Ekran kartı ile işlemci uyumu

Hafiye
25-02-2011, 15:57   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
72 mesaj

Merhaba arkadaşlar.
Ekran kartımı değiştirmeyi düşünüyorum. DDR'nin DDR2'nin DDR3'nin DDR5'nin birbirlerinden farklı yapıda olduklarından haberim var. Anakartım DDR ile uyumlu ve ben sanmıştım ki; tek dikkât etmem gereken nokta, ekran kartının DDR uyumlu olması. Böyle olmadığını anlamam uzun sürmedi; ekran kartının uyumlu olduğu veriyolu da dikkâte alınmalıymış. Veriyolunun da uyumlu olduğu bir ekran kartı buldum bulmasına fakat bu sefer de yine "veri yolu (bit)" ismiyle bir ayrıntının daha olduğunu gördüm. Kimi ekran kartlarında 64 bit, kimisinde ise 128 bit gözüken bu ayrıntının bir önemi var mı? Ekran kartımın özelliklerine baktığımda "veriyolu (bit)" ile alâkalı herhangi bir bilgi yok. Ben size ekran kartımın özellikleri yazayım; Nvidia GeForce FX 5200, PCI veri yolu.
Örnek olarak "http://www.sahibinden.com/ilan/a ... arti-43497847/detay sitesinde yer alan ekran kartının özellikleri sıralanırken "veri yolu (bit) ; 128" denmiş.

Birisi beni bu konuda aydınlatsın lütfen.

Erşah
25-02-2011, 16:41   |  #2  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Öncelikle hoşgeldin arkadaşım. Sorularına hemen cevap vereyim.Öncelikle şunu iyi öğren.Ekran kartın isterse DDR2 olsun,DDR3 olsun , GDDR5 olsun ; anakartın PCI-e destekli ise bu kartların hepsi uyar. Gelgelelim veriyolu kavramına. Bir donanımda veriyolu ne kadar yüksekse hızıda o kadar yüksek demektir.Mesela 256-bit bir ekran kartıyle 64-bit ekran kartı arasında dağlar kadar fark vardır.Eğer ekran kartı alacaksan GDDR5 olmasına ,  en az 256-bit veri yoluna , ve de 1GB ve üstü belleği olmasına dikkat etmelisin.

Hafiye
25-02-2011, 21:23   |  #3  
OP Üye
72 mesaj

Hoşbulduk kardeşim. Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Şu ân elimde PCI-E'nin de PCI'ın da resmi var. Birbirlerinden bir hayli farklı gözüküyorlar. Ekran kartımda veriyolunun PCI olduğu yazılı olduğuna göre, anakartım PCI'ı destekliyor demektir. İfâde ettiklerin PCI için de geçerli mi acaba?

Hafiye
26-02-2011, 19:57   |  #4  
OP Üye
72 mesaj

CPU-Z isimli bir yazılım vâsıtasiyle öğrendiğime göre; anakartım AGP'yi destekliyor olsa gerek ki; CPU-Z yazılımının mainboard bölümünde "Version : AGP 8X" yazıyor. (Aynı şekilde, ekran kartımın üzerinde de "Version : AGP 8X" yazıyor.) Öte taraftan, Aygıt yöneticisi / Ekran bağdaştırıcıları bölümünde ise ekran kartımın veriyolu PCI olarak gözükmektedir. Veri yolunun PCI veyâ AGP olması önemli mi?