Ekrankartım mı bozuldu lütfen yardım!!:((

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
egomen
30-08-2004, 13:49   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Öncelikle herkese selamlar;
Bir süre önce garip birşey geldi başıma bilgisayarı açtım normal windows yüklenme ekranında birşey olmamasına rağmen windows'a girince bazı renklerde ve kabartmalarda(örneğin moon wall paperında(2d) kraterlerde bozulma varken normal yüzeyde yok ve ya başka bi wallpaper de bulutlarda bozulma varken mavi gökyüzünde yok) bozulmalar oldu.Bende windows'u yeniden kurdum sürücü problemi olabilir diye.Kuruldu normal bir şekilde ama nvidia driverını kurunca yine renkler gitti.Ancak bu hata her zaman olmuyor örneğin masaüstinde herşey normalken nvidia sürücü ayarlarına girince yine renkler gidebiliyor.O gün 1 kez daha açtım herşey normal bi şekilde çalışıyodu test etmek için 3d mark 2003'ü loop moduna bıraktım ama 2. testin ortasında ekranda sinyal alınamadığına dair bir yazı geldi.ama bu arada şuna dikkat ettim safe modda açınca bilgisayarı hiç bir sorun yok ama normal şekilde açınca ya da tahminimce windows generic ekran kartı driveri yerine nvidia driverını kurunca aynı şeyler yine oluyo(ama her zaman değil).burda sorun sizce ekran kartı mı yoksa monitörmüdür ya lütfen yardım edin...
EKRAN KARTIM:sparkle 5900xt
CPU:amd 2500+
Anakart:gigabyte kt800
Monitör:17'Lg TFT

Banned
30-08-2004, 15:41   |  #2  
Banlandı
1,133 mesaj

sorun sisteminde gibi yani ekran kartında bunun için öncelikle ekran kartını yuvasından sök ve göz ile bir kontrol et. Üzerindeki devrelerden birimde yanma olabilir bunun dışında devrelerden bazıları yanmış olabilir. Eğer bu durumlar yok ise ekran kartlarının üzerindeki chiplerde de bir soft ware yazılıumı yüklüdür bu yazılım bozulmuşl olabilir...

Network KILLER
31-08-2004, 13:08   |  #3  
Yeni Üye
37 mesaj

Ekran kartın safe modda açılıyor ve düzgün çalışıyorsa sorunun %95 ekran kartı sürücüsünden kaynaklanıyor. Ya kendi kartının orijinal sürücüsünü ya da nVIDIA'nın ForceWARE'ini internetten indirip kurmanı tavsiye ederim.

Banned
31-08-2004, 14:38   |  #4  
Banlandı
1,157 mesaj

Oturumunun yedeğini alıp yeni bir oturum aç.Yeni oturumda böyle bir sorun kalmayacaktır.

Benzer birşey arkadaşımın başına da geliyordu.Sparkle 64MB MX440 ekran kartı vardı.
1-Eğer Oturuma girersek renkler kafayı yiyordu.Ama İptal deyip de norma lgirersek böyle bir sorun olmuyordu.Tüm oturumlarda da böyle bir sorun yoktu.Sadece tek oturumda.
2-Oturumun yedeğini aldım ve oturumu sildim.Daha sonra 0'dan bir oturup kurup düzelttim.Eski haline geldi.

musti868
07-09-2004, 18:50   |  #5  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

Monitörün ekran kartına takılan fişindeki pinlerde de sorun olabilir. Bu poşnleri kontrol et. Bir eğilme ya da kırılma varmı? Çünkü bu pinler ekran kartında üretilen renkleri (Kırmızı, Yeşil ve Mavi) monitöre iletir. Bir kez başıma gelmişti. Pinlerden birisi eğilmişti ve bir tornavida ile düzeltince sorub ortadan kalktı. Ancak ekran kartının üzerindeki çiplerde de hata olabilir. Garanti süresi bitmemiş ise aldığın firmadan değiştir derim. Kolay gelsin...[:I]