ekran kartı ve setup pili problemi

HPQ-User
19-11-2009, 13:53   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

acemi sormuş:
açılışta bilgisayar çalışıyor ama ekran açılmıyor, anakartın üzerindeki pili çıkarınca '' f2 '' tuşuna basarak açılıyor. pili değiştirmemize rağmen sonuç değişmiyor. çalışırken bazen ekran gidiyor, bazen mouse gidiyor. tekrar açılınca çalışıyor.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
p4 p800 sx anakart, intel prescot 2.44 işlemci, ati radeon 128 mb ekran kartı,1 gb ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.1.5) Gecko/20091102 Firefox/3.5.5

CasTing FaiLeD®
19-11-2009, 14:37   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Sorunu tam oLarak anLayamadım ki ama anLadığım kadarıyla yardımcı oLucam
anakartan çıkardığınız pil bios piLi oLması Lazım ki onu çıkarırsan bios sıfırlanır tarih saat dengesi bozulur. ama windows açıldıktan sonra ekranın gitmesi yada mousenin çalışmaması pilden kaynaklandığını düşünmüyorum.ekranın gitmesi nasıl oluyor onu çözemedim.

Mustafa@PC
19-11-2009, 23:51   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

BIOS güncellemesi yapmayı deneyin.

OSMAN BAĞÇEVAN
20-11-2009, 06:16   |  #4  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj
Alıntı: HPQ-User  
acemi sormuş:
açılışta bilgisayar çalışıyor ama ekran açılmıyor, anakartın üzerindeki pili çıkarınca '' f2 ''
tuşuna basarak açılıyor. pili değiştirmemize rağmen sonuç değişmiyor. çalışırken bazen ekran
gidiyor, bazen mouse gidiyor. tekrar açılınca çalışıyor.
ekran açılmıyorken bir hata veriyor mu ?
ekran açılmıyorken , ekran kartınız,monitörünüz ve bunların kabloları hasarlı olabilir mi ?
çalışırken ekra gidiyorken ,bir hata veriyor mu ?
mouse ve ekranın gitmesi windows açılınca mı oluyor ?
başlangıçda ki programlarınız neler ?

sorunu anlamak içn biraz daha bilgi verin ki emin olalım..
Bilgi vermek istemezseniz , şuanda ki yazdıklarınıza önericeğim :
ekran kartınızı , monitörünüzü , mousenizi , ram lerinizi , bunların kablolarıda dahil olmak üzere başka bir çalışan bilgisayarda deneyin..Eğer bunlarda bozukluk olursa direk anlayabilirsiniz bu sayede..

Format atın çünkü virüs yüzünden bunlarla karşılaşabilirsiniz..

işlemci nin termal macununu , fanlarınızın ise tozlarını temizleyin..

Psu yani güç ünitesi yani üzerinde 230Wyada 300W yazan kutuyu çıkartıp  ve onun yanında power sub u çıkartıp , başka bir bilgisayarda deneyin...
Deneme yanılma ile donanım sorununuzu çözebilirsiniz..

ECHELON_
20-11-2009, 06:31   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

tek bir şey söylemek istiyorum aynı sorun bende de yaşandı ve bendekinin nedeni ekran kartı idi ekran kartını çıkarıp tekrar takarsanız sanırı sorun düzelir