Elektirikler Kesildi..Bilgisayarım Gitti..

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
ReaL_isT
08-05-2004, 21:21   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
457 mesaj

Dün akşam açmışım bilgisayarımı güzel güzel bişiler yapıyorum.Birden elektirikler kesildi.Yaklaşık yarım saat sonra elektirikler tekrar geldiğinde bilgisayarımı açmaya çalıştım ama açılmadı. :(
Bilgisayarımı açar açmaz speakerdan bi ses "System failed CPU TesT"
(Anakartım ASUS P4P800 deluxe wi-fi) Anakartın kitapcığına baktım ayrıntılı bişi yazmıyo sadece ASUS teknik servisini arayın falan yazıyo.Sizce ne oldu benim PC me

karamurat
08-05-2004, 22:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
408 mesaj

Güç kaynağı (kasanın arkasında olan şey) olabilir demek istiyorum ama maalesef bilgisayarın açıldığı için bunu diyemiyorum.Ram yanmış olabilir,anakart yanmış olabilir,işlemci yanmiş olabilir,bios sıfırlanmış olabilir daha da kötüsü hepsi de yanmış olabilir.İlgili bir teknik servis hatayı mutlaka tesbit eder.İnşallah sorun bu değildir demek istiyorum ama..Arkadaşlar süper bir sistem alıyoruz ama maalesef iş kasaya gelince nedense cimrilik ediyoruz.Bu defalarca bilgisayar dergilerinde dile getirildi ama maalesef dinleyen yok.Eğer kaliteli bir kasa alırsanız ( bu durumda güç kaynağınızda kaliteli olacak )en küçük bir voltaj farklılığında kasa bilgisayarı korumak için güvenli bir şekilde kapatır veya en kötü ihtimalle güç kaynağın yanar ama sistemin kurtulur.Eğer durum bu ise( inşallah değildir )bu satırlar herkese ibret olsun.Benim tam 3 arkadaşımın gül gibi bilgisayarları bu yüzden gitti.Ben çevremdeki herkese kaliteli kasa olayını anlatmaya çalışıyorum ama ancak sistemleri yanınca beni hatırlıyorlar

ykamci
24-05-2004, 19:34   |  #3  
Taze Üye
13 mesaj

piyasadaki çoğu güç kaynakları yetersiz yada yazılan kapasitesinden  daha düşük olmaktadır.aynısı benim başıma geldi cpu gitti...bence power s.alırken uzman firmalardan almak

sriptkidy
24-05-2004, 21:21   |  #4  
Üye
55 mesaj

bence herkese bi ups şart
pek de pahalı degil
marka suppleylara bakın(yüksek wattlı) genelde baya pahalı bi ups le kesin cözüm

Banned
24-05-2004, 21:44   |  #5  
Banlandı
1,133 mesaj

cpu üzerinde bir hata olusmus power supply kontrol et ve iyi bir marka kullan

resilence
24-05-2004, 23:41   |  #6  
Üye
52 mesaj

50-60 dolarlık bir ups ile sistemi korumak mümkün...
bir düşünün bir gün bütün parçaları değiştirmek zorunda kalabilirsiniz(burası biraz abartı ama siz anladınız işte :-D) halbuki herkes alsa bir ups rahat rahat kullansa bilgisayarını ....

gunaysay
25-05-2004, 11:31   |  #7  
Yıllanmış Üye
716 mesaj

donanıma fazla yüklenilmediği sürece(overclock,4 tane hdd falan kullanmak) 25 dolarlık kasa işinizi görür tabii ups kullanıldığı zaman

yani aşırı donanım kullanmıyorsan dandik kasa + ups bence daha mantıklı