ekran kartı sorunu lütfen yardım edin

ozgunkurt
02-03-2011, 19:50   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
33 mesaj

arkadaştan ekrna kartı aldm ge force 6600gt  512 mb 128bit, taktık çalıştı.Bi de driver cd sini verdi orjinal.Ordan kurdum driverını.Kurduktan sonra ekran kaymaya başladı ve monitor dakkada bir gidip gelmeye basladı.Format attım simdi düzeldi.Yanlıs driverdan mı kaynaklanıyor?

lunaticium
02-03-2011, 20:03   |  #2  
lunaticium avatarı
Yıllanmış Üye
603 mesaj

Anladığım kadarıyla Driver'dan kaynaklanıyor, nvidia sitesinden en uygun driver'ı yükle veya en son sürümü kur.

Feyk
02-03-2011, 20:03   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,269 mesaj

Driverını nvidia nın kendi sitesinden indir,aynı sorun olursa bilemiycem.

ozgunkurt
02-03-2011, 20:18   |  #4  
OP Yeni Üye
33 mesaj

nvidia nın sitesinden indirdim . win2k xp olanı indiriyorum zaten digeri 64 bit .Benim sisteme uymuyo.Bunu yukledim yine ekran kaymaya filan başladı.Monitörle bi alakası varmıdır? merak ettiğim konu bu?.yada nvidia programdan bunu duzeltebilirmiyim bi şekilde.Ayarları filan düşürüp halledebilirmiyim? Yada sistem mi karşılamıyor.Sistem GA 910/915 ME Gigabyte. işlemci intel celeron 2.80 gHz.1gb ram var.PSu da 230v Max 300 v

Feyk
02-03-2011, 20:25   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,269 mesaj

Ekranda oto düğmesi filan varmı varsa ona bas otomatik ayarlasın ya da çözünürlük ayarlarına girip çözünürlüü sona getir,sürücünüde kendin seçip kur otomatik seçtirtme

ozgunkurt
02-03-2011, 20:48   |  #6  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Şimdi son sürümünü indiriyorum.Hatanın nedenini bulamadım.Sistemim mi kaldırmıyor.Driverdamı bişey var. Direct-x yüklü değil bilgisayarda.Onla bir alakası varmıdır? .Yoksa problem monitorün Fspsinemi bağlı.Anlamadım.Yardımcı olana şimdiden çok teşekkür ediyorum.Önerileriniz varsa yazın lütfen

Rashnu
02-03-2011, 22:13   |  #7  
Rashnu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
347 mesaj

Nvidia nin sitesinden indirdiğiniz driverlarda böyle bir sorun olmaz, genelde nvidia driverindan rastgele bir tanesini indirseniz bile eğer driveri kurduysa çalışır. Çünkü birçok ekran kartını çalıştırma gibi bir özelliği var yada birçok ekran kartının driveri uyumludur diye sertifikası mevcuttur. Problem driver la alakalı değildir. 1- ekran kartı yerine iyi oturturulmuşmudur? ekran kartını iyi oturmak da yetmez vida ile sıkmalısınız.
2- monitör kablosunda problem olma ihtimali var, kabloyu ekran kartının çıkışına yada bağlantı noktasına iyice sıkın. Kablonun bazı yerlerinde de kırıklar olmadığına emin olun. Monitörde de bağlantı kısmı varsa orayı da kontrol edin.
3- en kötü ihtimal de monitörün bozulmaya başlaması olabilir. LCD lerde şimdiye kadar bozulma görmedim yada bu türde :)
- sonuç olarak bu adımları kntrol ettiğinizde sorun kalmaycaktır diye düşünüyorum umarım ilk iki ihtimaldeki çözümler yeterli gelir.
Kolay gelsin.

Boracalin
03-03-2011, 00:09   |  #8  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

PSU ile ilgili bir sıkıntı olabilir.... Eski nesil Nvidia kartlar genelde çok güç çektikleri için senin psu yeterli gelmiyor olabilir. Buda sistemde dengesizliklere sebep olabilir... 350 watt gerçek veya üzeri bir psu ile denemende fayda var... Senin pusu anladığım kadarı ile 300 watt o da p.e.a.k.. Bu psu sana ortalama 250-260 watt (şanslı isen) verebiliyordur. Bu da Ekran kartının istediği gücü alamamasına sebep olup dengesiz/kararsız çalışmasına neden oluyor olabilir...