En hızlı gelişen mobil sistem iOS ama...

CHIP Online
30-10-2013, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

iOS, en hızlı gelişen işletim sistemi olmayı başarsa da, Android karşısında ezilmekten kurtulamıyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/en- ... -ios-ama_43408.html

Resimlerle: iOS 7'den ilk ekran görüntüleri

2013'te mobil işletim sistemlerinin gelişimi ilginç bir seyir gösterdi. Üç çeyrek içinde, iOS'un toplam yüzde 5'lik pazar payı kazandığı ortaya çıktı. Böylece iOS, yüzde 19 pazar payına ulaştı. Özellikle iOS7'nin yayınlanması ve yeni iPhone'ların piyasaya çıkmasıyla birlikte ivme kazanan iOS bu sayede Android karşısında güçlü bir çıkış yakalamış oldu.


Ancak Android'in hala liderlediğini koruduğu da gözden kaçmıyor. Piyasanın yüzde 57'sine hükmeden Android telefonlar, mobil alanda Google'a çok büyük bir güç sağlıyor.


iOS kullanıcılarının sayısının 233 milyon olduğu dikkat çekerken bunun 176 milyonu iPad kullanıcılarından oluşuyor. Ancak Android kullanıcılarını sayısı 708 milyon ile büyük bir rekora imza atıyor. Windows Phone kullanıcıları ise sadece 68 milyon kişide kalıyor. Ancak bu sonuçla, bir zamanların "yıkılmaz" sanılan kalesi Blackberry'in 62 milyonluk kullanıcı sayısını geride bırakarak üçüncülüğe yükseliyor. Windows Phone'un Microsoft'un Nokia'ı satın alması sonrasında, 2014 ve 2015 yılında çok daha büyük bir atak yaparak, iOS ile boy ölçüşebilecek seviyeye ulaşabileceği de düşünülüyor. Ancak gerçek sonucu zaman gösterecek.


PC'lerde ise Microsoft'un tartışmasız üstünlüğü devam ediyor. 734 milyon Windows 7 kullanıcısının yanında 168 milyon da Windows 8 kullanıcısı bulunuyor. Apple Mac kullanıcıları ise sadece 47 milyon kişide kalıyor.

Tüm Konu: En hızlı gelişen mobil sistem iOS ama...

Resimlerle: iOS 7'den ilk ekran görüntüleri

Kaynak: www.chip.com.tr