Elektronik cihazlarınız neden bozuluyor?

CHIP Online
19-12-2013, 01:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Elektronik cihazların ömrünün bazen neden çok kısa olduğunu hiç düşündünüz mü?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/el ... ozuluyor_44180.html

Resimlerle: Bozuk iPhone'lardan ortaya çıkan sanat!

Elektronik cihazlar genelde beklediğinizden önce bozulur. Peki bunun arkasındaki sebep ne? Cihazlarınız kalitesiz mi, yoksa kasıtlı olarak mı bozulacak şekilde üretiliyorlar? Yıllar boyunca kullanılan elektronik cihazlardaki tipik problemleri ve eskime sürecini inceledik.


Planlanmış eskime mi?


Üç yıllık bir laptopunuz olduğunu düşünün, açılması her defasında on dakika süren. Fan sesinin azalmasından dolayı fanda bir sorun olduğunu düşündünüz ve teknik servise götürdünüz. Tecrübeli bir teknik servis çalışanı olsanız bile cihazı tamamen parçalara ayırmanız 20 dakika sürüyor. Sonunda sıra fana gelince laptopun neden bu kadar yavaş çalıştığı hemen anlaşılıyor: Soğutucu demirin üzerine üfleyen fan, zamanla bütün tozu toplamış, ve tozlar fana kadar ulaşıp dönüş hızını ve hava akışını kesmeye başlamış.


Bu gibi durumlar, elektronik cihaz sahibi herkes tarafından en az bir iki kez yaşanmıştır. Ve özellikle böyle sorunlar garanti bitiminin hemen sonrasında olunca, firmaların cihazlarına bu zaafları bilerek koyduğu şüphesi doğuyor.


Tüm Konu: Elektronik cihazlarınız neden bozuluyor?

Resimlerle: Bozuk iPhone'lardan ortaya çıkan sanat!

Kaynak: www.chip.com.tr