Ekran kartı problemi

HPQ-User
17-07-2008, 11:02   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

eylem sormuş:
Bir süre önce oyunlarda sık sık “Vpu Recover”  hatasıyla (ya da arızası mı demeliyim) karşılaşmaya başladım. Donmalar, sistem kilitlenmeleri v.s. Ekran kartımı söktüm ve temizledim, problem bir süreliğine ortadan kalktı ve ardından tekrar başladı.

Sorunun ısıdan kaynaklanabileceğini düşündüm (Catalyst Control Center’dan baktığımda boştayken 62 derece gösteriyordu) ve kartın fanını Zerotherm X 815 Gamer Edition model bir fanla değiştirdim. Fandan sonra kart boşta 41 derecede çalışıyor.

Ancak bunun ardından durum daha da kötüleşti; sistem kendi kendine restart atmayı sürdürdü Windows açıldığında “sistem ciddi bir hatadan kurtarıldı” uyarıları almaya başladım. Bazense ilginç şekilde sadece monitör kapanıyor ama sistem çalışmaya devam ediyor. Bazense restart atamıyor bile, sistem yeniden  başlayamadan kapanıyor.

Sorunum özetle bu, ne yapmalıyım? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla,
Eylem Uğurlubaş.

Not: Faydalı olabileceğini düşündüğüm birkaç bilgiyi de ekliyorum

*Sadece oyunlarda sorun yaşıyorun Windows’ta kaldığım sürece saatlerce hiçbir problem yaşamadım. (Suffering gibi nispeten eski oyunları 1 saat kadar oynayabiliyorum, Witcher gibi yeni nesil oyunlarda ise 5-10 dakika içinde sorunla karşılaşıyorum)

*Ekran kartının son sürücüleri kururlu (Version 8.6.)

*Windows’un tüm güncellemeleri kurulu

*Hard diskim’i Tuneup 2008 ve Hdd Tune programlarını kullanarak taradım herhangi bir hata bulunamadı.

*Kaspersky Anti-virüs 7.0 kullanıcısıyım. Kapsamlı bir tarama yaptırdım herhangi bir virüs bulunamadı.

*Disk birleştirme, Registiry hata taraması v.b. işlemleri yaptım.

*Güç kaynağımı yeni aldım ondan kaynaklanan bi sorun olduğunu zannetmiyorum. (Zaten problemim güç kaynağından önce de vardı)

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Sistemim:

*Pentium D 945 işlemci
*Msi P-965 Neo anakart
*2 GB ddr 2 533 mhz Twinmos ram
*250 GB Samsung Sata Hdd
*Ati Radeon X 1950 Pro 256 Mb ekran kartı
*2 adet Dvd writer
*Samsung 931 C 19” Lcd monitör
*Feel Hurricane kasa
*Thermaltake Toughpower 500 watt güç kaynağı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) ; TuneUp HTML Client Embedded Web Browser from: http://bsalsa.com/; .NET CLR 2.0.50727)

Banned
17-07-2008, 11:05   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
1,447 mesaj

Ekran kartınız markası nedir.

mobidik
17-07-2008, 11:28   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj

Dostum yukarıda söyledğin herşeyi yapmışsan ve hala sorun devam ediyorsa  geriye Ekran Kartı arızası kalıyor...Eğer imkanın varsa Ekran Kartını başka bir arkadaşın makinasında dene , hatta sende başka bir Ekran Kartı dene...

yineben
17-07-2008, 11:33   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
207 mesaj

başlat çalıştıra dxdiag yazıp gelen ekranda directx ekran kartı driverlarla ilgili problem varmı diye bak derim. olmazsa ekran kartındadır muhtmelen sorun

e.y.l.e.m.
17-07-2008, 12:17   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

kartımın markası sapphire

e.y.l.e.m.
17-07-2008, 12:19   |  #6  
Taze Üye
3 mesaj

cevap için teşekkürler, söylediğin adımı denemiştim herhangi bir sorun yok görünüyor.

e.y.l.e.m.
17-07-2008, 12:20   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

*mobidik

cevap için teşekkür ederim, ben de bundan korkuyorum, umarım ekran kartım bozulmamıştır.