğuna tamamen aykırı ilkelerden oluştuğunu görmem çok uzun sürmedi. Son zamanlarda oynadığım en iyi teknik alt yapıya sahip ve kusursuz bir hikaye üzerine kurulmuş harika bir oyun. 
  
Hergün büyük bir zaman dilimini bilgisayar başında geçirerek, fedakarlık yaptığımız onlarca online oyunun gerek sistem gerekse teknik eksikliklerinden dolayı, adeta emeklerimize dil uzatırcasına takındığı tavırlara inat olsa gerek ki; Efsane: Ejderhalar Mirası ekibi işinde profesyonel çalışanlardan oluşmuş pratik bir yönetime sahip. Diğer oyunlarda sıkça karşınıza çıkan teknik aksaklıklar yada sorunlarla bu oyunda asla karşılaşmıyorsunuz, oyunun heyecanı ve sürükleyiciliğide yanınıza kar kalıyor. 
  
Oyunu, ister kendi web tarayıcınızdan (İnternet Explorer, Mozilla Firefox vb), istersenizde oyuna özgü Game Client'i indirerek oynayabilirsiniz. Oyundaki grafiklerin ve animasyonların kayıtlı olduğu game clienti indirerek oynamak, mevcut internet hızınızın düşük olması durumunda bile, oyundaki sürükleyicilik ve aksiyondan maksimum verim almanızı sağlıyor. Bu özelliğiyle hem bir Browser oyunu hemde kendi program-tarayıcısıyla oynanan bir MMoRPG oyunu niteliğinde. 
  
Hani her oyunun klasik sloganı vardır ya; "Kendi klasmanımızın en iyisiyiz! " diye. İşte o slogan bu oyuna tasarlanacak bir slogan değildir. Bu oyun kendi klasmanının en iyisi değil, üretiliş ve işleyişiyle başlı başına zaten bir klasmandır adeta. 
  
Oyun hakkında kendi düşüncelerim ve kaynağına yönelik bilgi verdikten sonra, Oyunun özelliklerine değinmek istiyorum birazda... 
 
  
Efsane: Ejderhalar Mirası oyunu tamamen Türkçe'dir. Görevler, NPC'ler, nesne özellikleri, item özellikleri, hepsinden önemlisi özel item isimleri bile Türkçe. Birçok oyun, içeriğinde Türkçe olsada, özellikle NPC ve özel item isimlerinde İngilizce ağırlıklı olarak adlandırılmaktadır. Bu durum Efsane: Ejderhalar Mirası oyunu için geçerli değildir. 
  
Irklar ve Oyunun Hikayesi 
Oyundaki dünya Feo Dünyası olarak isimlendirilmekte. Feo Dünyası, gerçek ve gerçek olmayan unsurlardan yaratılmıştır. Feo dünyasını mükemmelleştirmeye ilişkin ideoloji savaşları, Feo dünyasını kaosun yıkıcı gücü önünde çaresiz bırakmıştır. Evrenin çeşitli bölgelerinden gelen asil ırklar, dünyanın yaratılışına katıldıklarını iddia ederek, kaosu kontrol altına almaya çalışmışlar ama mükemmelliğe benzeyen bir şey yaratmadan, asil ırkların temsilcileri yok oldukça, özünü bilmedikleri ve bu dünyaya sadece yıkım gücü getiren sahtekarlar oldukları anlaşılmıştır. 
  
Oyunda "İnsanlar" ve "Magmarlar" olmak üzere iki ırk mevcut. Bu iki ırk tarihin ilk zamanlarından beri Feo Dünyası'nda birbiriyle savaşmaktadırlar. 
  
 
  
İnsanlar, Ogriy Kıtası'nda yaşamaktadır. İnsanlar, az savaşan, çok çalışan ve bilim alanını geliştirip, bu alanda belirli başarılar kazanmaktadır. Irk savaşını, sorunun çözümü olarak kabul etmemelerine rağmen, insanlar mecburen savaşa girmişler ve savaşarak kuvvetlerini ispat etmişlerdir. 
  
Magmarlar ise, Hayir Kıtası'nda yaşamaktadırlar. Hayir Kıtası'nda "Kanlı Dev" adlı ateş püskürten yanardağ dibinde toplanmışlar ve şehirlerini buraya kurmuşlardır. Rivayetlere göre bu yaratıklar yanardağın içinden çıkmışlar ve damarlarında kızgın lav akıyormuş. Magmarlar güçlü fiziksel yetenekleri ve ruhsal cesaretleri ile meşhurdur. 
  
 
  
  
Kaos, bütün canlıların tek yöneticisi olmak için Feo'ya saldırdığında, Feo Dünyasını bir kişi kurtarmıştı. Aniden gökler açılmış ve rüzgar beşiğinde sallanarak Ejderhalar Sahibesi Şeara dünyaya kendini göstermişti. Onun parlayan siması gökleri aydınlatıyordu, iyilik aurası onu çevrelemekteydi. Şeara kendini Adil A’Aron tanrının sefiri ilan etmiş ve bilgeliği, tartışmaları çözerken gösterdiği adalet sayesinde, birçok asil ırkın sevgisini ve itibarını kazanmıştı. 
  
Şeara Feo Dünyasına yardım için, iki ırkın enerjisini kullanarak 2 adet ejderha yarattı. İnsanların temsilcisi Beyaz Ejderha Efarius olurken, Magmarların temsilcisi Siyah Ejderha Striagorn olmuştu. 
  
  
 
  
Dövüşler 
  
Oyunda, her iki ırkın merkez şehirlerine yerleştirilmiş arenalarda, değişik stillerde dövüşler yapabilirsiniz. Bu arenalarda gerçekleştirebileceğiniz 3 farklı dövüş çeşiti bulunmakta. 
  
Düello: Birebir dövüş. Oyuncu düşmanın seviyesini ve time-out'u belirleyip, dövüşe müracaat ediyor. Müracaatın kabul edilmesini bekliyor. Müracaat kabul edildikten sonra, müracaat eden karşısındaki rakibi ile dövüşüp dövüşmeyeceğine karar vermektedir. 
  
  
Takım Dövüşü: Takım dövüşü müracaatında, dövüşeceğiniz takımı seçiyorsunuz, o takıma katılıp, dövüşün başlangıcını bekliyorsunuz. 
  
  
Kaotik Dövüş: Kaotik dövüş müracaatını kabul ettiğinizde, dövüş genel üye listesine gireceksiniz. Dövüş başladığında oyuncular otomatik olarak rastgele iki takıma bölüneceklerdir. Bu tarz dövüşler aynı ırktan olan temsilciler için geçerlidir. 
 
  
Bunların dışında, Sessizlik Platosu adı verilen bölgede, her iki ırka ait oyuncular birbiriyle kıyasıya bir savaş içine girebiliyorlar. Savaşa katılan oyuncu sayısı arttıkça, savaş sonunda elde edeceğiniz pozitif etkilerin değeride artıyor tabiki. Ne kadar çok kişi savaşınıza dahil olursa, siz o savaşta rakiplerinize ne kadar çok zarar verirseniz, ne kadar çok rakip öldürürseniz savaş sonunda elde edeceğiniz "Tecrube Puanı" ve "Onur" o kadar fazla oluyor. 
  
Eğer bir dövüşte her iki taraftaki oyuncu sayısı 10 olursa, o dövüş artık normal bir dövüş olarak değil, "Muazzam Dövüş" olarak adlandırılıyor. Muazzam dövüş sonunda elde edeceğiniz Tecrube puanı ve onurda, normal bir dövüşe göre daha fazla oluyor. 
  
Eğer dövüşte her iki tarafın oyuncu sayısı 100 olursa, o dövüşte "Destane Dövüş" olarak isimlendiriliyor ve dövüş sonunda oyuncuların kazanacağı Tecrube Puanı ve onur miktarı, Muazzam dövüşteki Tecrube puanı ve onur miktarının iki katı oluyor. 
  
Aynı şekilde, her iki tarafta dövüşen oyuncu sayısı 400 olursa da, bu dövüş artık "Efsanevi Dövüş" olarak adlandırılıyor. 
  
Her gün Sessizlik Platosu adı verilen bu bölgede yüzlerce Muazzam Dövüş, Destane Dövüş, teke tek dövüşler gerçekleşiyor. Yüzlerce oyuncuyla bir araya gelerek, olağanüstü animasyonlar ve grafiklerin eşliğinde PvP'nin tadına varıyorsunuz. 
  
 
  
Tabiki, bu kadar ayrıntılı şekilde tasarlanmış bu oyunda PvP sadece sessizlik platosuyla sınırlı değil. PvP her yerde! İstediğiniz an, düşman ırkın topraklarına baskınlara gidebilir, kendi bölgelerinde onlarla kıyasıya dövüşlere şahitlik edebilir, PvP'nin heyecanını yaşayabilirsiniz. Feo Dünya'sının dev haritasında, gücünüzün yettiği ölçüde, ister bireysel, istersenizde "Takım (Party)" kurarak, arkadaşlarınızla birlikte düşman ırkın topraklarına çıkarma yapabilirsiniz. 
   
  
  
Update 
  
Arkadaşlar, oyun sürekli updateler ile yenilenmekte, yeni NPC, botlar, itemler, bölgeler, görevler ve çeşitli yeni nesneler eklenmekte ve oyunun sürükleyiciliği artırılmaktadır. Oyuncuların gelişmesine ve bununla paralel olarakta gelişme hızına bağlı olarak çeşitli aralıklarla yapılan updateler, oyuncuların oyunda seviye atladıkça yeni maceralar ve yeni heyecanlara katılarak oyunun sürükleyiciliğine ayak uydurmaları için tasarlanmaktadır. 
  
Oyunun belkide bana göre en büyük özelliği, gerçek hayattaki kişiliğinize uygun dövüş stillerini seçebiliyor olmanızdır diye düşünüyorum. Oyunda mevcut 3 değişik dövüş stili bulunmakta. Kemikkıran, ağırsiklet ve manevracı. Üç dövüş stilinde kendine özgü tarzları ve diğer dövüş stillerine kıyasla avantajları ve dezavantajları bulunmakta. Gerçekten günlük hayattaki karakter özelliklerinize uygun dövüş stillerini seçebiliyor olduğunuza inanıyorum. Yani gerçek hayatta, işleri çabuk bitirmek isteyen, fazla düşünmeden işe girişen, biraz aceleci ama işini sağlam yapanların Kemikkıran dövüş stilini - pratik düşünen, kolay yolu çabuk bulabilen, kişisel özelliklerini zekasıyla birleştirmeyi başarıp, yer yer sağlam, kimi zamanda riskli işler yapmayı sevenlerin manevracı dövüş stilini- ayaklarını yere sağlam basan, güçten çok dayanıklılığa önem veren, grçek hayattaki sorunları ucundan köşesinden azar azar halleden ama genele bakıldığında ne kadar büyük bir iş yaptığı ortaya çıkan, uzun işleri seven ve sabırlı kişilerinde ağırsiklet dövüş stilini tercih ettiğini düşünüyorum. Bu oyundan zevk almamı sağlayan en büyük etkenlerden biriside budur benim için. Dövüşlerde oyundaki o karakterle değil, o karakterin ucundaki gerçek kişiyle karşılaştığınız hissine kapılıyorsunuz adeta. 
  
 
  
Oyundaki değişik dövüş stillerine ait birkaç karakter 
  
  
  
Oyun ile ilgili yazacaklarım bunlar arkadaşlar, sürükleyiciliği ve etkili grafikleri ile oynayanlara keyif veren bu oyuna sizlerinde dahil olması ve artık klasikleşmiş MMORPG piyasasında bu değişik oyunla karşılaşmanızı sağlayabilirsem ne mutlu bana :) Oyundaki kullanıcı adım KuMLuK, oyun için elimden geldiğince her konuda yardımcı olmaya çalışırım. 
  
  
Oyuna kayıt olduğunuz andan itibaren Efsane: Ejderhalar Mirası oyunu serüvenine başladığınız magmarlar için Çernag Kasabası, insanlar için Klesva kasabasında oyun içinde yeni oyunculara yardımcı olmakla görevli Muhafızlar mevcuttur. Bu muhafızlara gerek oyun hakkında gerekse görevler hakkında kafanıza takılan her soruyu sorabilirsiniz. 
  
  
Efsane: Ejderhalar Mirası resmi sitesi 
  
Oyuna buradan kayıt olabilirsiniz! 
  

Son Düzenleme: kumluk ~ 30 Temmuz 2010 13:47
kumluk
23-09-2010, 19:11   |  #2  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2009

Arkadaşlar oyunda update hazırlıkları var. Yöneticilerin bilgilendirmesi ve bülten haberlerine göre çok kısa sürede oyunda bir update ile diğer serverlarda mevcut olan birçok yenilik Türk serverında da devreye girecek. Yeni görevler, NPC'ler, aktivite ve olaylar, Petler (Evcil Hayvanlar), yeni bölgeler ve çok daha fazlası çok yakında oyunda aktif olacak. Update ile ilgili resmi haber ve bülten aşağıdaki gibidir.
___________________________________________________________

 
Evcil hayvanlar, Kovan, Sualtı Dünyası

 
 


 
 
Uzun zamandır beklenen güncelleme çok yakında geliyor. Bir çok yeni özelliğin geldiği bu güncellemeyle Feo Dünyası artık çok daha hareketli ve heyecanlı olacak. Güncellemeyle yalnızca görev ve avlanma esnasında kolaylıklar sağlayan arayüz değişiklikleri gelmiyor. Karşısına çıkmanın çok büyük cesaret isteyeceği yeni Feo Dünyası sakinlerinin yanı sıra savaşçılara yardım etmek için çırpınan yeni sakinlerde Feo’nun bir parçası oluyorlar. Tüm bunlara ek olarak dövüşlerde savaşçının yanında ayrılmayıp sürekli yardım eden evcil hayvanlari le Zigret Kovanı adlı yepyeni bir instance ve bu instance’a girenleri doğduğuna pişman eden Harzida güncellemeyle gelen özelliklerden bazıları. Uzun zamandan beri sözü edilen Sualtı Dünyası da bu güncellemeyle birlikte oyuna dahil oluyor. Mercanlıkların arasında yüzüp Flaungard’ın sarayını keşfederken son derece tehlikeli ve çevik Levremar’ların saldırısını püskürtmeye ne dersiniz? Yepyeni onur türleri ve görevler ile son derece güçlü zırhlar güncellemeyle Feo Dünyası’na gelen diğer yeniliklerden yalnızca birkaçı.

Son Düzenleme: kumluk ~ 23 Eylül 2010 19:12
CarlJohnson
23-09-2010, 20:01   |  #3  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,081 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2009

bireysel olarak pek ilgimi cekmesede yazın için ve aktardıkların için eline saglık arkadasım bolca bilgi vermişsin..daha dogrusu gercekten bu forumu kullanıcaksan oncelikle hosgeldin ve tekrar eline saglık..
ha iki konu acıp reklam diye 1 sene daha girmiceksen işler degisir..(üstüne alınma arkadasım cok goruyoruzda bolesini ondan)

kumluk
24-09-2010, 17:01   |  #4  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2009

Anlıyorum, her forumda aynı sorun yaşanıyor zaten. Ülkemizin portal kullanım seviyesi ortada :/

CarlJohnson
24-09-2010, 17:40   |  #5  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,081 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2009

sormayın felaket..biri konu acıyor muhabbet edelim diyorsunuz adam reklamını yapıp bir daha girmiyor,diger kişiyide fake sanarken adam 500 600 mesaj atıyor forumda ne yazıkki bastan bir onyargı oluyor :)