Elektronik Nasıl Bu Kadar Gelişti

ancient30
04-10-2018, 13:05   |  #1  
ancient30 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
21 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2018

Elektronik Nasıl Bu Kadar Gelişti

Elektronik, mühendis kökenli olanların daha net bildiği tanımıyla kısaca atom altı parçacıkları inceleyip, sonuçlarını günlük hayatımızda teknoloji ve birçok teknolojik gelişim olarak geri aldığımız bir bilim dalıdır. Elektroniğin gelişimini etkileyen adımlar;


Yarı İletkenlerin Keşfi

Elektronik devrelerin kalbi veya yapı taşı olarak nitelendirebileceğimiz yarı iletkenler ve transistörler elektroniğin gelişiminin en önemli etkenlerinden biridir. Yarı iletkenlerin keşfinden önce pahalı ve verimsiz olan vakum tüpleri kullanılıyordu. William Shockley, John Bardeen ve Walter Brattain'in ince bir germanyum tabakasının oluşturduğu transistör bir ilk oldu. Bu keşifle birlikte teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyordu çünkü yarı iletkenler ve transistörlerin kullanımı elektronik cihazların daha küçük boyutta olmasına imkân sağlıyordu.

  Gordon Moore 1965 yılında yayınladığı makalesinde üretilen transistörlerde üretim teknikleri geliştikçe maliyetin düşeceğini yani her iki yılda bir, işlemcinin iki katı daha güçlü olacağını öne sürüyordu. Nitekim Motorola’nın piyasaya sürdüğü ilk telefon 10 inç uzunluğunda, 790 gramağırlığındaydı ve hiç de ucuz değildi. Bugüne dönersek ortalama akıllı telefonların uzunluğunun 5 inç ve ağırlığının 200 gramdan az olduğunu söyleyebiliriz. iPhone 6 da nitekim iPhone 1’e kıyasla 3.5 kat daha hızlı ve yüzde 30 daha ucuz hale gelmesi 7 yıl içinde gerçekleşmiştir. Moore yasasıyla direkt olarak bağlantılı olan küçülme ve hız artışı yaşayan tabletler, mikroişlemciler, akıllı telefonlar ve birçok elektronik eşyanın gelişiminde önemli bir etken olmaya devam ettiğini söyleyebiliriz.


 Dokunmatik Ekran Teknolojisinin Gelişimi

Şu anda kullandığımız cihazların çoğu insan merkezli tasarımlara doğru gitmektedir. 1960'larda ortaya çıkan ilk farelerden bugün kullanılan gelene kadar çok büyük bir farklılığını göremeyiz. Ta ki dokunmatik ekranlara kadar. Dokunmatik ekranlar sayesinde insanlar sadece tek bir parmağıyla dokunmatik ekranlar sayesinde her şeyi yapmaya başladı. Bu gelişme tüm endüstri için dönüştürücü etkilerden belki de en önemli olanıydı.

  İnternetin Gelişimi 

Elektroniğin ve teknolojinin gelişmesindeki en büyük etkenlerden biri de internettir. Anlık olarak bilgi ve veri paylaşımının önünü açan internet, teknoloji ve elektroniğin gelişmesindeki en etkili gelişme olarak kendine ilk sıralarda yer bulabilir.

Elektronik Nasıl Bu Kadar Gelişti

Teknoloji Haberleri

Son Düzenleme: ancient30 ~ 04 Ekim 2018 13:16 Neden:
berkanbir
04-10-2018, 15:05   |  #2  
berkanbir avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 4
90 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2018

Daha halkın kullanımına sunulmayan o kadar geniş bir yelpazesi var ki. Tesla boşuna mı uğraştı hocam :D Tek sıkıntı gücü elinde tutan adamlarda hepsi.