Ekranımda yeşil noktalar var.

oOburak
23-06-2011, 21:58   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Selam bilgisayarı açtığımda ekranda yeşil noktalar oluşuyor. Şifre girerken ekran normal hiç bi sorun yok masaüstü gözüktükten sonra oluşuyo güvenli modda açtım orda hiç sorun yaşamıyorum.Ne yapabilirim ekran kartım ati radeon x1650 pro

melen
23-06-2011, 21:59   |  #2  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Ekran kartı driverınız güncel mi?

oOburak
23-06-2011, 22:02   |  #3  
OP Taze Üye
8 mesaj

evet. bu sorun bi anda çıktı elektrik kesintisi yaşamıştım açtığımda ekran böleydi

melen
23-06-2011, 22:07   |  #4  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Alıntı: oOburak  

evet. bu sorun bi anda çıktı elektrik kesintisi yaşamıştım açtığımda ekran bö
O zaman bir kabloları kontrol eder misiniz ? Bir sıralar benim de öyle yapıyordu, aeroda baya sorun yaşamıştım; bir çok bozuk piksel veriyordu ekrana, Win7 Basic yapınca düzeliyordu...

oOburak
23-06-2011, 22:09   |  #5  
OP Taze Üye
8 mesaj

haklı olabilirsin güvenli modda açtığımda zaten win7 basic oluyo düzelme sebebi odurda kabloların neyini kontrol edicem

melen
23-06-2011, 22:16   |  #6  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Alıntı: oOburak  

haklı olabilirsin güvenli modda açtığımda zaten win7 basic oluyo düzelme sebebi odurda kabloların neyini kontrol
Gevşek mi, değil mi? Tam oturmuş mu? Kasada ekran kartına temâs eden bir şey var mı?!!!

oOburak
23-06-2011, 22:20   |  #7  
OP Taze Üye
8 mesaj

yok bütün kabloları kontrol ettim gevşek fln değil :S

oOburak
23-06-2011, 22:32   |  #8  
OP Taze Üye
8 mesaj

basic temaya geçince düzeldi teşşkr ederim ama aerodaki soruna çözüm bulmam lazım

melen
23-06-2011, 22:38   |  #9  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Yukarıda dediğim gibi, ekran kartına temâs eden bir şey var mı? İmkânınız varsa, elektrikli süpürgeyle bir tozunu alın, ve yuvaya tam oturmuş mu, ona bakın.

oOburak
23-06-2011, 22:39   |  #10  
OP Taze Üye
8 mesaj

temas eden birşey yok. fanına kadar söktüm temizledim içini ama hala aynı

sevecen69
24-06-2011, 10:44   |  #11  
Taze Üye
5 mesaj

Sorun, sende elektirik kesintisinden sonra olması şaşırtıcı.Konuya cevap yazmamın nedeni aynı sorunun bendede olması.HD5770 kullanıcısıyım ve söylediğin yeşil noktalar bendede var.Sorun eskiden çok fazla oluyordu.Hatta bazen internette gezinirken ekran donuyor karıncalanıyordu.İnternette araştırdım sorun  2d için verilen voltajda oraya çıkıyor.Az voltaj nedeni ile özellikle düşük güç tüketiminde bu sorunlar oluşuyor.Aero efektleri bu sorunlarıda tetikliyor.Bios update ettim sorun biraz düzeldi ama ölü pixel gibi geliyorlar yenile diyince bir kısmı gidiyorAero kapatınca sorun neredeyse tamamen çözülüyor.Şuan için pek sorun gözükmüyor ama bendede bir süre sonra başlamıştı bu sorun.Bios editlemeyi bilsem 2d voltajlarına azıcık destek sağlıcam ama nerden nasıl oluyor hiç haberim yok.

melen
24-06-2011, 16:01   |  #12  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

PSU'nuz zarar görmüş olabilir ve böylece voltaj yeterince gelmiyor olabilir hacı...

lunaticium
24-06-2011, 22:44   |  #13  
lunaticium avatarı
Yıllanmış Üye
603 mesaj

Allah belalarını versin şu elektrik kesintilerinin, geçen benim şu aniden gidip gelme ard arda sebebinden PSU yandı mı ne oldu koku çıktı hiç bakmadım attım başkasını taktırdım,sende de muhtemelen birşeyler zarar görmüştür. bu zararları kim karşılayacak? Devlet karşılasın arkadaş vergiyi mergiyi ödetyolar boğazımıza kadar birde üstelik cart curt elektrik kesiliyor neymiş, e havalar ısınmışda yüksek sıcaklarda yükü taşımıyor, E ozaman gidip daha iyisini takın arkadaş, neymiş havalar bozukmuş çok yağmur yağmış su basmışmış şşışş .... ne acınacak bir durumdayız ya inanamıyorum.

P.S geçmiş olsun.

melen
24-06-2011, 23:01   |  #14  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Alıntı: lunaticium  

Allah belalarını versin şu elektrik kesintilerinin, geçen benim şu aniden gidip gelme ard arda sebebinden PSU yandı mı ne oldu koku çıktı hiç bakmadım attım başkasını taktırdım,sende de muhtemelen birşeyler zarar görmüştür. bu zararları kim karşılayacak? Devlet karşılasın arkadaş vergiyi mergiyi ödetyolar boğazımıza kadar birde üstelik cart curt elektrik kesiliyor neymiş, e havalar ısınmışda yüksek sıcaklarda yükü taşımıyor, E ozaman gidip daha iyisini takın arkadaş, neymiş havalar bozukmuş çok yağmur yağmış su basmışmış şşışş .... ne acınacak bir durumdayız ya inanamıyorum.

P.S geçmiş olsun.

Burada markalıların büyük avantajı var...

lunaticium
24-06-2011, 23:06   |  #15  
lunaticium avatarı
Yıllanmış Üye
603 mesaj

Var var da yinede sonuçta bozulabiliyor, bir tek PC değil buz dolapları çamaşır makinaları vs vs, google'dan araştırabilirsin.

melen
25-06-2011, 15:31   |  #16  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Bu hatayla ilgili nette biraz araştırma yapayım dedim, çok nâdir bir sorun. DonanımHaber forumlarında bir kişi HD4850 O.C. yaptıktan sonra bu hata çıkmış, sizin karta O.C yok sanırım; ve de "RAM uçmuş", "Ekran kartı uçmuş", "Donanım ısılarını bir kontrol et" gibi yorumlar var. İsterseniz bir donanım ısısını kontrol edin çünkü bundan başka böyle bir soruna sahip kişi bulamadım Google'da; şimdi İngilizce aramaya çalışıyorum; yazarım bir şeyler bulursam...

oOburak
26-06-2011, 10:47   |  #17  
OP Taze Üye
8 mesaj

teşşekkr ederim arkadşlar. psu yu değiştirmekten başka çözüm yok gibi

Burki559
26-06-2011, 11:17   |  #18  
Taze Üye
16 mesaj

kardeşim benim başıma gelmişti nvidia 9500 ekran kartım wardı garantisi warsa servise yolla 15 gün içinde gelio bana ellerinde 9500 olmadığı içi 9600 verdiler sende yolla bi üst modelini wersinler :)

zazaca
26-06-2011, 11:33   |  #19  
zazaca avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
563 mesaj

arkadaşlar bu sorunun nedeni ekran kartınızın yüneticisinde yani orda yüksek performans almak için vazladan voltaj vermenizden eyer adptürle wolkman dilediseniz diyelim wolkman 3v çalılşıyor siz buna da iyi verim alayım diye voltajı 4 hata 5 cıkarınca wolkmanın sesinde bir cızırtı olur işt buda aynısıdır voltaj vazla olunca o noktalar cıkar eyer  ekran kartı yüneticisi yoksa ekran kartınızı marka modelini googlede yazıp arayın yükleyüp hal edebilirsini benimkisi nividia  yüneticisi vtune dir

oOburak
26-06-2011, 21:05   |  #20  
OP Taze Üye
8 mesaj
Alıntı: zazaca  
arkadaşlar bu sorunun nedeni ekran kartınızın yüneticisinde yani orda yüksek performans almak için vazladan voltaj vermenizden eyer adptürle wolkman dilediseniz diyelim wolkman 3v çalılşıyor siz buna da iyi verim alayım diye voltajı 4 hata 5 cıkarınca wolkmanın sesinde bir cızırtı olur işt buda aynısıdır voltaj vazla olunca o noktalar cıkar eyer  ekran kartı yüneticisi yoksa ekran kartınızı marka modelini googlede yazıp arayın yükleyüp hal edebilirsini benimkisi nividia  yüneticisi vtune
Nasıl düzelticem biraz daha açarmısın. Benim ekran kartım atı radeon x1650 pro