Enteresan USB Port

ysf.guner
30-09-2011, 17:45   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Merhaba arkadaşlar.. Elimde Toshiba M70-181 (PSM70E) Notebook var. Eski bir bilgisayar. XP Pro işletim sistemi kurduk. Sıkıntı yok gayet güzel. Ancak, 2 adet USB portuna ne bağlarsam ÇALIŞIYOR, USB MOUSE HARİÇ! Evet USB Bellek, Web Cam vs. Mouse hariç USB olan her ürün çalıştı. 3 adet USB mouse denedim. 3 ü d çalışmıyor. Aygıt yöneticisinde hiç birşey görünmüyor taktığımda mouse'u. sadece 1 mouse'ta bilinmeyen aygıt olarak gösteriyor. diğerlerinde hareket bile yok. Denediklerim:

2 farklı A4 Teck mouse

Logitech m195 mouse

Bios update edildi

Bios default ayarlara alındı

Bios pili sökülerek resetlendi

Tekrar xp pro kuruldu (SP3, SP2li sistemde kurdum)

Soruna ne yazıkki çözüm bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum...

Son Düzenleme: ysf.guner ~ 30 Eylül 2011 17:48
Erdem_Aydın
30-09-2011, 21:07   |  #2  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj

gerçekten enterasan ama böyle bi sorun daha önce görmedim... diğer arkadaşlar da bi baksın...

şafak89
01-10-2011, 03:47   |  #3  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

bende öyle bir laptop var eski toshiba hemde :P

ysf.guner
01-10-2011, 09:12   |  #4  
OP Taze Üye
7 mesaj

Napsak toshibaya mı göndersek ? :) hala çözüm arıyorum... !

ricaederim
24-03-2013, 02:14   |  #5  
Taze Üye
1 mesaj

Aynı soruna acilden de acil çözüm arıyorum, internet için de usb kullanmak zorunda olduğum için şu anda laptopumdan yazabiliyorum. Daha önce de başıma geldiği için biliyorum, yapmadığım şey kalmamıştı son çare anakartı değiştirmekte buldum. Tak sök problemi ya da donanımsal ve hatta elektriksel bir sorun değil bu kesinlikle, buna eminim çünkü geçen sefer bilgisayarım farklı farklı servislerde her testten geçti, sorun bulunamadı, UPS, kullandığım priz vs... dahi gözden geçirildi. Her bir donanım söküldü ve yenisiyle denendi (USB portlar ve power dahil) En son benim ısrarım üzerine garanti kapsamındaki (her servisçe) sorunsuz olduğu söylenen anakart başka bir markanınkiyle değiştirildi ve sorunum çözüldü. Bunun artık virüsten kaynaklanan bir problem olduğuna emin olduğumu söyleyebilirim ama çok güvendiğim kaspersky internet security bile bunun için çözüm olamıyor. Sanırım BIOS'a yerleşen bir virüs yapıyor bunu ama sonra nasıl oluyor da bu çıkmaza giriliyor anlayamıyorum. Bunun bir virüsten kaynaklandığına artık eminim. Taktığım flaş diskler ya da diğer usb kanallı araçlar elektriği alıyor, sonra arada es kaza çalışırsa bir iki kere çalışıp sonra bir daha hiç çalışmaz hale geliyor. Yanısıra ufak tefek beklemeler, sistemde takılmalar vs. de olabiliyor. O kadar dikkat etmeme rağmen yine aynı sorunla karşı karşıyayım. Bu virüs hakkında bilgisi ve çözümü olan herkesten acil yardım bekliyorum (aygıt yöneticisinden baktığınızda hiçbir sorun yok görünüyor, dediğim gibi lütfen ama lütfen donanımsal bir şey aramayın altında. Anakartın pilini çıkarmak, anakartı güncellemek vs. de çözüm değil ).

DiamondMines
06-04-2013, 11:29   |  #6  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: ysf.guner  
Merhaba arkadaşlar.. Elimde Toshiba M70-181 (PSM70E) Notebook var. Eski bir bilgisayar. XP Pro işletim sistemi kurduk. Sıkıntı yok gayet güzel. Ancak, 2 adet USB portuna ne bağlarsam ÇALIŞIYOR, USB MOUSE HARİÇ! Evet USB Bellek, Web Cam vs. Mouse hariç USB olan her ürün çalıştı. 3 adet USB mouse denedim. 3 ü d çalışmıyor. Aygıt yöneticisinde hiç birşey görünmüyor taktığımda mouse'u. sadece 1 mouse'ta bilinmeyen aygıt olarak gösteriyor. diğerlerinde hareket bile yok. Denediklerim:

2 farklı A4 Teck mouse

Logitech m195 mouse

Bios update edildi

Bios default ayarlara alındı

Bios pili sökülerek resetlendi

Tekrar xp pro kuruldu (SP3, SP2li sistemde kurdum)

Soruna ne yazıkki çözüm bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum...

Anakart çipsetinde sorun var, tanıyamıyor o kadar.