ekran kartında ısınma sorunu!!!

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
gosh
08-06-2005, 23:09   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Arkadaşlar benim 9600xt ekran kartım var ama abazı oyunlarda kitlenme oluyo halbuki işlemci de iyi ama!
Isınma problemi olduğunu düşünüyorum!
Bana ekran kartının sıcaklığını ölçen bi proragm linki verebilirseniz sevinirim!
Teşekkürler...

diye bi mesajım olmuştu!

Sistem özelliklerimi istemişsiniz

P4 3ghz 1mb cache
P4P800-x anakart
512 ddr ram
9600xt 256mb ekran kartı
sistem bu harddisk de 120gb WDC

acaba neden oluyo bu oyunda ki kitlenmeler?
Oynadığım oyunları da yazsam belki yardımı olur!
Pes4
Doom3
Max payne

İlginç olan bişey var bir iki gün ara verip oynamazsam kitlenme olmuyo! Arka arkaya bi kaç gün oynarsam oluyo???

Yardımcı olursanız sevinirim

Banned
11-06-2005, 17:11   |  #2  
Banlandı
1,157 mesaj

Dostum bileşenlerin gerçekten güzel.Ekran kartının en son çıkan sürücüsünü indirip yüklemeni öneririm.Bazı uyumsuzluk sorunlarında işe yarayabiliyor.

Ayrıca,sadece oyunlarda mı kitlenme yapıyor yoksa normal uygulamalarda da stabilite bozuyor mu?

Sıcaklığı ölçmek istiyorsan Ekran kartın ile gelen yazılımlar yardımıyla ölçebilirsin.

Elinle de sıcaklık ölçebilirsin.Eğer soğutucu heatsink elini yakacak kadar ısınıorsa bil ki büyük bir problem vardır.Eğer elini yakmıyor ama elini çekmen için uyartı oluşturuyorsa stabilite bozukluklarına neden olabilir.Ilık ise sorun yok zaten normaldir.

master
11-06-2005, 20:15   |  #3  
Yeni Üye
30 mesaj

gosh;kartımız aynı...birazda bundan; aslında örnek verdiğin oyunların hepsinde iyi sayılmaz mesela doom 3 gibi oyunlar çok fazla performans istiyorlar ve zaten orta seviyede anca oynarsın.bide anti-aliasingi 2x den yukarı çıkarırsan biraz çakılırsın..kısmi yavaşlamalar normaldir ama hepten takılıyo diyorsan diablo 50 nin de dediği gibi yeni sürücü indir şu anda catalyst 05.5 en yenisi bide en detaylı konuları görmek ve ayar yapmak istiyorsan ati catalist control centeri indir(ati.com'da) ve oradan sıcaklığına sürekli bak..artı zaten kartında offical  olan OVERDRİVE diye bir destek var yani daha sınırlı ve stabil overclok sağlıyor(9600xt ve 9800 xt de).programı indirmeden microsoft net framework kurmalısın ...belki bunları biliyorsun ama gene de yazdım..kolay gelsin..

Son Düzenleme: master ~ 11 Haziran 2005 20:19
jaina
12-06-2005, 13:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Madem sıcaklık oldugunu düşünüyorsun
aç kasanin yan kapagini
gir bir oyuna zorla bu arada elin ile ekran kartının ramlerine ( siyah olan şeyler)
dokun bakalım nasıl sıcaklıkları, zaten çekirdekde pek sorun olacagini zannetmiyorum

Bir diger denemen şey ise ( lütfen ilk dedigimi dene bu ikincisine geçmeden önce )
Ramlerin iki parçadan mı oluşuyor? Yoksa tek 512 mi
eger iki tane ise bir tanesini çıkar, bakalım hayla kitleniyor mu makina?
Eger tek bir tane ise bir yerden saglam bir ram bul ve onla dene. Bazen ramlerde salaklık yapabiliyor.

3. yapabilecegin şey ise.
Ekran kartını başka bir arkadaşında denemek. İStanbuldan misin?
Eger öyle ise yakında isen bende yardımcı olabilirim. Bİr arkadaşına gidip ekran kartını tak ve bak bakalım onda takılma oluyor mu.

Son olarak anakartının yanında gelen ASUSPROB programını kur ve işlemci sıcaklıgına oyunda iken bak: bakalım kaç