Elektronikten Anlayan Birisi Çok Acillllllllll

hakean
08-10-2011, 11:21   |  #1  
hakean avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,572 mesaj

Öncelikle Herkese İyi Günler Elimde Creative SBS A200 modeli Ve 400W PSU VAR
PSU HAZIR HERŞEYİ HAZIR 12 V ÇIKIŞI YANİ SARI VE SİYAH KABLOYU Creativdeki Elektrik Panosunda
NEreye Bağlayacağımı Bilmiyorum:Lütfen Birisi Yardım Etsin.....

Son Düzenleme: hakean ~ 08 Ekim 2011 15:01
Kapalı Hesap (153334)
08-10-2011, 11:41   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Sarı siyah ne kablosu ayrıca resimler net değil net olmayınca devrenin üzerindeki beyaz şekilleri göremiyorum.Sarı siyah dediğin elekirk kablosumu yoksa bilgisayardan gelen bir kablomu psu dedigin bilgisayaın güç kaynagımı yoksa creativin a200 kendi güç kaynagımı.Lehim makinen lehim telin lehim pompan varmı.Yada saç kurutma makinesi gibi olan rüzgarlı lehim makinesi.Ayrıca elektirkten anlıyan bunu yapamaz konun başlıgını "elektronikten" anyan diye değiştir.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (197807) ~ 08 Ekim 2011 11:52
Nicoll
08-10-2011, 13:19   |  #3  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj
Alıntı: hakean  
Öncelikle Herkese İyi Günler Elimde Creative SBS A200 modeli Ve 400W PSU VAR
PSU HAZIR HERŞEYİ HAZIR 12 V ÇIKIŞI YANİ SARI VE SİYAH KABLOYU Creativdeki Elektrik Panosunda
NEreye Bağlayacağımı Bilmiyorum:Lütfen Birisi Yardım Etsin.....
Üstteki resimde diyotların hemen yanında gördüğün büyük silindirik şey besleme katının süzgeç kondansötörüdür. Sol tarafında gördüğün işaret "-" girişidir; işaretsiz olan "+" girişi. Kabloları bunun bacaklarına lehimle.

Aşağıdaki resimde hangi kabloyu nereye lehimleyeceğini işaretledim.

Not: PSU dediğin bilgisayar için olan ise bilgisayarsız çalışmaz... Çalıştırmak için PSU'dan çıkan yeşil kabloyu herhangi bir siyah kablo ile birleştirmen gerekiyor.

Son Düzenleme: Nicoll ~ 08 Ekim 2011 13:34
hakean
08-10-2011, 14:59   |  #4  
hakean avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

hepsi hazır onuda yaptım lehimde var makienede var siyah yeşil ekli herşey hazır sadece sarı siyah kabloyu nereye bağlayacağımı sordum

hakean
08-10-2011, 15:03   |  #5  
hakean avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

aga lehimlemeden test için deydiriyom çat psu kapanı açıyom tekrar çat kapanıo

hakean
08-10-2011, 15:28   |  #6  
hakean avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

aga saol denedim çalışıyo ama ses de bi değişiklik yok

Nicoll
08-10-2011, 16:01   |  #7  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
aga saol denedim çalışıyo ama ses de bi değişiklik
400W PSU takınca 400W çıkış gücü mü alacağını sandın? Doğru mu anladım?

Anfinin özelliklerine baktım, 5w yazıyor... buna 1000w psu da taksan değişen hiç bir şey olmayacak... Keşke ne yapmak istediğini önceden söyleseydin...

Sana tavsiyem STK entegreli bir anfi al veya kendin bir elektronikçiye yaptır. En iyileri bunlar. Yalnız dikkat etmen gereken bunlara ucuz hoparlör takma 50w için en az orjinal 100w hoparlör tak yoksa cayır cayır yakarsın... Kahkaha

Ben aşağıdakine benzer birtane kendim yaptım 2x45W kaliteli bir hoparlör fiyatı amfinin maliyetini geçtiği için öylece duruyor Kahkaha

http://www.elektronikciyiz.biz/2 ... ms-anfi-devres-pcb/

Son Düzenleme: Nicoll ~ 08 Ekim 2011 16:14
hakean
08-10-2011, 17:08   |  #8  
hakean avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

pekala bana 200 tl bütçe ile amfi + teyp olabiilirmi

Nicoll
08-10-2011, 17:34   |  #9  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
pekala bana 200 tl bütçe ile amfi + teyp
200 liraya amfi + teyp tabiki olur. Ama bu amfinin ona uygun bir güç kaynağı + hoparlör, hoparlör kabini vs. var...

Bu tür konular benim uzmanlık alanım olmadığı ve sürekli ilgilenmediğim için tam olarak maliyetini bilemem. Kendin araştırman ve elektronikçilerle görüşmen lazım.

Amfi olarak bunun gibi birşey tavsiye ederim: http://urun.gittigidiyor.com/FOR ... si_W0QQidZZ44569402

hakean
08-10-2011, 20:19   |  #10  
hakean avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

saolasın kardeş

Nicoll
08-10-2011, 22:59   |  #11  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
saolasın kardeş
Buda iyiymiş: http://urun.gittigidiyor.com/KAW ... EL_W0QQidZZ45729278

USB - kart okuyuculu 4x50w çıkış gücü olan kumandalı oto teyp. 12v ile çalıştığından PSU ya bağlanıp evde de kullanılabilir.

Gerçekten 200w güç verebilir mi bilmiyorum ama içine bakmak lazım... Kahkaha

Kapalı Hesap (200174)
09-10-2011, 10:07   |  #12  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

Arkadaş PSU ile anfi teyp çalıştırırsan performans alamazsın,nedeni oto anfi teyp'leri genelde amper denen güç birimi ile çalışır.Psu'larda watt'öncelikli amper'i fazla yok,taktın diyelim psu'ya anfi ile teypi yüksek ses verince yumulma olur anfide ve hoparlörlerde(sesi bozar).Sıkıntısız ses sistemi istiyorsan adaptör güç kaynağı yapman gerek, şuan kullandığım evde olan jameson 350 Watt lık anfi 6 hoparlör 2'si bas.Anfiyi bilgisayara taktım anakart üzerindeki ses çıkışlarına bağladım tam ses verdiğimde yumulma seste bozulma olmuyor nedeni ise güç kaynağım tam besliyor anfiyi sen elektronikten anlıyorsan azcık 90 wattlık bir trafo al 12 volt 28 amper güç çıkışı olan bir regüle satın al veya kendin hazırla trafo'nun çıkışları regüleye ver regülenin çıkışı anfiye sorun çıkartmaz.
Regüle yapman için gereken malzemeleri heryerde bulabilirsin
12 volt 6000 hf 2 adet kondansatör
3 tane transistör
kısa devre koruma
5-6 tane zener,direnç
9 tane 12 volt 28 hf kondansatör
bir tane plaka devreleri kurmak için....
Eğer tam seste bozulma yumulma cızırtı olmamasını istiyorsan böyle bir güç kaynağı oluşturman yada alman şart....Bilgisayar PSU'su bu işi görmez...
Ben seste sorun olmasını istemiyorum diyorsan böyle bir trafo alman gerek...(234 tl hakiki 12 volt 90 watt 28 amper)

Regülesi geçenlerde kısa devre yüzünden yandı yeniden yapıyorum bu sefer kısa devre korumada ekleyecem 
1 teyp sony,1 anfi jameson 8 çıkış,6 hoparlör 2'si bas sorunsuz çalıştırıyor seste bozulma yumulma olmuyor anlayacan güç kaynağı besliyor PSU ile bu iş olamaz olmaz 1200 watta olsa amperi yok...
Ben bu adaptörle yanmadan önce aküsü zayıflamış arabaya marş vurdurdum sen düşün gücünü...
Trafonun güç girişi 220 olup çııkışları ( 0-12-18-24-32-36-42-48 ) volttur...
Yani bir trafo'ya 8 regüle bağlanabilir...
O alltta  pek belli olmuyor ama çıkışları çok kalın bir kablo ile temas ettirdiğinde kablo eriyor buda demek oluyorki AMPER...(ağırlığı 7 kilo 257 gram) biraz pahalı
Eğer böyle bir güç kaynağı oluştrmak istersen projesi mevcut veririm....

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (197807) ~ 09 Ekim 2011 10:41
hakean
09-10-2011, 11:54   |  #13  
hakean avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

saolasın abi eline sağlık aslında mantıklı ama ben kendim yapamam bunu

Nicoll
09-10-2011, 13:20   |  #14  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: kesko  
Arkadaş PSU ile anfi teyp çalıştırırsan performans alamazsın,nedeni oto anfi teyp'leri genelde amper denen güç birimi ile çalışır.Psu'larda watt'öncelikli amper'i fazla yok,taktın diyelim psu'ya anfi ile teypi yüksek ses verince yumulma olur anfide ve hoparlörlerde(sesi bozar).Sıkıntısız ses sistemi istiyorsan adaptör güç kaynağı yapman gerek, şuan kullandığım evde olan jameson 350 Watt lık anfi 6 hoparlör 2'si bas.Anfiyi bilgisayara taktım anakart üzerindeki ses çıkışlarına bağladım tam ses verdiğimde yumulma seste bozulma olmuyor nedeni ise güç kaynağım tam besliyor anfiyi sen elektronikten anlıyorsan azcık 90 wattlık bir trafo al 12 volt 28 amper güç çıkışı olan bir regüle satın al veya kendin hazırla trafo'nun çıkışları regüleye ver regülenin çıkışı anfiye sorun çıkartmaz.
Regüle yapman için gereken malzemeleri heryerde bulabilirsin
12 volt 6000 hf 2 adet kondansatör
3 tane transistör
kısa devre koruma
5-6 tane zener,direnç
9 tane 12 volt 28 hf kondansatör
bir tane plaka devreleri kurmak için....
Eğer tam seste bozulma yumulma cızırtı olmamasını istiyorsan böyle bir güç kaynağı oluşturman yada alman şart....Bilgisayar PSU'su bu işi görmez...
Ben seste sorun olmasını istemiyorum diyorsan böyle bir trafo alman gerek...(234 tl hakiki 12 volt 90 watt 28 amper)

Regülesi geçenlerde kısa devre yüzünden yandı yeniden yapıyorum bu sefer kısa devre korumada ekleyecem 
1 teyp sony,1 anfi jameson 8 çıkış,6 hoparlör 2'si bas sorunsuz çalıştırıyor seste bozulma yumulma olmuyor anlayacan güç kaynağı besliyor PSU ile bu iş olamaz olmaz 1200 watta olsa amperi yok...
Ben bu adaptörle yanmadan önce aküsü zayıflamış arabaya marş vurdurdum sen düşün gücünü...
Trafonun güç girişi 220 olup çııkışları ( 0-12-18-24-32-36-42-48 ) volttur...
Yani bir trafo'ya 8 regüle bağlanabilir...
O alltta  pek belli olmuyor ama çıkışları çok kalın bir kablo ile temas ettirdiğinde kablo eriyor buda demek oluyorki AMPER...(ağırlığı 7 kilo 257 gram) biraz pahalı
Eğer böyle bir güç kaynağı oluştrmak istersen projesi mevcut veririm....

Bu dediğin trafolu sistemler geçmişte kaldı. En yaygın olarak Switched-mode power supply (SMPS) kullanılıyor. Bilgisayarların güç kaynağıda aynı sistemle çalışıyor. Küçük el çantası gibi kaynak makinesi gördüyseniz o da aynı sistemle çalışıyor. Cep telefonu şarz aletleri vs. Trafolu olandan üstün yanları saymakla bitmez...

Ne demek PSU da amper yok? Wat değeri nasıl hesaplanıyor bilmiyor musun? Yada hiç PSU etiketini okumadın mı?

Örnek 350W SMPS güç kaynağı:http://urun.gittigidiyor.com/24- ... gi_W0QQidZZ43404338

24V / 14.6A / 24x14.6= 350.4W çıkış gücü.

SMPS çalışma prensibi: http://www.kontrolkalemi.com/for ... asma/9237-smps.html (Bunu mutlaka okuyun, çok güzel anlatılmış...)

O elindeki trafoyu hurdacıya sat, bakırı iyi para yapar, SMPS alırsın Kahkaha

Kapalı Hesap (200174)
09-10-2011, 13:24   |  #15  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj

Nicoll ben onu bunu anlamam o dediğin sisteme 470 lira verdim yarım seste gümm en sağlam trafolu sistem...
Senin o dediğin sistemden al gel tak benim evdeki sisteme 20 dakika tam ses gitsin yanmadan istediğini almayan böle olsun :D
Ben amper lazım bana diyorum adam halen watt'tan bahsediyor Dil çıkarıyor
O elindeki trafoyu hurdacıya sat, bakırı iyi para yapar, SMPS alırsın  bu kadar anlıyon işte neyse herkesin bildiği kendine Gülüş
Bknz
Kiloamper
Mikroamper
Miliamper
Nanoamper
volt,watt,amper bunların ne olduğunu biliyonmuda bana akıl veriyorsun ?Sinsi
Araba teyp'i anfisi amper gücü ile iş yapmakta sen amperi watt'la karıştırdın galiba ben hayatımda araba akülerinde 12 volt 80 wat yazı görmedim nedense 12 volt 80 amper :)
Neyse sende kendini bi konularda bilgili görüyorsun saygı duymak gerek :)
Ben bildiğimi paylaştım....
O üste saydığım birim adları sadece sargılı sistemde mevcut bunuda öğrenmiş ol...

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (197807) ~ 09 Ekim 2011 13:40
Nicoll
09-10-2011, 14:29   |  #16  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Nicoll ben onu bunu anlamam o dediğin sisteme 470 lira verdim yarım seste gümm en sağlam trafolu sistem...
Senin o dediğin sistemden al gel tak benim evdeki sisteme 20 dakika tam ses gitsin yanmadan istediğini almayan böle olsun :D
Ben amper lazım bana diyorum adam halen watt'tan bahsediyor Dil çıkarıyor
O elindeki trafoyu hurdacıya sat, bakırı iyi para yapar, SMPS alırsın  bu kadar anlıyon işte neyse herkesin bildiği kendine Gülüş
Bknz
Kiloamper
Mikroamper
Miliamper
Nanoamper
volt,watt,amper bunların ne olduğunu biliyonmuda bana akıl veriyorsun ?Sinsi
Araba teyp'i anfisi amper gücü ile iş yapmakta sen amperi watt'la karıştırdın galiba ben hayatımda araba akülerinde 12 volt 80 wat yazı görmedim nedense 12 volt 80 amper :)
Neyse sende kendini bi konularda bilgili görüyorsun saygı duymak gerek :)
Ben bildiğimi paylaştım....
O üste saydığım birim adları sadece sargılı sistemde mevcut bunuda öğrenmiş ol...

http://www.hepsiburada.com/Liste ... 027&categoryId=1012

Yukarıdaki linkte gördüğün şey 12 volt 30 amper SMPS güç kaynağı. Regüle edilmiş, kısa devre korumalı, voltaj değişimlerinden etkilenmez. Bunu alıp evindeki amfine tak. Sonra bana teşekkür edersin. Söylediklerini de geri alırsın.

Kapalı Hesap (200174)
09-10-2011, 15:28   |  #17  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Alıntı: Nicoll  

http://www.hepsiburada.com/Liste ... 027&categoryId=1012

Yukarıdaki linkte gördüğün şey 12 volt 30 amper SMPS güç kaynağı. Regüle edilmiş, kısa devre korumalı, voltaj değişimlerinden etkilenmez. Bunu alıp evindeki amfine tak. Sonra bana teşekkür edersin. Söylediklerini de geri alırsın.

Benim adi dediğin trafoya 3 tane karbon direnç, 1 tane film direnç, 2 taş direnç'le 4 tane elektrolitik kondansatör eklediğim takdirde zaten ekleyecem yeni regülede amperi 43 olacak bu dandik cihazımı öneriyorsun :)
Bknz..
Kondansatörün gösterdiği dirence kapasitif reaktans denir.Kapasitif reaktans, XC ile gösterilir. Birimi Ohm dir. XC = (1 /  m C ) = (1 / 2 n f C ) 'Ohm olarak hesaplanır.Bu işlem sonucu regüleye hangi devreyi eklediğinde amperi ne olur voltu ne olur kafadan hazırlamış olursun...(çalıntı değil yılların birikimi) Gülüş
Üniversite okumadım sadece bayan kuaförüyüm ama ben bir elektrik devresi kurarken kendimce bildiğim kadarı ile hesaplarım netten bakmam.
Böyle cihazlara ücret ödemektense kendim tasarlarım dizerim hem öğrenmiş olurum hemde ona vereceğim ücret bende kalır,
Diyeceklerim bu kadar doğru bildiklerimi paylaştım şuda var bir insan kafasına koydumu herşeyin üstesinden gelir öğrenir....
Son bir şey regüleye kısa devre koruma atamak zor birşey değil...
İnsanoğlu isterse uçak projesi çizer herşey okumak değil.....
(Bir zamanlar elektrik ve elektronik devrelerin ne işe yaradığını üzerindeki yazı işaretlerin ne anlama geldiğini nasıl yapıldığını gece gündüz araştırmıştım kaza geçirdiğimde 6 ay istirahat aldığım günlerde herkes öğrenebilir  kitaplarını alıp okurdum diğer yandan bilgisayarda hesaplama yapardım kitap okumak gerçekten güzel birşey..Tavsiye ederim herkese)
Bu arada Nicoll galiba sen yazdığım bazı kelimelerden rahatsız oldun ama ben böle şeylere pek harcama yapmıyorum birdefa güvendim aldım tam ses çalıştırıyordum sistemi (yandı ve garanti kabul etmedi)2 bas 4 kolon sistemin emdiği watt sadece kolonların 547 ölçüyorum tabi kafadan değil demek istediğim bu önerdiklerin yüksek sistemde başlıyor kokmaya ama sargı öyle değil sargı kolay haşlanmaz tam ses güzel bir ses istiyorsan sargılı trafo en iyisi bildiklerimi söyledim bu arada isteyene böyle bir güç kaynağı yaparım :D
Nicoll yanlış anladı isen beni özür dileriz ürünü almadanda...Gülüş
Kırdı isem özür dilerim arkadaşım.......
Yazı uzun oldu değerli vaktinizi aldığım için kusura bakmayın sevgi ve esenlikle kalın saygılar..
Trafo (bobinaj)sarmayı öğreniyorum onada ödeme yapmayacam artık :D

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (197807) ~ 09 Ekim 2011 16:51
Nicoll
10-10-2011, 15:41   |  #18  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Arkadaş PSU ile anfi teyp çalıştırırsan performans alamazsın,nedeni oto anfi teyp'leri genelde amper denen güç birimi ile çalışır.Psu'larda watt'öncelikli amper'i fazla
Bana ne söylediğiniz önemli değil. Ama üstteki yorumunuz beni deli etti gerçekten.

Küçük trafolu SMPS ile metalleri eriten kaynak makinesi bile yapılıyor diyorum siz hâlâ amper yok diyorsunuz!

Kendiniz ne kullanırsanız kullanın ama başkalarını yanlış yönlendirmeyin lütfen. Burası sadece chip online üyelerine özel değil; arama motorlarından da trafik geliyor...

Aşağıdaki resimde lise günlerimden kalma 120w trafolu, potansiyemetre ile 0-43v arasında ayarlanabilen güç kaynağım var. Elektronik devre tasarımı ve kutusu, montajı tamamen bana aittir. Devre plaketi çizmeye bile gerek görmedim bütün parçalar öylece kablolarda asılı duruyorlar :)

Girişte endüstriyel tip köprü diyot var (sol tarafta soğutucuya vidalanmış) Kalibrasyon kısmında meşhur x741 entegresini kullandım. Onu takiben op-amp çıkışını öndeki büyük soğutuculu çıkış güç transistörüne ileten BD139 transistörü var.

Böyle bir şeyi kendiniz yapmaya kalksanız 50tl hazırını satın alsanız en az 100 lirayı gözden çıkarmanız gerekir. Sadece trafo fiyatına 20-30 amper verebilen kullanıma hazır, sadece yarım kiloluk bir SMPS varken 10 kg'lık bir trafo alınmaz!

Resimdeki aleti elektronik bölümünde okuyan, ihtiyacı olan bir öğrenci arkadaşımız varsa hediye edeceğim.

hakean
10-10-2011, 16:58   |  #19  
hakean avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

arkadaşlar gösterdikleriniz güzel ve mantıklı ama bunlar çok pahalı

hakean
30-10-2011, 17:38   |  #20  
hakean avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

arkadaşlar konuyu fazla uzatmadan son bişe sormak istiorum böyle bangır bangır mesela bizim site şeklinde evler
bi açacam 2 -3  site tamamen duyacak şekilde full sistem toplayabilirmiyiz ama fiyatıda tabi ona göre biraz uucuz olursa sevinirim

hakean
30-10-2011, 19:27   |  #21  
hakean avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

son ses açsam bile bozulmyacak ses ve mesela %2 de yer yıkılacak ki volume %100 de bile ses bozulmayacak böle bir sistem lazım

hakean
09-12-2011, 12:36   |  #22  
hakean avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

ARKADAŞLAR TEKRAR RAHATSIZ EDİCEM SİZLERİ AMA KALİTELİ ANFİ+TEYP+KABİNLİ YADA KABİNSİZ SUBWOOF. Bulabilirmiyiz arkadaşlar yardımalrınızı esirgemeyin

hakean
09-12-2011, 19:55   |  #23  
hakean avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

arakdaşlar elimde creative sbs a220 nin bi devresi var ve bass çıkmıyor bass yerimi bozuldu anlamadımki bi bakarasanız sevnirim  

arkadaşlar aynı sorun a200 ün devresi içinde geçerli sbs a200 ve 220 yardımlarınızı bekliorm

Kapalı Hesap (154666)
15-01-2012, 12:43   |  #24  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
arakdaşlar elimde creative sbs a220 nin bi devresi var ve bass çıkmıyor bass yerimi bozuldu anlamadımki bi bakarasanız sevnirim  

arkadaşlar aynı sorun a200 ün devresi içinde geçerli sbs a200 ve 220 yardımlarınızı

Devre bağlantıların doğru mu.

hakean
15-01-2012, 17:57   |  #25  
hakean avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

dogru kardeş hepsi dogru  benim arkadaş salak afedersin 12 v çıkışını vermiş güç kaynagından kırımızı yere bas çıkışına ordanda hoparlöre daha fazla ses versin die bi geldim eve çalışmıo dedi niye dedim besleme yandı dedi yalan söledi bi baktım 12 v ı vermiş