Ekşi Sözlük'e erişim engeli

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
LiL_CaT
24-05-2006, 19:50   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
385 mesaj

Her gün yüzlerce kişinin girip, farklı konu başlıklarında yorum yaptığı 'Ekşi Sözlük' adlı internet sitesine erişim, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün şikayeti üzerine mahkeme kararıyla engellendi.İstanbul Emniyet Müdürlüğü, sitede 'esrar' başlığı altındaki yazıların, uyuşturucuyu gençlere özendirdiği gerekçesiyle şikayette bulunmuştu.İstanbul Üçüncü Sulh Ceza Mahkemesi de, Emniyet Müdürlüğü'nün şikayeti üzerine Ekşi Sözlük'ün internet erişiminin süresiz engellenmesine karar verdi.

Mahkeme, engelleme kararında 'uyuşturucu madde kullanımını alenen özendirici nitelikte yayın yapılmasını' gerekçe olarak gösterdi.

Siteye Türk Telekom'un servis sağlayıcısı üzerinden bağlantı yapılamıyor. Ancak diğer servis sağlayıcıları üzerinden kullanıcılar siteye ulaşabiliyor.

Ayrıca bunun gibi birçok sitede yine telekom tarafından engellendi.Birçok bölücü ve terör örgütüne bağlı site var onlar neden kapanmıyor buda akıllarda soru işareti bırakıyor.

ufuks
24-05-2006, 20:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

İyi de ben hala girebiliyorum.Ne zaman girecekmiş bu uygulama yürürlüğe.Arkadaşlar bence eksisozlugun zararından cok yararı var.

CU_GS7
24-05-2006, 20:39   |  #3  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Ekşi sözlükteki bazı yorumlar saçma oluyordu zaten..
Baya bir denetleme yapmaları lazımdı bence..
Tamamen kapatmak yerine bazı kelime aratmayı engelleseler,sayfaları düzenleseler daha iyi olurdu..

Şu an denedim ve ekşi sözlük bende de açıldı..

Son Düzenleme: CU_GS7 ~ 24 Mayıs 2006 20:41
lazrailefsanesi
24-05-2006, 21:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Yaw baska bir yerde de kurumlar hakkında yapılan yıpratıcı yorumlar yüzünden diyordu.( bkz dünkü vatan gazetesi) Eksi sözlükte ise telekom'un gayri resmi olarak kapattı diyor.Sözlük ne kadar acaip yorumlarda bulundursa iyibir bilgi kaynagıydı.Adı sanı cok az duyulmus bir insan hakkında Türkçe olarak bilgi bulabildiginiz,kafanızda bir fikir olusmasını saglayan ender sitelerden biriydi.Geri kalan geyik ise oranın arkadas ortamından kaynaklanıyor diye dusunuyorum ben.
Sozlük aynı zamanda telekomun tuhaf tarifelerine vs her konuda bizi bilgilendirdi yapabilceklerimiz hakkında yolda gösterdi.Ben sahsen sozluge haksızlık yapıldıgını düsünüyorum.Bu arada ileri geri salakca seyler bu forumda bile yazıldıgını hepimiz biliyoruz.Kimse kendini kandırmasın.

ufuks
24-05-2006, 22:03   |  #5  
Yıllanmış Üye
3,430 mesaj

Telekom hiçbi işi dogru düzgün beceremediği gibi bunu da mı beceremedi.Cool

Mdg
24-05-2006, 23:31   |  #6  
Yıllanmış Üye
258 mesaj

olmaz sözlüğe  bişey
ssg uzaktan freelance  chip üyesidir bunu unutmayalım
ama zaten baya bi sansür uygulanıyordu.
saçma oldu  bozuldu sözlük  bence silinen entry'ler geri açılıp tamamen kapalı  bir şekilde  hakaret öyle olmaz böyle  olur şeklinde bir politika  serginlenmeli

dipnot: kontrol lazım diyenleri en son baktığımda  5.5 milyon entry  vardır  buna karşın 3.7 milyon kadarda  silinmiş  entry var

Selçuk İslamoğlu
25-05-2006, 02:00   |  #7  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Burada da kontrol var... Mesajlar silinmiş ve bazıları düzenlenmiştir. O yüzden attığımız mesajlarda Forum Kurallarına uyalım.

samet1986
25-05-2006, 14:40   |  #8  
Yıllanmış Üye
944 mesaj
LiL_CaT
.Birçok bölücü ve terör örgütüne bağlı site var onlar neden kapanmıyor buda akıllarda soru işareti bırakıyor.
Yakında hepsi acı bir şekilde kapanacak . Bekleyin...

SeRBoY_WHiTe
26-05-2006, 11:37   |  #9  
Yıllanmış Üye
390 mesaj

Ekşi sözlükte bir çok konu hakkında bilgi bulunabiliyordu doğru. Fakat bunların bir çoğu seviyesiz bir uslupla yazılıyordu. Ayrıca yalan-yanlış bilgilerde az az değildi.

Gerçi kendileride zaten garanti vermiyorlar içerik konusnda. Ama son olan mesele basit bir olay değil. İçeriği bari bu seviyede kontrol edemeyeceksen kusura bakma ama kabahat site yönetimindedir. Zaten diğer yazılara da birşey diyen yok.

ufuks
26-05-2006, 11:40   |  #10  
Yıllanmış Üye
3,430 mesaj

Arkadaşlar ekşisözlüğe mizah sitesi olarak yaklaşmak lazım.Ha dogru bilgiye de ulaşmak mümkün ama mizahi yönü agır basmaya başladı.Adı üstünde ekşi sözlük.

Mdg
26-05-2006, 17:14   |  #11  
Yıllanmış Üye
258 mesaj
SeRBoY_WHiTe
İçeriği bari bu seviyede kontrol edemeyeceksen kusura bakma ama kabahat site yönetimindedir. Zaten diğer yazılara da birşey diyen yok.
ne kadar nankörsünüz adamlar 10 milyon mesajdan 4 milyon tanesini silerek trt ve rtuk'den bile daha ciddi  bir sansürcü bir  zihniyet takındılar  hala daha silinsin diyorsun öylemi
kusura bakma ama  girmezsin olur biter

theironman
26-05-2006, 19:13   |  #12  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj
ufuks
Arkadaşlar ekşisözlüğe mizah sitesi olarak yaklaşmak lazım.Ha dogru bilgiye de ulaşmak mümkün ama mizahi yönü agır basmaya başladı.Adı üstünde ekşi sözlük.
bazı yorumlar mizahı fazlasıyla aşmış, hakaretlere varan ifadeler göze çarpıyor.

make-believe
26-05-2006, 20:10   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,836 mesaj

Özgürlükler hiç bir yerde sınırsız değildir. Hele hele kendini bilmezlerin haddini aşmasına göz yumulması diye bir şey hiç düşünülemez. Gereken yapılmıştır...

TT06
27-05-2006, 02:14   |  #14  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

iide başına www koyunca açılmıo koymayınca açılıo...ama zararlı olanı www ile başlayan dimi:):):):)...

CU_GS7
27-05-2006, 02:21   |  #15  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Evet..www`lu olan mahkeme karaı ile kapalı ve açılmıyor..Başarmışlar..:))

TT06
27-05-2006, 03:16   |  #16  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

Acaba TELEKOM komik duruma düştüğünün farkındamı,ne saçma iş www liyi kapat www siz açık:)..adli düzen bizde yavaştır gerçi sırasıyla www kapandı şimdi harflerde sonrada com kapatılır:)

TuncaBozkurt
27-05-2006, 14:57   |  #17  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

ühüühü kapamışlar.hayret nası kapadılar.gitti güzelim ekşi sözlük:)

SeRBoY_WHiTe
27-05-2006, 22:04   |  #18  
Yıllanmış Üye
390 mesaj
Mdg
SeRBoY_WHiTe
İçeriği bari bu seviyede kontrol edemeyeceksen kusura bakma ama kabahat site yönetimindedir. Zaten diğer yazılara da birşey diyen yok.
ne kadar nankörsünüz adamlar 10 milyon mesajdan 4 milyon tanesini silerek trt ve rtuk'den bile daha ciddi  bir sansürcü bir  zihniyet takındılar  hala daha silinsin diyorsun öylemi
kusura bakma ama  girmezsin olur
Demek ki daha çok silinmesi gereken mesaj varmış ekşi sözlükte. Meseleyi ise nankörlükle bağdaştırmanıza anlam veremedim. Benim için zaten ekşi sözlük başvuru noktası değil.

Raziel
27-05-2006, 23:31   |  #19  
Yıllanmış Üye
936 mesaj

Kararı destekliyorum, haddini bilmeyenlerin mesajlarıyla dolu bir içeriğe sahipti ekşi sözlük. Bu sitenin kapanmasıyla kimse bir şey kaybetmiş olmadı, merak etmeyin...

Mdg
28-05-2006, 00:49   |  #20  
Yıllanmış Üye
258 mesaj

@serbo: sansürü marifet sanıyorsan git iran'da  yaşa görüş özgürlüğü diye birşey var bu ülkede
@raziel : kapıdan felan mı çevirdiler seni merak ettim yada sözlükçülerin gelir düzeyi yüksek kısım olmasımı seni rahatsız  etti

ufuks
28-05-2006, 01:03   |  #21  
Yıllanmış Üye
3,430 mesaj
Raziel
Kararı destekliyorum, haddini bilmeyenlerin mesajlarıyla dolu bir içeriğe sahipti ekşi sözlük. Bu sitenin kapanmasıyla kimse bir şey kaybetmiş olmadı, merak etmeyin...
Ekşi sözlüğün kapandıgı felan yok yaw.Ben çatır çatır giriyorum.

theironman
28-05-2006, 08:59   |  #22  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj

resmi dilde kapandı, ama arkadan giriliyor; tamamiyle kapandığı günü de görürüz herhalde.

lazrailefsanesi
28-05-2006, 11:01   |  #23  
Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

Bu kadar insanlar seviniyor sözlüğün kapandığına hatta kimi arkadaşlar gereksiz yazmış.Hiç mi yararı olmadı bu sözlüğün bu ülkeye.Benim şuan aklıma gelen en basitinden yurt çapında kitap kampanyaları düzenlediler.Hatta genelde yazar alımları yapılcağı zaman kampanyaya katılımı artırmak için adaylardan kampanyaya yardım etmeleri şart koşuluyordu.Neden hala insanlar bulmaca siteleriyle birlikte sozlugu birlikte acıyorlar.Çünkü o sorulara en hızlı ve dogru cevabı hala google dan daha iyi bir şekilde sozlük veriyor.Ben kız arkadaşımın isminin gerçekte ne anlama geldiğini (peygamber efendimizin kızlarından birinin ismidir) gibi bir genelleme ile degil işte bu bu ve bu anlama geliyor şeklinde farklı yorumları çok ciddi söylüyorum birtek sözlükte buldum.Bu konuda çok araştırdım ama bazı kelimeleri gerçekten her yerde olmuyor.Bunun haricinde daha düne kadar telekom kotalı sunuyor,, sitesinden protesto mailleri atan,daha taze telekomun son marifeti kendi çalışanlarına 2mbit baglantı sunuyor diye kınayan kızan arkadaşlarımız birden en güzelini,en doğrusunu telekom yapar havasına girmesi beni üzüyor.
Bu yarin sizin sevdiğiniz,düzenli takip ettiginiz başka bir siteye de gelebilir.Aynı mazeretten telekomun geçen eleştirdiğimiz için bu forumada ceza gelebilir.Yeter ki bahane arasınlar.Bu ona oldu ne güzel oldu demek yarın sizin başınıza gelmeyecegi anlamına gelmedigini  unutmayalım arkadaşlar.

Son Düzenleme: lazrailefsanesi ~ 28 Mayıs 2006 11:03
ufuks
28-05-2006, 17:01   |  #24  
Yıllanmış Üye
3,430 mesaj
Mdg
@lazrail :  elvis'e vikipedi'yi kompresör'le versen o gene anlamaz boşver o sadece chip forumunu  bilir kapıdan çevrildiği yerleride kötüler kendisi dünyaya kürdan bile bırakamayan birisi zaten bi işi gücü olsa 24 saat bu foruma
Of cok agır konuşmuşsun!!

theironman
28-05-2006, 18:48   |  #25  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj

Böyle birinin yazısını alıntılamana bile gerek yok ufuk, kendi çapında benle uğraştığını sanıyor işte, bırakalım ne yaparsa yapsın, eğlensin çocuk.