Ekran Kartında Performans Düşüklügü

Kemal Dogan
06-07-2010, 17:01   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
200 mesaj

Merhaba Arkadaşlar

Monitörle ilgili açtıgım konunun yanında bir de ekran kartı problemim var. Ben şubat başından beri işim nedeniyle İstanbul dışındaydım ve bu ayın başında geri döndüm. Döndükten sonra bilgisayarda hava kompresörü ile temizlik yapıp sonra da yeni işletim sistemi kurdum. Powercolor 4870 512MB ekran kartım için 10.6 sürücüsünü indirip kurdum ancak 3DMark programlarıyla yaptıgım performans testlerinde %8 - 8,5 civarı bir performans kaybı oldugunu gördüm. Bu testleri yaparken ayarların tamamı herzaman yaptıgım gibiydi. İşlemci OC’u, ekran kartı hızları (OC @825-1100), CCC’daki ince ayarların hepsi tamamen aynıydı. Sürücüde bir sorun olabilecegini düşünerek 10.4 ve 9.12 sürücülerini de denedim ancak sonuç hemen hemen aynıydı. Sürücüleri düzgün bir şekilde kaldırıp artıklarını da güvenli modda Driver Cleaner 3.4.0.0 ile temizledigimi de belirtiyim. En son olarak 9.5 sürücüsü denedigimde performans kaybı %5 civarına düştü ve şu anda bu sürücüyü kullanıyorum. Ekran kartını 14 aydır degişen oranlarda OC’lu olarak kullanıyorum (ben yokken de kardeşim kullanıyordu) ve aldıgımda da 2 ay kullanılmış 2.el bir karttı. Sizce sorun nedir, kartta uzun süre OC’lu kullanım nedeniyle performans kaybına neden olan fiziksel bir hasar mı oluştu yoksa sorun başka bir şey midir.

Teşekkürler