ekranda takılmalar

funluturk
03-08-2013, 13:07   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
9 mesaj

Merhaba arkadaşlar, 

Forumlarda çokca araştırma yaptığım halde çözüme kavuşturamadığım bi problemle karşılaştım. Açıkçası benimle aynı problemi yaşayanla da karşılaşmadım. 

Klasik bi problem gibi duruyo olabilir ama bence değil. O yüzden tüm ayrıntılarıyla yazacağım. Sorun genel olarak video izlerken ekranın takılması. Bu video internet üzerinden izlediğim bi video olsa da aynı bilgisayarımdaki player ileizlediğim bi video olsa da aynı. Kısaca her türlü videoda takılma yaşıyorum. Tam ekran veya küçük ekran olması da birşey değiştirmiyor. Takılmalar genellikle 2-3 dakikada bir oluyor. Takılma olduğunda ise fareyi oynattığımda veya durdurup tekrar oynattığımda kendine geliyor. Yalnız video izleme sırasında fareyi hareket halinde tutarsam böyle bi takılma olmuyor. Yani kısacası aktif kullanımda iken hiç sıkıntı yok gibi ama ben laptopun karşına geçip birşey izlemek istediğimde 2-3 dakikada bir bu oluyor. Ayrıca sadece videoda değil örneğin FM2013 maç izleme esnasında da aynı şekilde bi problem var. Ekran sürücüsü en son güncelleme yüklü durumda. Sistem güncellemelerini de sürekli yapıyorum. Laptop model ve sistemim ise şu şekilde: 

Sony Vaio VPC-F22L1E 
CPU: Intel(R) Core(TM) i5-2410M CPU @ 2.30GHz 
Ram: 4 GB 
GPU: GeForce GT 540M 
Çözünürlük: 1920x1080 (59Hz) 
İşletim sistemi: Windows 7 Home Premium 64 bit 

Bakınca sistemimde bi eksiklik olacağını sanmıyorum. Laptopum iki yıllık ve geçtiğimiz ay içinde fan problemi sebebiyle garanti kapsamında temizliği yapıldı şimdi o problem ortadan kalkmış durumda. Yalnız garantiye vermeden önce fazlasıyla ısınıyordu. Bu sebeple ekran kartı zarar görmüş olabilir mi bi fikrim yok. Ayrıca ilk aldığımdan beri hiç format atmadım. Format atsam düzelir mi ne dersiniz? 

Arkadaşlar durum bundan ibaret. Yardımcı olabilecek biri çıkarsa çok sevinirim. Yine yazdıklarım dışında bilmek istediğiniz birşey olursa hemen cevaplamaya çalışırım. 

Şimdiden teşekkürler.

Sistem Bilgilerim
quiescence
03-08-2013, 13:28   |  #2  
quiescence avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 51
588 mesaj

adobe flash player ve java programları yüklü ve güncel mi? ayrıca bilgisayarındaki videolar içinde k-lite codec deneyebilirsin...internet hızın kaç mbit? olmazsa bilgisayarında virüs taraması yap

funluturk
03-08-2013, 13:35   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj
Alıntı: quiescence  
adobe flash player ve java programları yüklü ve güncel mi? ayrıca bilgisayarındaki videolar içinde k-lite codec deneyebilirsin...internet hızın kaç mbit? olmazsa bilgisayarında virüs taraması

codec konusunda eksiğim yok. internet hızım da 8 mbit. flash ve javayı kontrol etmedim ama güncel olmaları gerek. şimdi bi daha bakarım onlara da. virüs taraması yapıyorum ama ürün süresi dolduğu için tam tarama yapamıyor olabilirim. format atmayı düşünüyorum ama eğer sorunumu çözmeyecekse atmak da istemiyorum.

funluturk
03-08-2013, 14:01   |  #4  
OP Taze Üye
9 mesaj

onları da kontrol ettim güncelledim ama değişen bişi yok

ErdeM_
03-08-2013, 17:34   |  #5  
Yıllanmış Üye
117 mesaj

Belki doğru bir tavsiye olmayabilir ama ekran kartı driverlerini güncellemenizi öneririm
Bu adresten bulabilirsin

quiescence
03-08-2013, 18:03   |  #6  
quiescence avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 51
588 mesaj

format internete çözüm olmaz... modemi resetleyebilirsin... ayrıca videoları birde düşük çözünürlükte izlemeyi denemelisin...

funluturk
03-08-2013, 20:13   |  #7  
OP Taze Üye
9 mesaj

ErdeM_ söylediğim gibi ekran kartı sürücülerim güncel.
quiescence sorun internette değil zaten. normal film izlerken de aynı sorun var.

murat5038
03-08-2013, 22:28   |  #8  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Bios, Ekran kartı, HDD, İşlemci bunları servise kontrol ettirin. Anakarta zarar vermiş olabilir bunların takıldığı girişlerde.

İşlemcide sorun olacağını sanmıyorum. Isınma sorunu ekran kartıdnan kaynaklı idi ise önceden onda problem vardır çoğunlukla.

Memtest ile test yapıp HDTUNE 5 ile errorscan yapıp healt bölümü ile beraber resimini atın.Bunları yaptıkdan sonra duruma göre format atıp atmayacağın az çok anlaşılır.

funluturk
04-08-2013, 13:27   |  #9  
OP Taze Üye
9 mesaj
Alıntı: murat5038  
Bios, Ekran kartı, HDD, İşlemci bunları servise kontrol ettirin. Anakarta zarar vermiş olabilir bunların takıldığı girişlerde.

İşlemcide sorun olacağını sanmıyorum. Isınma sorunu ekran kartıdnan kaynaklı idi ise önceden onda problem vardır çoğunlukla.

Memtest ile test yapıp HDTUNE 5 ile errorscan yapıp healt bölümü ile beraber resimini atın.Bunları yaptıkdan sonra duruma göre format atıp atmayacağın az çok anlaşılır.

Geçtiğimiz ay içinde servise vermiştim o sırada kontrol etmişlerdir diye düşünüyorum. Çünkü fanını temizlemek için açtıklarını biliyorum. Ama yine de tekrar servise vermeyi düşünüyorum işin içinden çıkamazsam.

HD Tune ile dün geniş tarama yapmıştım temiz çıkmıştı şimdi tekrar hızlı tarama yaptım sorun yok.

Yalnız Memtest olayını tam anlamadım demek istediğiniz Memtest 86 mı?

murat5038
04-08-2013, 22:32   |  #10  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

evet memtest 86 demek istedim. HDTUNE de Quick scan yapmışsınız benim istemedim şekilde kolaya hiçbir zaman kaçmayın. tekrar tarama yapın ve quick seçili olmasın.

servisin temizlik için açması diğer donanımları kontrol ettiğini göstermez. dediklerimden sadece healt kısmı ve Harddiskin ısındığı anlaşılıyor yani ısı sorununuz devam ediyor. HDD de problem var çoğunlukla servise gönderin dediklerim + HDD kontrolü yaptırın.

funluturk
05-08-2013, 00:51   |  #11  
OP Taze Üye
9 mesaj

dediğim gibi hdtune ile geniş tarama yapmıştım temiz çıkmıştı zaten ama yine yapar sonucunu atarım sorun değil.

memtest 86 yı da yapar sonucunu atarım.

büyük ihtimalle bu yolun sonu servis. ama garanti süresi dolmuş durumda bunu bana ne kadara patlar bi fikriniz var mı?

murat5038
05-08-2013, 01:16   |  #12  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

HDTUNE de quick seçmek geniş kapsamlı olmaz 1 dk da bitmez en azından. Servise gidince probleme göre maliyet değişebilir yani hasarlı donanımı bulmadan pek fiyat veremiyeceğim. İşlem ücreti max 50tl alırlar.

funluturk
05-08-2013, 01:39   |  #13  
OP Taze Üye
9 mesaj
Alıntı: murat5038  
HDTUNE de quick seçmek geniş kapsamlı olmaz 1 dk da bitmez en azından. Servise gidince probleme göre maliyet değişebilir yani hasarlı donanımı bulmadan pek fiyat veremiyeceğim. İşlem ücreti max 50tl alırlar.

anladım. umarım donanım değişikliği falan gerekmez.

sanırım sen beni yanlış anladın. buraya eklediğim hızlı taramaydı sadece. geniş taramanın ekran görüntüsünü atmadım çünkü tekrar uzun süre beklemem gerekecekti ekran görüntüsü için. ama o da temizdi ve yaklaşık 2 saat sürdü.

murat5038
05-08-2013, 05:19   |  #14  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Neyse diğer testlere de bakalım ona göre değerlendirme daha iyi olur. temiz di diyorsan temzdir :)

funluturk
05-08-2013, 14:47   |  #15  
OP Taze Üye
9 mesaj

memtest ile ram taraması da yaptım. eğer yanlış yapmadıysam temiz çıktı o da.

murat5038
05-08-2013, 15:44   |  #16  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Pass %1 olan %100e kadar bekleyip Hala no errors yazısı vardı ise sorun yok ramlerde. şuanlık sadece HDD ve cpu sorunu olabileceği  gözüküyor servise yine gönderip kontrol etsinler.

Son Düzenleme: murat5038 ~ 05 Ağustos 2013 15:46
funluturk
05-08-2013, 16:22   |  #17  
OP Taze Üye
9 mesaj

pass %100 oldu ondan sonra hata yok yazısı geldi sonra tekrar başa döndü o yüzden %1 görünüyo burda.

aynen servise göndermeden çözülecek gibi durmuyo. bayramdan sonra hallederim artık.

teşekkürler :)

funluturk bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
baanino
05-09-2013, 20:10   |  #18  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

mrb, foruma yenı üye oldum çok güzel hazırlanmış bır forum bir sorum olucaktı cevap veriseniz sevinirım. internet üzerinden çok fazla dizi ve film izlıyorum bu durumun ekran kartı üzerinde ne gıbı etkilerı olur ve ekran kartı zarar görmemesı içn neler yapabilirm. teşekkürler :)

murat5038
06-09-2013, 14:42   |  #19  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: baanino  

mrb, foruma yenı üye oldum çok güzel hazırlanmış bır forum bir sorum olucaktı cevap veriseniz sevinirım. internet üzerinden çok fazla dizi ve film izlıyorum bu durumun ekran kartı üzerinde ne gıbı etkilerı olur ve ekran kartı zarar görmemesı içn neler yapabilirm. teşekkürler :)

Isınmadan başka bir zararı olmaz. Soğutucusu iyi ise temizlikleri aksatmıyorsan sorun olmaz.

hdm11
07-09-2013, 13:30   |  #20  
hdm11 avatarı
Taze Üye
10 mesaj

Sorun büyük ihtimalle programdan kaynaklanıyordur servise ver format atsınlar.Onay

baanino
09-09-2013, 00:31   |  #21  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

teşekkür ederm bı tanıdıdğım ekran kartın bitmiş çökerse şaşrma gıbı şeyler söylemştı ve bıraz endişelenmiştım rahatladım :) :)

murat5038
09-09-2013, 12:38   |  #22  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: baanino  
teşekkür ederm bı tanıdıdğım ekran kartın bitmiş çökerse şaşrma gıbı şeyler söylemştı ve bıraz endişelenmiştım rahatladım :) :)

Ekran kartı Durduk yere bişey olmaz yazılımsal olarak driver problemi olabilir oda eski driverleri deneyip düzelir. Diğer şeyler fiziksel hasar kartı devamlı çıkar tak veya tekme atmadığınıza göre Elektiriksel sorundan başka bir arıza olmaz. Kısaca durduk yere Sorun olmaz en başda söylediklerim anca olabilir oda temizlik ve bakımla düzelir :)