Ekran kartı virüsü

alperenk
01-04-2013, 19:12   |  #1  
alperenk avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
21 mesaj

Merhaba arkadaşlar. Cahilliğimin kusruna bakmayın ben pek bilmem, bir arkadaşın galiba ekran kartı arızalı ama pc bayağıdır kullanılmamış ve arkada bayağı bir rundll32.exe çalıştırıyor. Kısacası virüs var. Format atmak istesem bir deneme yapıp ekran kartımı onun pcsine bağlasam ekran kartına virüs bulaşır mı?

tknsyen
01-04-2013, 19:35   |  #2  
tknsyen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 44
443 mesaj
Alıntı: alperenk  
Merhaba arkadaşlar. Cahilliğimin kusruna bakmayın ben pek bilmem, bir arkadaşın galiba ekran kartı arızalı ama pc bayağıdır kullanılmamış ve arkada bayağı bir rundll32.exe çalıştırıyor. Kısacası virüs var. Format atmak istesem bir deneme yapıp ekran kartımı onun pcsine bağlasam ekran kartına virüs bulaşır mı?

Ekran kartına da virüs bulaştığına ilk defa senden duydum. Bulaşsa bulaşsa ekran kartının driverine bulaşmıştır. Kaspersky rescue cd ile bir tarat varsa virüs yazılımda siler

alperenk
01-04-2013, 19:37   |  #3  
alperenk avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
21 mesaj

yok yani öyle birşey olabilirmi acaba diye sormuştum

excel_mustafa
01-04-2013, 19:48   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

imkansız

tknsyen
01-04-2013, 20:20   |  #5  
tknsyen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 44
443 mesaj

donanıma direk bulaşması mümkün değil virüs ancak yazılıma bulaşabilir. ekran kartının driverıını Amd veya Intel kendi sitesinden indir dediğim gibi kaspersky rescue ile pcni bir tarat

Son Düzenleme: tknsyen ~ 01 Nisan 2013 20:21
GannicusS
01-04-2013, 22:35   |  #6  
GannicusS avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
467 mesaj
Alıntı: cleverman  
Evet, bu mümkün ama bunun olması için virüsün çok özel bir virüs olması gerekiyor. Bu tip virüsler ne yazık ki var ve bunlardan kurtulabilmenin tek yolu romları tekrar yazdırmaktır. Bu tip virüsler daha çok anakart BIOSlarına saldırırlar ve format bile atsanız, BIOS'tan temiz sisteme tekrar atlarlar. Yani kurbanın kurtulmasının istenmediği durumlarda bu tip virüsler kullanılır. Eğer virüs melez bir virüs ise, yani hem trojen hem virüs özelliğine sahip bir virüs ise vay halinize! Bu yüzden anakart üzerindeki BIOS'un yazdırılmasını engelleyen jumperlara çok dikkat edin! Bunlar gizli servislerin kullandığı türde virüsler. Eğer arkadaşının sisteminde böyle bir virüs var ise, ekran kartının BIOS'unu silmiş de olabilir. Bu tür BIOS virüslerinin en tanınmışları BIOS'ları kullanılmaz hale getirenlerdir. Senin arkadaşındaki vürüsün böyle bir virüs olma ihtimali çok zayıf.
 kesinlikle

excel_mustafa
02-04-2013, 20:10   |  #7  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

bu tür virüsleri genelde ajanlar felan kullanıyor.az bulunan bi virüstür ve ekran kartına bulaşması biosa bulaşmasında çok daha zordur.yani kolay kolay bi şey olmaz için rahat olsun.

murat5038
02-04-2013, 22:02   |  #8  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Bu kadar abartmayın virüs filan girdiği yokdur run.dll herhangi bir prograda açılır istediği kadar virüsü tespit etmeden virüs denilmez.Ve başka pcye takdığında bulaşmaz roma bulaşan virüsde bulaşmaz anca işini yapar.Şuanda o tür virüsleri işletim sistemler ve Sistem biosları engelliyor.Ayrıca romlara çok kolay bulaşır zor değildir.Kısaca konu sahibinin sorunu driverin veya arkaplanda açık olan programların bir hata doğurması başka bişey değil.Format at düzelir.