Ekran kartım Full HD özelliği taşıyor mu?

RattLe.
28-06-2010, 11:16   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Yeni monitör alacağım. Ekran kartım Nvidia GeForce 9500Gt. Bu ekran kartı 1080p Full HD özelliği taşıyor mu?

erdioz
28-06-2010, 11:19   |  #2  
Yıllanmış Üye
851 mesaj

buradan bakabilrsiniz monitörünüz maximum çözünürlüğü 2560x1600 yani destekliyor.

RattLe.
28-06-2010, 11:20   |  #3  
OP Taze Üye
8 mesaj

Teşekkür ederim :)

erdioz
28-06-2010, 11:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
851 mesaj

bişey değil ne demek.

aseveda
28-06-2010, 12:18   |  #5  
Yeni Üye
38 mesaj

arkadaş sizi yalnış bilgilendirmiş bütün 9500 ler hdmi özellikte değil en iyisi hdmi girişi varmı diye bakın varsa sorun yok demektir

erdioz
28-06-2010, 12:31   |  #6  
Yıllanmış Üye
851 mesaj
Alıntı: aseveda  
arkadaş sizi yalnış bilgilendirmiş bütün 9500 ler hdmi özellikte değil en iyisi hdmi girişi varmı diye bakın varsa sorun yok
arkadaşım asıl sen yanlış biliyorsun 1920x1080 çözünürlüğünde olan tüm ekranlar Full HD olarak geçer bunun HDMI la hiçbir alakası yok hem 1920x 1080 olup hemde DVI çıkışl birçok Full HD monitör var.Arkadaşın kafasını karıştırma önce bir araştır sonra yorum yaz.Beğenmedim

aseveda
28-06-2010, 12:45   |  #7  
Yeni Üye
38 mesaj

Dediğiniz doğru fakat hdmi girşi olmadıktan sonra o hd ready kalitesi verir  olur bilginize ayrıca HDMİ girişi olursa anca Full HD olur başka türlü Full hd olma imkanı yok

Son Düzenleme: aseveda ~ 28 Haziran 2010 12:50
censez41
28-06-2010, 20:33   |  #8  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

.....................

Son Düzenleme: censez41 ~ 28 Haziran 2010 20:35
nedbed
28-06-2010, 22:40   |  #9  
Yıllanmış Üye
616 mesaj

arkadaşa full hd phılıps monitör aldık analog girişliydi 1920/1080 ler full hd dir. 9500gt full hd görüntü vermesi doğrudur ama şimdiki oyunlarda  o çözünürlüğü kaldırması imkansız gibi bişey anca filmlerde olabilir

aseveda
28-06-2010, 23:26   |  #10  
Yeni Üye
38 mesaj

1920 1080 full hd dir diye birşey yok öyle bişi olsa bosunamı hdmi girişini yaptılar adamlar o kadar alete sadece pc için demiyorum tum 9500 ler full hd değildir ilk modellerinde full hd yok markasına gore değişiyor bu tabi sen gerçekten full hd izlemek istiyorsan hdmi girişli monitor ve ekran kartı almalısın yoksa bu işi unut dostum hiç bir şekilde full hd goruntusunu alamazsın bende ilk başta oyle zanediyordum bilgisayarıcyla kavga aşamasına bile geldi nerdeyse bu olay taa ki 2 monitoru yan yana getirip farkı gör diyene kadardı o anı unutmak zor kıpkırmızı olmuştum :)

nedbed
29-06-2010, 00:17   |  #11  
Yıllanmış Üye
616 mesaj

phılıps firması analog girişli ekranına niye full hd yazmış o zaman. 1080 p yi gören bütün lcd ler full hd dir. hd denilen olay görüntü büyüklüğü zaten. birinde ekranın solunda adam vardır sadece kafası gözükür birindede komple vücudu görükür görüntü kalitesiyle full hd nin bir alakası yok. :)

uGuR.uK
29-06-2010, 00:52   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

aseveda doğru diyor, dvi üzerinden de olsa o çözünürlükte hdmi kalitesine asla ulaşılamaz. çünkü gerçek full hd sadece çözünürlük boyutu değil, daha hızlı ve farklı görüntü işleme yapısı + daha net siyahlar ve berrak renkler demek. bunuda o boyutta dvi tam olarak veremiyor. iki çıkış türünüde aynı donanımlar üstünde kullanmış biri olarak DVI ve HDMI arasındaki fark küçümsenemez diyorum. gerçek kalite ve iyi deneyim için ekranda ekran kartıda HDMI olarak kullanılmalı.

nedbed
29-06-2010, 09:01   |  #13  
Yıllanmış Üye
616 mesaj

kardeş hdmı da görüntü kaliteli gider biz onu söylemiyoruz sadece analog girişi olan full hd lerde var onu söylüyoruz. bende samsung 932 n plus var analog 1280*1024 görüntü süper. teknosada full hd lere baktım hiçbir farkı yok gibi. full hd mede bizi kazıklıyorlar işte :)

uGuR.uK
29-06-2010, 13:16   |  #14  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
Alıntı: nedbed  
kardeş hdmı da görüntü kaliteli gider biz onu söylemiyoruz sadece analog girişi olan full hd lerde var onu söylüyoruz. bende samsung 932 n plus var analog 1280*1024 görüntü süper. teknosada full hd lere baktım hiçbir farkı yok gibi. full hd mede bizi kazıklıyorlar işte :)
ordada bir yanlışın var işte :)
mağzalardaki tüm ekranlar analog üzerindeni dağıtıcı ile çalıştırılır. tek bir kaynaktan gelen görüntü 15-20 ekrana birden dağıtılınca dünyanın en kaliteli ekranını bile koysan oraya senin evdeki samsung'dan daha iyi görüntü veremez ;)

nedbed
29-06-2010, 13:21   |  #15  
Yıllanmış Üye
616 mesaj

adamlar playstationu bağlamışlar ben ondan bahsediyorum hdmı dan

uGuR.uK
29-06-2010, 16:33   |  #16  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
adamlar playstationu bağlamışlar ben ondan bahsediyorum hdmı
ps'lerin kullanım şekli ve sonuçlarını bilmiyorum, ben denemedim ve görmedim hiç. ama ondada vardır illaki birşeyler, full hd destekli bir oyun vs. koymadılarsa o kadar iyi birşey çıkmayabilir veya başka bir eksik vardır orda...

Rierra
30-06-2010, 12:59   |  #17  
Taze Üye
2 mesaj

asevedanın dediği doğru bencede yani adamlar o girişi boşuna yapamışlar illaki fark olucak o girişe siz hdmi kablosunu takmazsanız tam full hd olmaz o tabi kablo kalitesinde var o ayrı ne kadar iyi kablo o kadar iyi görüntü

aseveda
30-06-2010, 13:05   |  #18  
Yeni Üye
38 mesaj

ben denedim ps3 de bendeki monitor otomatikten full hd girişi artı kendisi olduğu için bi ona taktık birde arkadaşın monitorune taktık onda hdmi girişi yoktu fakat monitorde nedbed dediği gibi full hd yazıyordu goruntu kalitesi baya düstü oyunda (midnight club) nitro bastıgım zaman benim monitorde ekran direk bunalmıyor sanki etraftaki herşey geriye gidiyor araba sabit kalıyor gibi oluyordu ama arkadaşın monitorde oyle olmuyordu direk bunlaıyordu tak diye geçiyordu ikimizinde tepkime suresi 2 ms tepkimedne oldu demeyin şimdi ayrıca yanı rierra dediği doğru adamlar o kadar alet edavata bosunamı yaptılar girşi ayrıca nedbed biz yalan soyluyoruz sen dorumu soluyorsun yanı simdi :D  ugur.uk dediğide doğru dağıtıcı ile calısıyor dağtıcıdda ps3 dede goruntuyu bozar devamındaki istersen en iyi ekranı koy seninkinden daha kotu gosterir yazısında kesinlikle dogrudur dagıtıcı o kadar monitore goruntuyu dağıtırken goruntunun bozulmamaması elde değil

RattLe.
01-07-2010, 10:27   |  #19  
OP Taze Üye
8 mesaj

Ben HDMI'ı DVI'dan ayıran tek özelliğin ses iletme özelliği olduğunu biliyorum. Bu yüzden HDMI ps3'ü falan çalıştırabiliyor. Yoksa başka bir farkı yok

noleafclover
01-07-2010, 12:01   |  #20  
Yıllanmış Üye
311 mesaj

Hangi birinizi düzelteceğimi şaşırdım;
Siz elmalarla armutları birbirine karıştırıyorsunuz.

1-Donanım açısından FullHD denilen şey 1080p yani 1920x1080 piksele sahip  2 Mpiksel değerinde görüntüyü kayıpsız gösteren ekrandır.Bunun panel nesline/ kalitesine göre görüntü kalitesi değişebilir yani aynı medyayı farklı kalitelerde gösterebilir ama eğer fiziksel olarak yukarıda verdiğim piksel sayılarına sahipse fullHD olarak adlandırılır.Ayrıca 32" bir fullhd bir tv 42" bir tvden daha net gösterir 17" bir fullhd monitör ise 32" ten bunu açıklamam gerek yok sanırım.Birde bnlarda bir gecikme zamanı vardır.Bu monitörlerde 2-3 ms, tvlerde 6ms ve üzeri olur genelde.Bu yüzden özellikle oyunlarda tv ler daha kötü performans gösterir.Bakınız;Futbol maçlarında tv nin hızlı şutları kesik kesik göstermesi.

2-Medya açısından ise önemli olan bitrate idir.Bunu size burada anlatmaya vaktim yok ama sizin seyrettiğiniz internetten indirdiğiniz filmler hep kalitesinden kırpılmış filmlerdir.Bu gün eğer tam anlamı ile fullHD film izleyecekseniz bunun boyutu 45-50 GB tan aşağı olmaz.Sizin hd diye indirip seyrettiğiniz 3-5 GB lık filmler bunların suyunun suyudur.

3-Bunlara sahip olduktan sonra oynatıcı ile göstericiyi birbirine bağlamanız gerekir bunun için ise -teknik nedenlerle-  filmlerde HDMI, bilgisayar uygulamalarında DVI daha iyidir.

Bütün bunların hepsine sahip olduktan sonra fullHD denilen film zevkini yaşayabilirsiniz.Bunlardan bir tanesi zayıfsa -klasik bilgisayar kanunudur- bütün donanım en zayıfı kadar çalışır.

Dahada teknik ayrıntı var ama gördüğüm kadarı ile size bu kadarı yeter Gülümseme

Son Düzenleme: noleafclover ~ 01 Temmuz 2010 12:03
noleafclover
01-07-2010, 21:30   |  #21  
Yıllanmış Üye
311 mesaj
Alıntı: uGuR.uK  
hangimizin neyini düzelttiğinide belirtirsen daha iyi olur, yetip yetmediğine öyle bakarız. engin bilgilerinin kalanını bekliyoruz...!?!?
E sen daha neyi düzelttiğimi anlayamamışsın?
Konuya tek mesaj yazan sen misin?
Konuda bir sürü mesaj var ve tamamı doğru tek mesaj bile yok.
Engin bilgilerime  gelince Google diye birşey var  eğer biraz üşenmeyip araştırırsan seninde bilgin olur. Sonuçta atom hızlandırıcısını tartışmıyoruz Ağzı kulaklarına varıyor

uGuR.uK
01-07-2010, 22:09   |  #22  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
Alıntı: noleafclover  
Engin bilgilerime  gelince Google diye birşey var  eğer biraz üşenmeyip araştırırsan seninde bilgin olur. Sonuçta atom hızlandırıcısını tartışmıyoruz Ağzı kulaklarına varıyor
tamamı doğru olmayan diye birşeyden ziyade arkadaşın sorduğu soruya dayalı cevaplar var. donanım açısından sorduğundan donanım açısından cevaplandı. diğer etkenleri sorsaydı onlarda söylenirdi, bu sana başkalarına laf gönderme hakkını vermez. ayrıca şu "google diye birşey var" lafının tadı kalmadı, başka şeyler üretin.

bu arada benim bugünkü mesajlar çifter çifter gözüküyor, birini silince ötekide gidiyor ne hikmetse... :s

International Affairs
01-07-2010, 23:54   |  #23  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj
Alıntı: noleafclover  
Eğer bir kişi bile bu chip onlineye üye olmuşsa herkes muhakkak bir şey biliyordur.''Dediklernin hiç biri doğru değil,hepsi yanlış biliyor'' gibi nitelendirmeler yaparak kendiniz küçük duruma düşüyorsunuz.
Eğer bir kişi yanlış bir şey yazıp bilmeden bir şey söylediyse yok efendim'' sizin gibi bilgisizler'' yok efendim ''ben engin bilgiliyim'' yok şu yok bu bu şekilde bir uslup takınmamanız hem bu forum için hem sizin için öncelikle olmaması gereken şey.Eğer ki gerçekten bu kadar bilgili iseniz yanlışları kendiniz karşıdaki kişileri küçümseyerek değil daha doğru bir uslup ile şu şöyle olacak diye açıklamak uygun olan tavır,çünkü burası gerçek manada saçma tartışmalar yapılacak bir forum değil lütfen forum kurallarını iyice bir okuyun.

Son Düzenleme: International Affairs ~ 01 Temmuz 2010 23:55
noleafclover
02-07-2010, 01:27   |  #24  
Yıllanmış Üye
311 mesaj
Alıntı: International Affairs  
''Dediklernin hiç biri doğru değil,hepsi yanlış biliyor'' gibi nitelendirmeler yaparak kendiniz küçük duruma düşüyorsunuz.
Benimki durum tespiti idi. Türkiye bilgisi olmadan fikir sahibi olanlar cenneti olduğu için burada da bol miktarda var bunlardan.Konu ile alakalı dişe dokunur bir bilgisi yoktur ama yine de mesaj atar "böyle olabilir... sanırsam...herhalde" diye..Sorsan biliyorum der.Bunlara saygı göstermem gerektiğini söylüyorsan hayır arkadaşım bunlara saygı falan duymuyorum ve bu tip yerleri çöplüğe çevirenlerin bunlar olduğunu düşünüyorum.Biliyorsan yazarsın bilmiyorsan susarsın olay bu...

Alıntı: uGuR.uK  
aseveda doğru diyor, dvi üzerinden de olsa o çözünürlükte hdmi kalitesine asla ulaşılamaz. çünkü gerçek full hd sadece çözünürlük boyutu değil, daha hızlı ve farklı görüntü işleme yapısı + daha net siyahlar ve berrak renkler demek. bunuda o boyutta dvi tam olarak veremiyor. iki çıkış türünüde aynı donanımlar üstünde kullanmış biri olarak DVI ve HDMI arasındaki fark küçümsenemez diyorum. gerçek kalite ve iyi deneyim için ekranda ekran kartıda HDMI olarak kullanılmalı.
Arkadaşım dvi ile hdmi arasında görüntü iletimi açısından zerre fark yoktur.Aralarında ki fark dvi ın ses ve görüntüyü beraber iletememesidir. Bunun dışında kablo uzunluğun hssasiyetleri farklıdır.Tabii 10 farklı dvi bağlantı çeşidi olduğundan bu da bazen fark etmemektedir.Dvi çıkışı olan ürünlere hdmi dan fazla vergi uygulandığından monitörlere bile hdmi koyuyorlar ki tamamen gereksiz hdmi ile bağlasan bile ses zaten ayrı kablodan gidiyor.

hd denilen olay görüntü büyüklüğü zaten. birinde ekranın solunda adam vardır sadece kafası gözükür birindede komple vücudu görükür görüntü kalitesiyle full hd nin bir alakası yok. :)

Yurdum insanı işte fikir çok bilgi 0 (Yazıyla sıfır)

Son Düzenleme: noleafclover ~ 02 Temmuz 2010 01:28
uGuR.uK
02-07-2010, 03:38   |  #25  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

birader sen hala bize laf yetiştirmeye çalışıyorsun, ne diyim devam et yani.. uzatmanın anlamı yok.