elektrik kesintisi sonunda pc m açılıo:(

HPQ-User
07-06-2007, 01:26   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

wine sormuş:
Mrb lar pc min 256 lık olmak üzere 2 adet ram i vardı. Biri bozuldu şimdi yerine yeni 512 OEM takıldı. Yani şu anda 256+512 ram e sahibim. Fakat daha önce yaşmadıım bi sorunu yaşıorum.Elektrikler gidip geldiinde pc m kendiliinden açılıo.Ekranı da açıyorum normal açılsın die ekranda devam etmek için F1 e basın,BIOS ayarları için başka bi tuşa tıklayın vs. diyo.
ya benım daha önce boyle bı sorunum yoktu. Ram le mi ilgili yoksa içinden bi parça falan mı gitti Yardım Lütfen!!! :(

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
256 oem ram+512 oem ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Borga-x
07-06-2007, 08:56   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Öncelikle arkadaşım PSU'n zarar görmüş olabilir.Eğer kasan Frısby,everest gibi 2.sınıf ürünlerse PSU'arı gerçek değerı vermez ve cok dandık bır besleme unıtelerı vardır.Sana tavsıyem PSU'nu değiştir. www.gigatek.com adresınden http://www.gigatek.com.tr/urun.php?id=1715 boyle bır PSU almandır. Birde Bios'unu default ayarlara getirirsen iyi olur. Bunu da bios!a gireceksın.Load bıos default gibi bir yazı görmen gerekır.Bunu onaylayarak bıos'tan save ederek çık

ExCeLLiuM
07-06-2007, 16:14   |  #3  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,149 mesaj

Borga-x e katılıyorum. Ayrıca veridiği hatayıda tam yazarsan daha iyi cevap verme imkanımız olur.

Ancak büyük bir ihtimalle bios ayarları karışmış. Çevrende anlayan biri varsa gelip sistemine göre biosunu ayarlasın. Ayrıca elektrikler kesilip tekrar geldiğinde bilgisayarın açılıyorsa yine bu bir bios ayarı nedeniyledir. Belki yeni taktığın ram ile eski ramin frekansları aynı değil. Bios otomatik olarak yeni ramın frekansına göre çalışmaya başlamış olabilir. Bu durumda eski ramin frekansı da otomatik olarak artmıştır yani kendi kendine overclock olmuş olabilir. Sorun bios ayarlarında!Bence :))

asimileci
07-06-2007, 16:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,996 mesaj

eger anakartta lamba yanmıyorsa
güç kaynagı uçmuştur
ASUS öneririm ve de tek geçerim.