Ekran Kartları Hakkında Genel Sorularım...

kursatt
21-04-2013, 22:06   |  #1  
kursatt avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Hepinize merhaba arkadaşlar. Size ekran kartları hakkında sorular soracağım. Fazla bir bilgim olmadığı için bilene danışmak istedim. Öncelikle sistemim:

-Intel Pentium Dual-Core 2.7 GHz           

-ATI Radeon HD 3450 1GB       

-3 GB RAM (2+1 şeklinde)    

-Windows 7 32-Bit

-Arkadaşlar ekran kartımı değiştirmek istiyorum ama bunun içinde başka bir şeyler lazım. Ben ekran kartı alırken sistemime uygun ekran kartını nasıl anlarım? (İşlemci, RAM vs. yönünden)

-Ekran kartının hangi özelliklerine dikkat etmeliyim?

-Ne gibi yerlerden almalıyım?

-Biraz baktım, bazı ekran kartı isimlerinde "Sapphire ATI Radeon..." yazıyor, bazılarında "VTX ATI Radeon..." yazıyor. Bu Sapphire, VTX falan ne oluyor. Hangileri daha iyi?

-Düşük fiyatlı önerebileceğiniz bir ekran kartı var mı?

Sorularım şimdilik bu kadar. Aklıma geldikçe soracağım. Şimdiden teşekkürler...

DiamondMines
22-04-2013, 00:01   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: kursatt  
Hepinize merhaba arkadaşlar. Size ekran kartları hakkında sorular soracağım. Fazla bir bilgim olmadığı için bilene danışmak istedim. Öncelikle sistemim:

-Intel Pentium Dual-Core 2.7 GHz           

-ATI Radeon HD 3450 1GB       

-3 GB RAM (2+1 şeklinde)    

-Windows 7 32-Bit

-Arkadaşlar ekran kartımı değiştirmek istiyorum ama bunun içinde başka bir şeyler lazım. Ben ekran kartı alırken sistemime uygun ekran kartını nasıl anlarım? (İşlemci, RAM vs. yönünden)

-Ekran kartının hangi özelliklerine dikkat etmeliyim?

-Ne gibi yerlerden almalıyım?

-Biraz baktım, bazı ekran kartı isimlerinde "Sapphire ATI Radeon..." yazıyor, bazılarında "VTX ATI Radeon..." yazıyor. Bu Sapphire, VTX falan ne oluyor. Hangileri daha iyi?

-Düşük fiyatlı önerebileceğiniz bir ekran kartı var mı?

Sorularım şimdilik bu kadar. Aklıma geldikçe soracağım. Şimdiden teşekkürler...

Sistemine bakman lazım hangi soket kullanıyor diye. Özellikle güç kaynağına ve sistemin kaldırır mı kaldırmaz mı diye. Diğer bir konu PCI Express slotun var mı yok mu bunlara bakman lazım ilk olarak.

CemTnTn
22-04-2013, 00:21   |  #3  
CemTnTn avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 44
695 mesaj

Öncelikle ekran kartı slotuna bakmalısın. /AGP mi, PCI-E mi diye/
Sonra Güç Kaynağına bakmalısın ve Alacağın ekran kartının modelini google'dan taratıp yapımcı sitesinden kaç w güç kaynağı istiyor buna bakmalısın.
Daha sonra ekran kartını ne için alacağını kararlaştırmalısın.
Chip vb. sitelerde araştırmalar yapmalısın (min3-4 gün)

Daha sonra belirlediğin (farzedelim) ekran kartı için internetten sıfır ve ikinci el fiyatlarına bakmalısın.

Ve güvendiğin/fiyatı uygun gelen siteden sipariş verebilirsin.

NOT: Alacağın ekran kartını her zaman forumlarda tartışmalara aç yapacağın işe göre yanlış yada yetersiz/fazla bir seri seçmiş olabilme ihtimalin vardır.

kursatt
22-04-2013, 09:30   |  #4  
kursatt avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Anakartta ekran kartının tam üstünde PCI Express yazıyor.
Kasanın arkasında Exper yazan yapıştırmada "Power Supply 240 VAC/ 300W/50-60 Hz." yazıyor.
Anakart modeli ECS G31T-M7 (().
Başka bakmam gereken şeyler ne?