ekran kartı sorunu yardım

fatih_60
06-04-2008, 14:03   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
31 mesaj

slm arkadaşalar. ASUS P5LD2-VM SE anakarta SAPPHIRE ATI HD 3650 512MB DDR2 (DirectX 10.1) PCI-E x16 EKRAN KARTI 11127-00-20R takıyorum monitöre görüntü gelmiyor bilgisayar çalışıyor ama windowsun başlama sesi de çıkmıyor. ekran kartını söküp tekrar onboard karta monitörün kablosunu takıyorum bilgisayar açılıyor sorun yok bios ayarlarına da girdim onboard ekranı disable yapıyorum ve F10 ile kaydedip çıkıyorum bilgisayar tekrardan onboard ekranı görüyor. bios onboard ekranı iptal etmiyor. yeni aldığım ekran kartım yandı desem başka bilgisayarda çalışıyor. sizlerden yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler herkese. işletim sistemim windows xp 64 bit ekran kartını takınca bilgisayar açılıyor fakat ne bios ne de windows başlamıyor nerden anladım diye sorarsanız hadi görüntü gelmiyor beraberinde windows başlama sesi bile çıkmıyor.

Alibaba
06-04-2008, 16:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

büyük ihtimalle güç yetersizliği sorunu var. kasanın trafosu kaç wattlık? ayrıca, açma sorunu yaratmasa da, atıl kalma sorunu yaratır: BIOS ayarlarında AGP aparture boyunu en az 512MB yapmalısın.

Alibaba
06-04-2008, 16:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

sistemin hakkında daha detaylı bilgi vermen gerekir. anakart ve ona takılan ekran kartından ibaret değildir bilgisayar sorunları. ucu elektrik santraline kadar uzanır.
takmaya çalıştığın ekran kartın 55nm 378 milyon transistör ve tek başına 150-200 watt civarı elektrik tüketebilir. firma en az 400 wattlık bir güçkaynağı öneriyor ki bu, günümüzün çoğu multimedya amaçlı makinası için yetersiz kalacaktır. http://ati.amd.com/products/radeonhd3600/requirements.html

fatih_60
06-04-2008, 17:04   |  #4  
OP Yeni Üye
31 mesaj

psu markası snopy 400 watt

Alibaba
06-04-2008, 18:15   |  #5  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

snopy ne derece ciddi firmadır bilemiyorum. ama büyük marka olmayan çin mallarının çoğu uydurma tanımlamalarla satılıyor, abartılı güç değerleri, yüksek PMPO değerleri gibi. şunu deneyebilir misin: makinana takılı bütün kartları, USB cihazları sök, disklerin, optik sürücünün, disket sürücünün elektriğini çek, yani sadece anakart ve ekran kartı kalsın. hatta mümkünse tekbir RAM modülü bırak ve makinanı öyle aç. makinanın BIOSu power on self test yapabilecek mi bir dene. açılıyorsa dediğim gibi güç yetersizliği vardır. güç yetersizliği sadece trafonun toplam kurulu gücü demek de değildir, redresör ve ragülatör devrelerden çıkan dağıtılmış elektrik yüklerindeki dengesel-yetersizlik de olabilir. bir de ekran kartına bağladığın takviye güç kablosunu çalıştığından emin olduğun bir başka kabloyla değiştir.

Alibaba
06-04-2008, 18:29   |  #6  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

ayrıca ASUS sitesinde borduna ait daha güncel bir BIOS update varsa yükleyerek BIOStan kaynaklanan hatalarını azaltabilirsin.

fatih_60
06-04-2008, 22:07   |  #7  
OP Yeni Üye
31 mesaj

"RAM modülü bırak" , "makinanın BIOSu power on self test yapabilecek mi" bu dediklerini nasıl yapacağım daha yazarsanız çünkü biosu tam bilmiyorum.

swordmaster_65
07-04-2008, 11:42   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Bilgisayarda takılı olan bütün dvd felan hepsini cıkart ramde eger 2 adet varsa tekini cıkart yani anakart üzerinde tek bir ram kalsın o şekilde açmayıı dene güçten tasarruf edersin.
Ayrıca başka bir ekran kartı ile açmayı dene belki anakart giriş slotunda bir arıza vardır.