Efsane oyun Pong, hiç olmayabilirmiş!

CHIP Online
27-07-2014, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Oyun tarihinin belki de en büyük efsanesi olan bu oyun, aslında hiç olmayacakmış! Ama...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/efs ... bilirmis_48540.html

Resimlerle: Efsane oyunlar

Ünlü Atari oyunu "Pong" aslında kullanıcılar için sunulacak bir ürün değilmiş. Oyunun asıl üretim amacı, o sıralarda yeni bir oyun üreticisi olan Allan Alcorn için bir eğitim çalışması imiş...


Alcorn, 1972'de Atari tarafından işe alındığında, Atari'nin kurucularından olan Nolan Bushnell, Alcorn'a GE ile basit bir elektronik masa tenisi oyunu için bir anlaşma yapıldığını söyledi. Oyunda ihtiyaç olan şeyler ise iki raket, topu simgelemesi için hareket eden bir nokta ve skorların gözükeceği iki adet sayı grubu idi.


Aslında Bushnell'in amacı, Alcorn'a üretmesi için basit bir oyun vermek ve onu denemek istemesiydi. Her ne kadar bir bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği geçmişi olsa da, Alcorn o ana kadar hiçbir video oyunu üretmemiş idi. Oyun, genel kullanıma sunulma amacı taşımıyor olsa da, Bushnell, Alcorn'un işi ciddiye almasını ve gerçekten oyun üzerinde uğraşmasını istiyordu.


Bushnell'in istediği oyun Alcorn için sıkıcı gözüktü ve topun raketin neresine çarptığına göre farklı bir yol izlemesi gerektiğini düşündü; bu düşüncesini oyuna da ekledi. Bunun yanı sıra, her dönüşten sonra topun daha hızlı hareket etmesini de oyuna eklemeyi ihmal etmedi. Mutlu bir kaza sonucu ise, ekranın üst tarafında raketlerin ulaşamadıkları ufak bir alan kaldı ve yetenekli oyuncuların bu noktayı hedefleme seçenekleri doğdu.


Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...Tüm Konu: Efsane oyun Pong, hiç olmayabilirmiş!

Resimlerle: Efsane oyunlar

Kaynak: www.chip.com.tr