Elimde 2HDD War Pc Açıkken Win 7 kurmak istiyorum.

mdx123
06-12-2010, 14:35   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
20 mesaj

Elimde 1 tane Serial ATA 320Gb harddisk war

1 Tanede 30 Gb İDE harddisk war İDE Den ATA Harddiskime format attım ve oldu.

Ama bir sorun war İDE Harddiski sistemimden cıkarınca

ATA Harddiskim Boot Olmuyor Malesef..

Acaba IDE Harddiskimdeki boot Bulmama yardımcı olsanız..

Bende bu dosyaları IDE harddiskimden ATA Ya atmasam sistem boot olup acılırmı ?

Yardım lütfen...

mdx123
06-12-2010, 15:18   |  #2  
OP Yeni Üye
20 mesaj

Yardım edicek yokmu  ?

mustafa2116
06-12-2010, 22:32   |  #3  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

buna yardımcı olabilirm ancak bir sorun var. sana anlatacağım yöntemi bitirene kadar  sen baştan format atsan daha iyi olur.

yazı kısa olcak ama yapması uzun. deneme alanı sanal işletim sistemi klonuyla  çalışırmı? sorusuna cevap olarak  yapıldı.

bu işlem için öncelikle kurulumu tamamlanmış yapısı itibarıylabios tarafından birincil disk kabul gören alanı belirlemen gerek. Bu genelde seçim oalrak yapılamadığı için diski formatta tek bir disk üzerinden yapılandıracaksınız.
yani HDD 250 gb ise 2 ayırmayın 2 ye ayrıksa birleştirin böylelikle 1. disk zorlaması geçerli oalcak.

Sanal işletim sistemine attığınız format kopyasını  alabilmeniz için 2. bir disk üzerine format atmanız gerkir.
 yani sanal işletim sisteminde çift işletim sistemi olmak zorundadır.

Formatı attıktan sonra ağ paylaşımıyla tüm dosyaları kopyalayabilmeniz için
* disk üzerindeki güvenlik adını  sadece guest ve everyone kalacak şekilde düzenleyiniz.
* kopyalayacağınız kadar  ana işlem ünitesinde bir  bellek bekletiniz.

Buraya kadar olan alanda kopylamaya henüz geçmediniz. Bu alanda kopyalancak verilerin başında autoexec.bat olması gerkir. Bu şu demektir. birincil diskten yedek diske bir kopya alacağız ve bunu rasgele seçimle ele  almış olacağız.

Şimdi diskin kopyasını alınız.
İçeriğe system32 içersindeki driver alanına giriniz ve bu alan hdd yi takacağınız bilgisayarın doanımıyla ilgili driversler, bir birine karışmayacak şekilde atınız klasörleyebilirsiniz.

Artık kopyalama bitti ve drivers işlemide bitti.
HDD ye bir açılış diski  yapacaksınız. bunun için hdd yi birleştirdiniz ve dosya sistemi NTFS olarak bir büyün oalrak seçtiniz.
içersine dosyaları atınız.
kopylama bittiğinde  tıpkı paylaşıma açtığınız dosyalarda yaptığınız gibi bu alanda da güvenlik sekmesine giriniz ve bu kez gues-everyone-administrator ve administrators alanları klalacak şekilde düzenleyiniz.
asla system izni verdirmeyiniz yada ana kullanıcı adında izin verdirtmeyiniz bu dısya kullanımında kısıtlama yaptırtacaktır.

artık diskiniz hazır.

bu disk ki sadece açılış anında cd nizi takıp onar diyerek başlangıç açılışını düzeleyip açabilirsiniz.

işlem için gerkli  şartlar:
 hdd üzerinde en az 10 gb boş alan
toplamda 20 gb lik alan
1 günlük bir süreç
güvenlik sekmesinde profesyonellik.
işletim sistemi içinde sanal bir işletim sistemi.
sanal işletim sisteminde 2 adet işletim sistemi
kopyalama yaparken TAM DİKKAT
Kullanılacak bilgisayarın donanımları hakkında bilgi.
ve
Baya  bi sabır.

dediğim gibi bu sadece tes için yapıldı ve çalıştı. bunu yapmaktansa 39 dk de işletim sistemini kurmak daha  iyi olacaktır.

mancukya
07-12-2010, 01:24   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Ne geregi varki disk klonlama yazilimlari mevcut yada win 7deki backup olayini yapacak yada sistem image dosyalarini dvd yazdirip diger hard diske atacak 
Zaten ne dedigide belli degil ide diske kurmus ondan Ataya format atmis format atinca zaten hersey silindi demektir sonrada ide cikarinca boot etmiyormus bos disk nasil boot edecekse
Cözmek zor ayri ayri format at disklerine hem 2 diskde win 7 kurunca ne olucak onuda cözemedim

mcafee23 ayrılmıştır
07-12-2010, 01:28   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

soruyu anlamadık

mustafa2116
07-12-2010, 18:44   |  #6  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj
Alıntı: mancukya  
Ne geregi varki disk klonlama yazilimlari mevcut yada win 7deki backup olayini yapacak yada sistem image dosyalarini dvd yazdirip diger hard diske atacak 
Zaten ne dedigide belli degil ide diske kurmus ondan Ataya format atmis format atinca zaten hersey silindi demektir sonrada ide cikarinca boot etmiyormus bos disk nasil boot edecekse
Cözmek zor ayri ayri format at disklerine hem 2 diskde win 7 kurunca ne olucak onuda cö
benim dediğimi anlamadığını düşünüyorum. Ama benm dediğimde format sanal sürücüye iki ayrı diske atılacak.

Programlar vardiyorsun haklısın ama ben bunu el yordamıyla yapmanın yolunu aradığım için böyle garip bir işlem var.

Boot etmeye gelince bazı durumlarda açılış botu geçersiz sayılıyor çünkü verilen kullanıcı guest system iznine sahip değil kullanıma açık. bu nedenle system iznini alması için açılışı  1 kereliğine onarma yaparak  cd ile açılcak.

tek deneme yapılamadığı için bu kadar ayrıntılı bilgi veremedim bir çok deneme yaptım ama henüz usb üzerinden çalışan bir işletim sistemi olarak windows u beceremedim :(

mdx123
08-12-2010, 21:03   |  #7  
OP Yeni Üye
20 mesaj

Aynen bende okadar uğraştım ama flash bellek üzerinden sistem kuramadım :S

mancukya
09-12-2010, 00:03   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

XPyi ben usbden calistirdim ama XP sistemde kuruluydu daha önceden bozuk usbdeki hard diskin yerine takinca sistem acilip sorunsuz calisiyor (Pcdeki hard disk elbette sökülmüs olmasi gerekiyor)

mustafa2116
09-12-2010, 00:23   |  #9  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

bilmi,yorum
 boot sisteminde 16 bi,t le açmayı planlıyorum ama  bu kezde yazıları öylece bir çevirimden geçirmek zuun süre diye düşünüyorum.
Mini xp denemesi güzl  oldu. explorer yerine totalcmd işime yaradı ama  ben daha  öteye geçmek istediğimden yetmiyor. helede hafıza problemi gibi bir problem varken 2 gb yetmiyor  4 gnde de fat 16 desteğini kesiyor. ne yapcam tam çözemedim.

Helede son günlerde  kendi tasarımım XP üzerinde biraz daha yoğunlaştım.  Bakalım nasıl olcak merak ediyorum. Şu anki boyutuyla 1.2gb lerde herşey var içinde demiyorum ama önemlileri var. deneme henüz bitmedi en alt seviyelerde deneme yapcam. CD açılışı var bunda explorerde çalışyıor cd den başlangıç mevcut ama benim için cd önemli değil USB daha iyi olur hem yazılabilir.

bosluk
09-12-2010, 01:26   |  #10  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Soruyu doğru anlamışsam şunu yapmanız lazım.

IDE sürücüyü çıkartacaksınız ve bios'tan ahci desteğini ayarlayarak SATA sürücünüze 7'yi kuracaksınız. Kurulumun ardından IDE'yi takarsanız, IDE/SATA sürücülerin aynı anda takıldığında yaşanan başlangıç önceliğinin IDE'ye verilmesi karmaşasını halledersiniz.

bosluk
09-12-2010, 01:28   |  #11  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Ek : USB bellek kurulumları üzerine uğraşıyorsanız da "Sardu" aracını kullanmanızı öneririm Winbuilder (ve Ultimate Boot CD'nin de çeşitliliğini unutmamak kaydıyla) sürümleri ile birlikte.

mustafa2116
09-12-2010, 13:30   |  #12  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj
Alıntı: bosluk  
Ek : USB bellek kurulumları üzerine uğraşıyorsanız da "Sardu" aracını kullanmanızı öneririm Winbuilder (ve Ultimate Boot CD'nin de çeşitliliğini unutmamak kaydıyla) sürümleri ile birlikte.
Boşluk@
 evet araç kullanınca geçerli olabiliyor ama ben daha kolay bir metot bulmayı düşündüğümden bu şekil bir zorlanmadayım. Nasıl anlatsam  tam olarak bilemiyorum.
Direk kopyala yapıştrıla çalışamsı için uğraşıyorum. ama dediğim gbi mini xp ile oldu ama explorer çalışmıyor Usb yi devreden atıyor. Bir yolunu bulcam regeditlerde falan olsa gerek diye düşünüyorum.
Yardım için teşekürler

bosluk
09-12-2010, 16:25   |  #13  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Rica ederiz. Aslında XP'yi kısmen de olsa çalıştırmanın mümkün olduğu yazılıp çiziliyor yabancı forumlarda. Yanlız bahsettiğiniz kayıt değerlerini oldukça fazla sayıda değiştirmek gerekliymiş. En son 10 sayfalık kayıt değişikliğinde bırakmıştım ki hala çalışmayan özellikleri vardı XP'nin :)

Yanlız, özellikle ultimate boot cd (ki mini xp gibi bu da winbuilder temelli) çok fazla sayıda şey yüklenmesine izin veriyor. Zaten XP'nin orjinal cd'sinin çoğunu kopyalıyor hazırlarken ve gb'larca yer kaplıyor. Kaspersky başta olmak üzere epey bir program da kurulabiliyor yaparken, virüs kurtarma belleği hazırlamak için oldukça ideal. Yine de bir gözatmanızı tavsiye ederim; en azından fikir verir size.

Kolay gelsin dileklerimle...

mustafa2116
09-12-2010, 22:59   |  #14  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

ben  işlemi bira daha basite indirgeyip yapcam regedit üzerinde bulunan işlemleri regediten kopartamak yerine veriye bağlı yolu  sürücü haline getirmeyi planlaıyorum ama sadece bir plan henüz. Şu anda DRİVER üzerinde çalışıyorum USB den başladığında açılma süresi baya kısalcaktır malum 350mb bir dosya kopyalanaması lazım açılışı baya yavaşlatacaktır.